Číslo 1 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s houslistou.
Václavem Snítilem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Václav Snítil, houslista

Začněme od samého začátku. Jak se přihodilo, že jste se stal houslistou?

Původně jsem měl být vojenským lékařem. Tuto kariéru mi připravoval můj otec. Ačkoli byl důstojníkem československé armády, byl také velkým básníkem a dobrým muzikantem. Hrál na několik nástrojů a patřil k zakladatelům Sokolské filharmonie v Hradci Králové – stočlenného amatérského orchestru, na jehož základech vznikla současná hradecká filharmonie. Byl mi velkým vzorem a příkladem, jak sám sebe vychovávat, jak řešit životní otázky, jak chápat umění v širokém záběru.

V kolika letech jste se začal učit hrát na housle?

Nebyl jsem žádné zázračné dítě, hrát jsem začal až v osmi letech. Otec chtěl, abych uměl napřed číst, psát a počítat. Ale dělal jsem velké pokroky a za dva roky už jsem nastoupil do Sokolské filharmonie. Houslím jsem doslova propadl! Začal jsem chodit k paní učitelce Anně Serbouskové, vynikající hradecké učitelce, která mi perfektně postavila obě ruce. Pod jejím vedením jsem startoval rychle jako letadlo.

Jak jste se stal žákem Jaroslava Kociana?

Můj otec i Kocian pocházeli z Ústí nad Orlicí, v dětství byli kamarádi a společně lezli přes plot k našemu dědečkovi na hrušky. A protože tatínek chtěl vědět, jestli jsem opravdu tak velký houslový talent, za jakého mě v Hradci všichni považují, nebránil tomu, aby si mě Kocian nezávazně poslechl. Kocian mě přijal velice vlídně a pozval mě následující týden na soukromou hodinu. Byl jsem nadšený! S něčím takovým jsem vůbec nepočítal. Organizačně to sice nebylo úplně jednoduché, protože se psal rok 1942 a byl jsem teprve v sekundě na gymnáziu. Po dlouhém vyřizování jsem ale nakonec dostal ve škole výjimku, každý pátek jsem směl zameškat vyučování a jet do Prahy na hodinu ke Kocianovi.

Jaký byl Jaroslav Kocian pedagog?

Byl skoro jako můj druhý otec. Učil mě celých osm let zcela zdarma. Dával mi hodinu každý týden, žádné prázdniny neexistovaly. Pokládal jsem to za obrovskou poctu. Někdy dokázal být přísný, až člověka záblo, ale přesto každá lekce u něj byla nesmírně krásná. V době, kdy už byl těžce nemocen, měl zakázáno učit, protože se nesměl rozčilovat. Jenže zároveň nesměl vědět, že je tak nemocen, že nemůže vyučovat, a proto měl dovoleno učit pouze mě a Josefa Suka. Poslední, co jsem mu hrál, byla Bachova Partita. Plakal přitom dojetím, Bacha měl velice rád. Pak mi řekl, co mám do příště zlepšit. Jenže žádné příště nebylo. O jeho smrti jsem se dozvěděl na generálce České filharmonie. Chodíval jsem jako student poslouchat na balkon. Najednou byla zkouška přerušena a intendant orchestru něco oznamoval. Všichni se postavili a drželi minutu ticha. Tu mi došlo – Kocian! Bachovu Partitu jsem mu zahrál až v ústeckém kostele na kúru.

Jitka Škápíková

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas – na stáncích od 22. 12.


  Rozhovor s Václavem Snítilem                     Mikolášská nadílka                   Výjimečný zážitek ve výjimečný den