Číslo 15 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s pěvkyní.
Dagmar Peckovou.



 

 

 

 

 

 


 


 


Věra Nosková, spisovatelka

Budete držet den bláznů?

Aprílová legrace spočívá v tom, že nám kamarád, kolega, kumpán od pípy, dnes ale mnohem častěji média v čele s internetem naservírují celkem důvěryhodnou informaci. Druhý den poté, co ji prvního dubna s úžasem přijmeme a šíříme jako poplašnou zprávu dál, v horším případě začneme na jejím základě konat, se dozvíme, že to byla lež, blbost, že jsme prostě byli vyvedeni aprílem.

Je nespravedlivé a také nesmyslné, že nejde o posměch, který si jaksi zasloužíme proto, že jsme, čistě hypoteticky, namyšlení hlupáci. Jsme drženi za blázny jen a jen proto, že je v kalendáři první duben. Co je nám po tom? Prožíváme další z mnoha všedních dní v provozních radostech či drobných starostech, máme napjatý program, chceme komusi pomoci, jinému udělat radost, potřebujeme dodržet termíny a najednou nám kdosi zašantročí auto a my voláme policii, sdělí nám, že krachuje banka, v níž máme úspory nebo že jsme vyhráli velkou sumu, takže nesmyslnou euforii vystřídá zbytečná frustrace, že musíme kamsi neodkladně jít, tam ale nejsme očekáváni... Nic než otrava, komplikace a ztráta času, někdy i financí.

Co je to za tradici? Kde se vzala? Její historie koření v 16. století a souvisí se změnou juliánského kalendáře na gregoriánský. Před jeho zavedením se v mnoha zemích oslavoval příchod Nového roku na 1. apríla. V roce 1582 papež Řehoř VIII. zavedl kalendář, který začínal 1. ledna. Předchozí časový chaos vystřídal na první pohled chaos nový – lidé změnám nerozuměli a domnívali se, že jim byly ukradeny dny. Zejména ve Francii si prý mnozí na nový kalendář nedokázali zvyknout a i nadále slavili začátek nového roku prvního dubna. Stali se tak pro ty pružnější terčem posměchu. Filutové jim na záda s oblibou připínali obrázek ryby, což mělo okolí sdělovat, že se hloupá aprílová rybka dá snadno nachytat.

Vciťme se ale do posmívaných – tak vládci světa si dělají s časem, co chtějí, a když jim na to hned neskočíte, máte být pro blázny těm, kterým nedělá problém poslouchat a přizpůsobit se?! Méně poslušní protestanti, například Angličané nebo Švédové přijali gregoriánský kalendář až v roce 1752 a den bláznů se pak 1. dubna začal držet nejen na britských ostrovech, ale i v amerických koloniích. Až do roku 1918 vydrželo gregoriánskému kalendáři vzdorovat Rusko, které se stalo se svou říjnovou – listopadovou revolucí terčem zlomyslných vtipů. Národové Sovětského svazu měli ovšem tehdy i poté jiné starosti než jak se vyřádit při aprílových taškařicích.

Apríl je spíš svátkem zlomyslnosti než hravosti, fantazie a neškodných mystifikací. Ale kde se daří jakémukoliv humoru, není ještě tak zle. Nejhůř je tam, kde se pro vtip a satiru demonstruje, demoluje, vyhrožuje a dokonce zabíjí. V každém případě 1. dubna pro jistotu téměř ničemu a nikomu nevěřme, buďme lišky a sledujme bedlivě, kdo nám co podsouvá k věření. Ostatně je to docela účinná strategie pro zachování rozumu a nezávislého myšlení pro všechny dny roku.


  Rozhovor s Dagmar Peckovou                   Jak to vidí Věra Nosková                   Olomoucký herec František Řehák