Číslo 45 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s textařem.
Michalem Horáčkem.


 

 


 

 

 

 

 

 

 


 



Proč nejsem feministka

Je báječné být dnes a tady ženou. Dnes – v jedenadvacátém století, tady – v euroamerickém demokratickém světě, kde kdysi přehlíženým či opovrhovaným věnuje společnost bdělou a citlivou pozornost. I když se drastické excesy najdou (primitiv a psychopat nevymře nikdy), je dnes na pováženou nasekat zadek vyvádějícímu potomkovi, zaharašit na vyzývavě oblečenou kolegyni, dovolit si hrubost k postiženému, ošklíbat se nad homosexuály a trápit staroušky a zvířata. Máme lidská práva, zákony, občanská sdružení a nadace, útulky, svobodná média. Jediný, kdo nebudí soucit, nezasluhuje si zvláštní ochranu a smí se na něj pohlížet s podezřením až mírným opovržením, je bílý muž středního věku, heterosexuál se slušným příjmem.

Jestli je někde v našem světě dobojováno, tak nejspíš v rovnoprávnosti mužů a žen. Ráda bych viděla zákon, předpis, normu, který ubližuje ženě nebo ji znevýhodňuje. Muži ovšem znevýhodňováni jsou, odcházejí do důchodu později a umírají přitom v průměru o šest let dříve, ženy mohou být na dlouhodobé placené mateřské dovolené, ale muž nikoliv, rozvedené ženy dostávají většinou do péče děti, a mnohé jim pak brání ve styku s otcem, zatímco mužům jsou děti svěřeny vzácně, i když o to v mnoha případech stojí.

Jenže diskriminaci mužů se pozornost nevěnuje, chlapi totiž téměř neprotestují. Třeba mají pocit historické viny, sklopili uši a tiše trpí. Mužům se má za zlé, že se hrnou do politiky, nářek nad tím, že ženy naopak do politiky nejdou a nejdou, je už otravný. Hledá se viník – jsou to děti? Brání ženám mateřské povinnosti? Obávají se útočného, drsného světa politiky, jeho falše, pastí, testosteronu, špinavých her a kalkulací? Ale vždyť právě proto jsou do politiky lákány, aby ten kalný proud zředily svou ženskostí, schopností vyjednávat, domlouvat se, obrušovat hrany. Není takové očekávání lichotivé? Je ovšem nekorektní domnívat se, že za neochotu žen podílet se na vysoké politice mohou například časté ženské priority – potřeba ovládat spíš mikrosvět domova, mít nestresující zaměstnání, vyhýbat se přímým střetům. Nic takového prosím u žen neexistuje. Jsou jen jaksi znevýhodňovány, pánové je mezi sebe nechtějí, doplácejí na své mateřství...

Známe otřesné případy fyzického týrání žen, ale s tím feministky nepohnou, jsou to jednotlivé příběhy, které nevypovídají o menších právech žen, ale o větší síle mužů, o psychopatických jedincích a o ženách, které učinily špatný výběr partnera. Téměř neznáme smutné příběhy tisíců mužů, kteří jsou ženami ponižováni, zesměšňováni, ovládáni, svým způsobem vykořisťováni a psychicky kastrováni.

Feminismus u nás je zbytečný, někdy přepjatý, jindy až komický. Feminismus v zemích a kulturách, kde jsou ženy hrubě kráceny na lidských právech a je s nimi leckde zacházeno hůř než s dobytkem je hrdinný, nebezpečný, důležitý. Shodnu se s našimi feministkami v jednom, že nemáme dost odvahy, étosu a sebevražedných sklonů, abychom šly bojovat za práva žen do zemí, kde je velmi zlé být ženou. Budiž, je to pochopitelné. Alespoň tedy ale u nás nekopejme do otevřených dveří.

Proč nejsem feministka? Asi také proto, že jsem tak přirozeně a samozřejmě emancipovaná, až se obávám, jestli svoboda, kterou radostně užívám, nějak neznevýhodňuje mužské.



  Jak to vidí Věra Nosková
   Zkraje týdne
 
   Žijeme pořád
   ve zdivočelé zemi...

     Navštivte
 
   Po stopách
   podnikatelských rodin

    Téma