Číslo 16 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s dirigentem.
Tomášem Netopilem.




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze

Rodiče versus děti a naopak

Asi jste to minulý měsíc také zaznamenali: Šestadvacetiletá žena zažalovala jihlavskou nemocnici kvůli špatně provedenému potratu. Čekala dvojčata, interrupce ji připravila o jeden plod. Druhý zůstal a narodila se zdravá holčička. Maminka chce, aby jí nemocnice nahradila výdaje způsobené porodem a příjem, o který přišla odchodem na mateřskou dovolenou.  Holčičce je dnes šest let, o soudních tahanicích nemá ponětí.

Uběhlo sotva pár dní a média nás zpravila o dalším soudu kvůli nechtěně narozenému dítěti. Tentokrát sedmatřicetiletá žena žaluje libereckou nemocnici kvůli špatně provedené sterilizaci před dvěma lety. Letos v lednu se ženě narodila holčička, což matce podle jejích slov „strašně zkomplikovalo život po stránce zdravotní i finanční a rodinné“.

Obě ženy tvrdí, že své dcery milují, a jejich lásku k oběma dětem prý nelze spojovat s finančními požadavky vůči nemocnicím. Právníci obou maminek to pak ještě rozvádějí po svém: Žalobami se pouze potvrzuje autonomie ženy, která má jediná právo se rozhodnout, zda dítě chce, nebo ne, a dává se i výstraha lékařům: Profesní selhání je může přijít draho.

Oba případy svádějí k morálním soudům. Někdo se pohoršuje nad cynismem matek, které prý takto dávají najevo svůj pravý postoj k dítěti, jiní mají pro ženy pochopení: O děti se dobře starají; a když už jsme se stali konzumní společností, v níž se vše poměřuje penězi, nedivme se, že je možno žalovat doktory i za zpackaný potrat či sterilizaci.

Já osobně si však obě zprávy dávám dohromady ještě s jinou březnovou informací: Ministryně Džamila Stehlíková chce postavit mimo zákon fyzické trestání dětí. Už žádné plesknutí přes zadek, žádný pohlavek. Psychologové sice mají výhrady – příliš tvrdé tresty jsou přece nezákonné už dnes –, ale nepochybuji, že nakonec ke změně zákona dojde.

A možná nezůstane jen u ní. Nemálo rodičů trápí své děti spíše psychicky než fyzicky, a tak se třeba i takové soužení promítne za čas do zákona. Obě holčičky, jejichž maminky dnes možná vysoudí statisíce za jejich nechtěné narození, by pak od svých matek dostaly v dospělosti nejspíš aspoň tolik peněz za psychickou újmu, kterou jim způsobilo zveřejnění případu. Zatímco dnes je možno žalovat, že dítě nebylo úspěšně potraceno, v budoucnu budou možná potomci žalovat rodiče za to, že je počali a že jim pak byli řadu let vydáni napospas. Jedináčci budou stíhat rodiče, že jim nedali sourozence, děti z mnohačetných rodin budou žalovat otce i matku, že se jim kvůli dalším sourozencům dost nevěnovali. Žaloby dospělých dětí na rodiče nebudou brát konce a těm neprojde jediný zlozvyk, jediná křivda, jediný prohřešek.

Když takto předjímám, co by se také mohlo stát, nevím, zda považovat za náhodu, že v březnu též vyšla kniha Corinne Maierové 40 důvodů, proč nemít děti. Potencionální rodiče, lékaři, právníci, psychologové, ministři, poslanci i komentátoři čtěte. Věřím, že s ohledem na varovné události letošního března si ve všem, co se dětí týče, povedete jen a jen dobře.


  Jak to vidí Ivan Kraus                 Město chrámů, katedrál a létajících mužů                 Jak to slyší Petr Pavlovský