Číslo 15 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s pěvkyní.
Dagmar Peckovou.





 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Rudolf Křesťan, fejetonista

Počítání oveček

„Desatero lučních květů někdo pro mě natrhal…“ Jako by text této známé písně s přesně spočítaným množstvím druhů květů byl napsán pro některou ze skrutátorek. Zatímco jiná žena by se omezila jen na sdělení, že dostala spoustu kvítí, skrutátorka je okamžitě přepočítá.
N
a přesnosti součtu závisí výsledky mnoha hlasování. V únoru to byla dokonce volba prezidenta. Odpovědnost skrutátorů a skrutátorek je značná i při průběhu rozličných valných hromad, schůzí, zasedání, konferencí, sjezdů, kongresů a obdobných sešlostí.
Pravda, existují také hlasovací zařízení, ale ta nejsou – a nikdy nebudou – dostupná všude. Skupině trosečníků na pustém ostrově přijde při rozhodování vždycky vhod starodávná metoda hlasování prostřednictvím vztyčených paží. Ve své futurologické knize o předpokládaném vývoji lidstva až do konce 21. století popisuje Éric de Riedmatten zánik řady klasických činností, ale o konci skrutátorů a skrutátorek tam není ani slovo.
Kořeny tohoto matematického konání sahají až do starověku. Výraz scrutator pochází ze starého Říma. Znamenal nejen označení pro zkoumatele, badatele a prohledávače, ale zároveň také pro sčitatele hlasů při volbách a hlasování. Po vykonavatelích této činnosti byla vyžadována mravní bezúhonnost, schopnost rychlé orientace a samozřejmě taky aby uměli víc než jen počítat do pěti.
Nevím, jak skrutátoři trénovali svou obratnost tehdy, a netuším ani, jak ji procvičují dnes. Domnívám se, že ti opravdu svědomití využívají rozhodně i samostudium. Kdybych byl skrutátorem, trénoval bych i při jízdě městským autobusem. I tam lze cvičně sčítat vztyčené ruce. Tedy ruce přítomných cestujících, byť nehlasujících, ale jen se držících tyče pod stropem.

Ověřil jsem si, že je to fuška.

Některé zvednuté ruce pasažérů překrývají druhé, což se při pohledu na reálné hlasování také děje. Nemluvě o tom, že tu a tam se některý cestující drží tyče oběma rukama. Je to jeho právo, ovšem poslanci v parlamentu na dvě vztyčené ruce právo nemají. V rámci svého skrutátorského experimentu v pražském autobusu číslo 170 jsem se dotyčným cestujícím se dvěma rukama nahoře snažil započítávat pouze jednu, ale nevylučuji, že jsem se mohl taky splést.
Jsem si vědom, že předestřená modelová autobusová situace je pouze hříčkou ve srovnání s odpovědnosti při sumarizaci skutečného hlasování. Tam jde o víc. Pro výběr skrutátorek je určitě předností, když některá z nich začínala jako učitelka v mateřské škole. Průběžné a trvalé přepočítávání hemžících se dětí při procházkách musí být ideální praxí.
Jisté je, že ženy se při skrutátorství uplatňují častěji než muži. Bylo to vidět (doslova, protože na televizní obrazovce) i při už zmíněné prezidentské volbě. Jejich vystoupení jsem ocenil jako přínos k gendreové vyváženosti. Jako vyrovnání skutečnosti, že v senátorské i v poslanecké části převažovali v sále muži. Každá sukně byla osvěžující.
Ke skrutátorským předpokladům žen patří i skutečnost, že mají větší zkušenosti s počtářstvím při nakupování. Dobře se orientují v cenách a pamatují si je i při porovnávání s vyjetou účtenkou u pokladny. Kdo ví, jak je na tom v daném směru francouzský matematik A. Lemaire. Před časem sice spočítal zpaměti třináctou odmocninu z dvousetmístného čísla, ale neodpřísáhl bych, že si pamatuje i cenu croissantu, který si koupil v pekařství.
Takzvanými kupeckými počty bývá někdy pohrdáno, ale právě ony jsou – a navždy zůstanou – základem světa. Do této kategorie náleží i skrutátorství. Při veškeré úctě k elektronice patří lidská schopnost počítání (a nejen hlasů) k čemusi zcela fundamentálnímu. Byť třeba někdy pouze jako záloha, jako záskok, ale divadelníci vám potvrdí, že není-li při ruce záskok, musí se představení zrušit.
S nástupem elektronických kalkulaček a kompjuterů ubylo všeobecné obratnosti v počítání „jen tak“. Tato schopnost však nadále zůstává v mnoha situacích nezbytná. Leccos o tom vědí průvodci autobusových turistických zájezdů. Jsou-li svědomití, kontrolují po zastávce na každém zámku či hradu, zda počet opět nastoupivších do autobusu je náležitý. Aby někdo nebyl zapomenut v hladomorně.
Umím si představit, že i z průvodcovských řad by se mohli rekrutovat úspěšné skrutátorky a skrutátoři. Možná taky z některých příslušníků vězeňské služby. I tito lidé mají praxi v přepočítávání klientů. Počítání patří i v armádě k rannímu rituálu: hlášení sděluje, že je přítomno tolik a tolik kusů vojenských těl.
Každé sčítání předpokládá přesnost. Tou zřejmě neoplýval lichtenštejnský vojenský sčítač, o němž se v dotyčném knížectví dodnes vypráví. Když se v 19. století tamní minivojsko vrátilo bez úhony z vítězné bitvy, jeho velitel hrdě hlásil panovníkovi, že početní stav vojáků je ještě o jednoho víc, než kolik se jich do bitvy vydalo.

Vzdávám hold trvalému významu skrutátorství.

Vzato kolem a dokola, průpravu k němu by měl mít každý z nás. Předpokládám, že i vám rodiče v dětství radili, že budete líp usínat, když začnete svědomitě a pečlivě počítat ovečky.


  Rozhovor s Dagmar Peckovou                   Jak to vidí Věra Nosková                   Olomoucký herec František Řehák