Číslo 50 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor se spisovatelem.
Michalem Vieweghem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Michal Viewegh, spisovatel

Líbí se mi vaše sebeironie, s kterou se o sobě vyjadřujete – „povrchní humorista, hokynář v obchodě kulturou, továrna na literaturu“. Je známo, že sebeironie souvisí s obranou vlastního já. Jak je tomu u vás?

Rád bych věřil, že i v mém případě je sebeironie známkou zdravého sebevědomí. Člověk, který si nevěří, není obvykle sebeironie schopen. Když si plešatý člověk umí dělat upřímnou legraci z toho, že nemá vlasy, pak je opravdu „nad“ problémem, ale jakmile je dané téma tabu, vždycky to signalizuje něco nedobrého. A tohle platí pro všechno – pro sex, rodinné vztahy... Humor, ironii chápu jako životní filozofii, jako životní názor, není to jen nějaká okrasa textu. Humor dokáže demaskovat, odhalit pokrytectví. Jeden citát: „Humor je způsob, jak zneškodnit realitu, když se vám snaží skočit po krku“.

Kromě Báječných let pod psa jste byl kritiky stírán téměř za každou knížku. Zůstal jste ale konzistentní, a vlastně svůj boj s kritiky ustál a vyhrál. Tím, že jste změnil postoj ke kritice. Říkáte, že od loňska už na kritiky nemyslíte, protože stejně žádný z nich nezmění váš způsob psaní. Nedobral jste se tak vlastně určité tvůrčí svobody pramenící z této nezávislosti?

V podstatě jste to řekla za mě. Před půldruhým rokem jsem si dal předsevzetí – připouštím, že trvalo příliš dlouho, než jsem k tomu dospěl –, že o kriticích nebudu mluvit. Díky tomu jsem se opravdu zklidnil. Logicky jsem konečně došel k bodu, kdy jsem si uvědomil, že stejně nikdy nebudu psát jinak, než jak jsem psal dosud. Žádná recenze mě nikdy nikam neposunula, nic podstatného mi neodhalila, většinou mě pouze rozčílila. Víc už o tom říkat nechci.

Situace, které nás ohrožují – a těžké nemoci, nevyhnutelnost smrti mezi ně patří –, významně přeskupí náš žebříček hodnot. Paradoxně se stáváme svobodnější v tom smyslu, že se tolik neohlížíme na názory druhých a jednáme a vyjadřujeme se podle vlastní vnitřní pravdy. Tímhle způsobem lze získat řadu nepřátel, ale zároveň je v té uvolněnosti odměna za nenahraditelnou ztrátu. Prošel jste touhle proměnou?

Prošel, s jedním upřesněním. Vlastní žebříček hodnot se nijak dramaticky nemění. Málokdo by totiž mezi hodnotami, které uznává, zmínil něco jiného než lásku, přátelství, rodinu, zdraví a tak dále. Ale když zažijete smrt bližního, začnete v tyhle věci víc věřit. To je ten rozdíl. Ten žebříček se nám „zvnitřní“. Už to jenom nedeklarujeme. V posledních pěti letech mi umřeli babička, děda a otec – a současně se mi narodily dvě děti. Byl jsem u všech umírání i obou porodů. Musel bych být úplný ignorant, aby mě taková zkušenost aspoň trochu nezměnila. Člověka pak opravdu přestanou zajímat každodenní peripetie v sociální demokracii nebo v ODS. Už se nad tím tolik nerozčiluju. Zápal a rozhořčení některých mých starších fejetonů mi dneska přijdou komické.

Alena Sojková

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas – na stáncích od 3. 12.


  Rozhovor s Michalem Vieweghem                  Televizní glosář Jana Svačiny                  Hollar po čtyřech stoletích