Číslo 9 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s fotografem.
Ivanem Pinkavou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 


Ivan Klíma, spisovatel

Góly, góly, bedna

Když jsem tu psal o lyžovačce v okolí Hradu a o přeceňování sportu, slíbil jsem, že někdy příště napíšu o podílu médií na tomto jevu. Sliby se mají plnit (zároveň slibuji, že už dám se sportem pokoj).

Tedy: když slyším posedmé za den z veřejnoprávních sdělovacích prostředků výsledky kanadsko-americké hokejové ligy a nádavkem, jak zachytal Hašek či Vokoun, jak Havlát přihrál Bouchardovi a mladičký Průcha Dawesovi na gól, zatímco Prospal přímo gól vstřelil, mám chuť tu zabedněnou bednu roztřískat.

Už pozapomenutý nacistický válečný zločinec (proč připomínat jeho jméno) prohlásil: „Když slyším slovo kultura, sahám po revolveru.“ Dneska při slově kultura nikdo z odpovědných mediálních činitelů po revolveru nemusí sahat, kultura totiž stojí s rukama nad hlavou i bez namířené pistole. Všimněte si: ke konci hlavních televizních zpráv se občas přikrčí jedna zpráva z oblasti kultury. Někdy, když je kulturní redaktor obzvláště urputný, vyžebrá si i dvě minuty, nato následuje až patnáctiminutové sportovní zpravodajství, kde nám shora zmíněné góly a k tomu ještě mnoho dalších ukáží v obrazech. Kdo není dostatečně ukojen, má k dispozici dvacet čtyři hodiny vysílající sportovní kanál. Proti takovému kanálu nic nenamítám, kdo miluje sportovní podívanou, ať se dívá, ostatně i ty zmíněné sportovní zprávy si můžu vypnout. Obtížnější to mám v nově pojatých bleskozprávách Autožurnálu (dříve Radiožurnálu). Pokud bych totiž zprávy vypnul, mohl bych přijít o veledůležité hlášení, jaká je právě situace na silnici mezi Zadním Zhořcem a Radostínem.

Nejsem proti sportovním přenosům ani zprávám, poslouchal jsem s napětím už Lauferovy reportáže, jde mi o ten nepoměr. Kdosi došel k názoru – nevím, o jaký průzkum se opíral –, že diváci musí znát všechny výsledky kanadsko-americké ligy v hokeji, případně výsledky anglické či jiné pro změnu fotbalové ligy. Dejme tomu, že na tom předpokladu něco je. Jenže zájmu diváků sdělovací prostředky nejen vycházejí vstříc, ale také ho formují. A neovlivňuje se jen zájem o výsledky, ale zároveň něco daleko podstatnějšího: stupnice hodnot. A ta už není jen záležitostí zpravodajství, ale něčeho závažnějšího.

Protože mám jakési znalosti o literatuře a o divadlu, mohu s jistotou prohlásit, že ročně se v cizině přeloží a vydá několik desítek českých knih, hrají se divadelní kusy českých autorů. Ale až na výjimky se ve veřejnoprávních zprávách o tom neobjeví ani nejmenší zmínka. Z toho plyne vzkaz posluchačům: kultura nereprezentuje tuto zemi, není podstatná, vykašli se na ni a sleduj, kdo dal někde v dálce gól! Samozřejmě, pokud se na nějakém zahraničním pódiu proslaví česká modelka (je to ještě kultura?), anebo na nějakém festivalu promítnou český film, zpráva o tom se objeví. (U filmu nám obvykle oznámí, kdo v něm hrál i kdo ho režíroval, málokdy už kdo napsal scénář, ačkoliv bez scénáře, aspoň prozatím, dobré filmy nevznikají.)

Vím, že přední sportovci jsou především úspěšnými podnikateli a zároveň i předměty velkého podnikání (milionové platy a prodeje předních hráčů za desítky milionů eur), to při dnešním kultu úspěchu a peněz pochopitelně poutá pozornost sdělovacích prostředků i diváků.

Pod tímto mediálním tlakem se téměř ostýchám tvrdit, že ani kultura není tak úplně zbytná. Připouštím, že roční plat předního hokejisty v zahraničí se málem blíží rozpočtu ministerstva kultury, ale přesto tvrdím, že zatímco vstřelený gól či třinácté místo (natož místo „na bedně“) v jakémkoliv závodě sice může připomenout, že kdesi ve střední Evropě existuje Česká republika, ale nic nezmění na našich mravech ani hodnotách.

Ve většině demokratických zemí, zvláště v těch menších, i při kultu zábavy, a tedy i sportovních zápasů, se ještě pořád považuje kultura za nezbytnou pro samu existenci společnosti. Neboť kultura v nejširším slova smyslu předává a rozvíjí tradiční hodnoty, mezi něž patří slušnost, poctivost, čestnost, sociální cítění, společenská odpovědnost, úcta ke vzdělanosti, také vědomí pomíjivosti materiálních hodnot i veletuctu celebrit a jejich slávy. Jedině kultura může lidi dovést k tomu, že úcta k pravdě je důležitější než fandovství, které dnes zaplňuje prostor od sportu až po politiku.

Budou-li na vrcholu zájmu i hodnot čnět góly, bude se pod vrcholem rozkládat krajina, v níž každý ničema, který rovněž křičí „gól“, se bude cítit platným členem společnosti. Až se budete pohoršovat nad nepotrestanými zločiny, nad prolhanými politiky či úplatnými policisty a soudci, co občas selhali, zamyslete se nad vyšinutými hodnotami.

Vím, že když si teď zapnu rádio, do několika minut se dozvím, jestli dali Jágr se Strakou gól. Vždyť celý národ trne v očekávání, jak si povedou naši milovaní New York Islanders.


  Rozhovor s Ivanem Pinkavou              Jak to vidí Jaromír Štětina               Drama intrik a žárlivosti z Metropolitní