Číslo 15 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s pěvkyní.
Dagmar Peckovou.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 


Rudolf Matys, publicista

Vox populi?

Prudké polemiky, jimiž byly na počátku letošního roku provázeny radikální proměny tváře Radiožurnálu, jak se zdá, již odezněly a tato stanice se po divoce rozjuchaných experimentech prvních týdnů vrátila do rozumnějších vod, jaké jistě lépe sluší charakteru rozhlasu veřejné služby.

K některým změnám ovšem došlo a mezi nimi i k rozhojnění „kontaktních“ časů pro otevřené moderované diskuse, v nichž posluchači vyjadřují svůj názor na témata nejrůznější důležitosti i závažnosti. Ring je tedy zcela demokraticky volný pro aktuální problémy politické, ekonomické, právní, ale i kulturní, sportovní, občas i jen zábavné, prostě „co dům dal“. Jeho úroveň a poutavost nemůže být pochopitelně jiná než kolísavá, stejně jako zájem telefonujících.

Vzorek respondentů vzešlý z této telefonické loterie, případně i z moderátorova výběru došlých SMS zpráv, je ovšem naprosto nahodilý (i proto, že zdaleka ne každý posluchač chce svá mínění zveřejnit). Výpovědní hodnota diskusí, pokud jde o skutečné rozvržení názorových pozic ve společnosti, je proto přinejmenším sporná, ne-li zanedbatelná, a nesnese tedy srovnání s agenturními výzkumy veřejného mínění, založenými sice na různých, ale vždy propracovaných statistických modelech a celosvětově ověřených metodikách (i když co si budeme říkat, i ony nejednou selhávají...). Přesto však i tato telefonická ruleta o něčem vypovídá. Ale to už se musíme přiblížit k psychologii a taky někdy k sociopatologii.

Nechce se mi tu lkát například nad povážlivým stavem historických znalostí a povědomí, které jsem zaregistroval třeba v telefonických příspěvcích ke kauze bratří Mašinů či k výročí Února 1948. Spíš mě až šokuje suverenita, s jakou jsou schopni někteří respondenti hovořit o problémech, které nutně vyžadují aspoň minimální zasvěcenost; mezi jejím stupněm a radikální jednoznačností názoru tu mnohdy funguje jakási nepřímá úměra. A tak diskuse poté, co se vyčerpají argumenty, začne být leckdy „o něčem jiném“ – problém sám mnohé účastníky vůbec netrápí, téma jako téma... V diskusi o projektu Národní knihovny vyhřezly například antipražské animozity a všechno se nakonec příznačně stočilo jen a jen na peníze.

Co naplat, i na vlny rozhlasu veřejné služby se (nikoli jeho vinou!) protlačuje stále sílící sklon k bulvarizaci, která před klidným a objektivním uvažováním dává přednost jednoduchým zkratkovitým emocím, před informovanou a kritickou zvídavostí pamfletu a dryjáčnickým jistotám. „Na drátě“ se ovšem často objevuje i celá řada hlasů cenných a kvalifikovaných, ale ty většinou nejsou s to vytvořit jakousi osu, kolem níž by diskuse oscilovala. Moje posluchačská zkušenost (zejména u těch telefonických bloků, které se skutečně „nepovedou“) v tom celkem koreluje s charakterem některých chatů na internetových portálech. A právě tady musím připomenout i to nejhorší, s čím je možné se v těchto telefonických ruletách setkat – jsou to fašizoidní, ne-li přímo špatně skrývané fašistické nálady a názory (jejich mluvčí si troufají: na rozhlasových vlnách jsou přece kryti anonymitou „Honzů z Olomoucka“).

A moderátoři? Ti „dávají jen prostor“, jejich pozice by tedy měla být neutrální a měli by korigovat jen příliš extrémní či vulgární výlevy, brát slovo příliš rozpovídaným posluchačům, případně redukovat vysloveně psychopatologické projevy. To všechno také činí, ale co mají dělat, když jsou přece jen nuceni vyjádřit svůj názor na téma, o kterém opravdu nemusí nutně moc vědět (ještě že funguje písničkový selektor!). Nezávidím. A co taky má chudák moderátor dělat s těmi několika urputnými všeználky, kteří zřejmě celý den a noc sedí u rádia a hned s úvodními slovy moderátora se vrhnou k telefonu. Vždyť je to přece i „jejich rádio“!

A na závěr přímluva: zejména v nočním bloku, do něhož přispívají hlavně nespavci a řidiči dálkových kamionů, občas zazní „mimo téma“ i zoufalý hlas opravdové lidské bolesti, osamělosti, stáří a nemoci. Myslím, že ani takový hlas by neměl být úplně přeslechnut. Zažil jsem nedávno moderátora, který dva takové telefonáty naprosto blazeovaně přešel a kultivovaně drmolil dál! A přece: bývalo by stačilo několik účastných slov, na které by mělo být v rozlehlých prostorách noci vždycky dost času...  to je přece věc „veřejné služby“!


  Rozhovor s Dagmar Peckovou                   Jak to vidí Věra Nosková                   Olomoucký herec František Řehák