Číslo 45 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s textařem.
Michalem Horáčkem.


 

 


 



Autorka natáčí ve vsi Češko SeloJak žijí Češi v Srbsku

Historie našich krajanů v srbském Banátu sahá do první poloviny 19. století, kdy vznikaly české osady při někdejší vojenské hranici na území dnešního Rumunska. Kolonisté byli tehdy různými výhodami vylákáni do nehostinných hor, v ničem nepodobných jejich ztracenému domovu. Někteří těžký život nevydrželi a odešli do úrodnějších podunajských nížin dnešní srbské Vojvodiny, kde se s jejich potomky můžeme setkat dodnes.

Letos v létě se za nimi vydali redaktoři českobudějovického studia Českého rozhlasu, aby zachytili vyprávění a vzpomínky nejstarší generace. Ta si ještě zachovala pěknou češtinu, zatímco mladší lidé mluví česky o dost hůře. Cílem této výpravy bylo Češko Selo, dnes už jen maličká vesnička se třemi desítkami obyvatel, kteří se stále živí tradičním zemědělstvím, srbsko-česká vesnice Kruščica a městečko Bela Crkva. Podařilo se zachytit nejen vzpomínky na dávno minulé doby, ale i současnost, poznamenanou těžkou ekonomickou situací Srbska. Čeština tu kupodivu nezní jen z úst našich krajanů – stejně dobře se v tomto etnicky neobyčejně pestrém kousku světa naučili česky i jejich srbští nebo maďarští životní partneři.

Rozhovory a reportáže, které vznikly, obohatí dlouhodobý projekt Krajané. V jeho rámci už od roku 1997 shromažďují redaktoři Českého rozhlasu České Budějovice rozsáhlý dokumentární materiál nejprve v rumunském Banátu, potom v oblasti chorvatského Daruvaru a nejnověji v Srbsku. Pořad Češi v srbském Banátu vysílá stanice Vltava v rámci Radiodokumentu ve středu 5. listopadu ve 21.45.

Hana Soukupová, redaktorka ČRo České Budějovice

Foto Libor Soukup



  Jak to vidí Věra Nosková
   Zkraje týdne
 
   Žijeme pořád
   ve zdivočelé zemi...

     Navštivte
 
   Po stopách
   podnikatelských rodin

    Téma