Číslo 1 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s houslistou.
Václavem Snítilem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Ivan Klíma, spisovatel

Novoroční přemítání

Za pár dní budeme mít na konci letopočtu osmičku. Což mimo jiné znamená, že vzpomeneme devadesáté narozeniny naší republiky.

Její vznik naplnil tužby celých generací. Naši obrozenci nejprve dokázali vzkřísit skomírající a na našem území jen menšinový jazyk, potom českou kulturu, pak vědomí národní pospolitosti. Samostatný stát staleté úsilí dovršil. Jenže každé dovršení je počátkem nového úsilí. Když T. G. Masaryk pronášel první projev k Národnímu shromáždění, tázal se: „Žijeme v pohádce? Tak se ptají politikové všech zemí, a sám si kladu stejnou otázku; a přece je to všechno skutečná skutečnost.“ A o několik let později se zahleděl do budoucnosti: „Snad denně si říkám, ještě třicet let klidného, rozumného a dělného vývoje, a pak je náš stát zajištěn…“

Třiceti let takového vývoje se republice nedostalo. Z jejího života zabraly téměř šest let německá okupace, dvacet jeden rok sovětská okupace, pět anebo spíše osm let stalinský teror a dvanáct let poněkud umírněnější a méně krvavá diktatura postalinské epochy. Sečteno: více než polovinu svého života strávila republika v různých druzích nesvobody. Během toho času ztratila zhruba polovinu svého území a byla zbavena anebo se sama zbavila několika milionů ze svých původních obyvatel. To vše ji pochopitelně poznamenalo.

Když republika vznikla, pokoušel se Masaryk dát jí program, chtěl, aby spočíval v mravních postojích, v narůstající vzdělanosti, v drobné poctivé práci, v odpovědnosti každého občana za stát. Je otázka, zda lze dát státu program, myslím si však, že skuteční politici a státníci by měli pojmenovávat cíle, k nimž společnost vedou.

V listopadu roku 1989 se cíle definovaly. Chtěli jsme především obnovit základní občanské svobody, tedy i demokratickou politiku. V zásadě se těchto cílů (znamenaly jen návrat k opuštěným prvorepublikovým hodnotám) poměrně rychle dosáhlo. Zdá se, že oněch třiceti let, které si přál prezident Masaryk, se tentokráte (aspoň pokud se týká klidu) republice dostane. Jenže od doby, kdy Masaryk vyslovil své přání, uplynulo osm desetiletí. Změnilo se až příliš mnoho, v letošním roce se kupříkladu prvně ocitáme bez hranic, které kdysi nesmiřitelně vymezovaly území jednotlivých států. S jakými cíli vstupujeme do tohoto neohraničeného prostoru?

Bereme v úvahu ty hranice, které nelze nějakou dohodou zrušit, kupříkladu hranice mezi bohatými a chudými státy? Hranice mezi zeměmi, pro něž je nejpodstatnější zachovávání lidských práv, a zeměmi, pro něž je nejdůležitějším zákonem následovat náboženské příkazy a starobylé právo? Hranice mezi národy, které vymírají (mezi něž patříme stejně jako státy v našem sousedství), a národy (patří mezi ně právě ty chudší a nejchudší), které narůstají? A nemluvím o přibývajících raketách a atomových zbraních ovládaných i těmi, na jejichž rozumné počínání nemůžeme spoléhat.

Pokud beru v úvahu převládající témata v prohlášeních politiků či témata přemílaná v médiích, našim cílem je udržet hospodářský růst, zvyšovat obecný blahobyt (že se tak bude zjevně dít na úkor našich potomků i prostředí, v němž žijeme, je neslušné připomínat), dohodnout se na reformě zdravotnictví a reformě penzijní. Máme i několik velice konkrétních cílů: urychlit výstavbu dálnic, postavit nové elektrárny, uspořádat u nás za každou cenu olympiádu v roce 2016 (každý ví, že když nic jiného, datum je nesmyslné), umístit se dobře na mistrovství Evropy v kopané, také televize nám slibují nové digitální programy, v nichž bude zábavy, sportu a soutěží bez hranic. Hledám něco vznešenějšího, něco, co opravdu hledí do budoucnosti, ale nenalézám to.

Vnímám, jak mladí lidé odcházejí z naší republiky za lepším. Rozhodnutí, zda odcházejí dočasně, anebo natrvalo, nechávají (a je to jejich plné právo) otevřené. Vlast (to slovo zní stále zastaraleji) jim totiž nenabízí nic, co by nenašli i jinde ve světě. Ty, co se nevrátí, nahradí příchozí ze sousedních chudších států, pokud nenajdou možnost uchytit se rovněž někde na lepším místě. Odcházejí pochopitelně ti nejschopnější. Zdá se, že budeme snad mít více zábavy, více sportu, více dálnic, zato méně dobrých lékařů, učitelů i vědců. Jistě, kdo bude chtít, půjde studovat či bádat do zahraničí a zajede si bez hraniční kontroly za ošetřením do Vídně anebo do Mnichova. Všude se domluví – anglicky.Něco se zjevně ztrácí. Nezpůsobila to ztráta státních hranic, ale ztráta vize, kritérií a hodnot. To, jak naši politici hledí (a většina z nás s nimi) na vzdělání a kulturu, na tradici, na odkaz předků, tedy na to, co jediné může být podstatné pro pokračování národní existence v Evropě bez hranic, je ostudné a bude osudné.

Dovedu si představit, že v roce 2032, kdy se v Praze konečně uspořádá za miliardy eur olympiáda (už se jí nedožiji, a tedy ani naplnění svého poněkud pochmurného proroctví) a kdy zemi zbrázdí dálnice a zkrášlí další atomové elektrárny, bude už náš jazyk v republice zase jen menšinový. Koneckonců, pokud nemáme jinou vidinu než stále větší blahobyt, jaká škoda?


  Rozhovor s Václavem Snítilem                     Mikolášská nadílka                   Výjimečný zážitek ve výjimečný den