Číslo 15 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s pěvkyní.
Dagmar Peckovou.



 

 

 

 

 

 

 



 


Olomoucký herecFrantišek Řehák

František Řehák v jedné ze svých posledních filmových rolí – jako majordom Willmer ve Vaterlandu režiséra Davida JařabaHrdě o sobě říká, že je olomoucký herec. A to i přes to, že si zahrál ve více divadlech, včetně těch pražských. Mnohokrát účinkoval v televizi, ve filmu, vyzkoušel si i kouzlo divadelní režie. Své moravanství a příslušnost k hanácké metropoli si zvolil jako životní úděl. Herec František Řehák.

Ačkoli kráčí vstříc svým pětaosmdesátinám, které ho čekají na počátku října, je ho všude plno. Majestátně se tyčí jeho statná postava, sytý hlas, výrazná mimika a gesta prozrazující jeho spontánní komediantství.

Na cestu životem se vydal z Nového Bydžova a osud jej zavál do divadel v Mladé Boleslavi, do tehdejšího Gottwaldova, Prahy a několikrát do Olomouce. Jeho životní pouť je plná osudových křižovatek, o kterých říká, že „vždycky, když se mi začalo dařit, přišla nějaká rána...“ Nicméně poučen působením v kočovných společnostech, je přesvědčen, že herec nesmí ustrnout na místě, že by měl měnit angažmá, vyhledávat nové podněty a prožívat všechny peripetie života.

Jako filmový herec se nám vryl do paměti snad nejvíc rolí Abbého z Menzlova přepisu Vančurova Rozmarného léta, dále ve Skřiváncích na niti, Postřižinách, Slavnostech sněženek nebo v komedii Na samotě u lesa.

Z divadelních rolí – a bylo jich za těch více než šest desítek let vskutku požehnaně – nejvíce vzpomíná na své působení v Divadle za branou – zejména na roli Drbana v inscenaci Ghelderodeovy němohry Maškary z Ostende, ve které alternoval s jiným Moravanem – Vladimírem Menšíkem. V dalších divadlech si zahrál mnoho stěžejních rolí českého i světového jevištního repertoáru. Například ve Stroupežnického Našich furiantech odvedl v průběhu života pět rolí různých generací – od mladičkého chlapce Martina až po dědečka.

V Olomouci zazářil v šedesátých letech jako režisér dvou aktovek na velkém jevišti – byla to Topolova úprava Klicperových aktovek Rohovín Čtverrohý a Dva na mostě, ale rovněž jako režisér komorních inscenací v tamním Divadle hudby. V něm režíroval například Smočkův Piknik, Landovského Hodinový hoteliér nebo Dostojevského Bílé noci.

Vzpomínkám Františka Řeháka budou věnovány další rozhlasové Osudy (od pondělí 7. dubna, ČRo 3 – Vltava, vždy v 11.30).

Jan Sulovský, redaktor ČRo Olomouc


  Rozhovor s Dagmar Peckovou                   Jak to vidí Věra Nosková                   Olomoucký herec František Řehák