Hold české egyptologii

Není to pouze zásluha popularizační činnosti profesora Vernera, že mezinárodně úspěšná česká egyptologie průběžně oslovuje i domácí zájemce o tento vědní obor. Dík patří celému Českému egyptologickému ústavu, jenž letos slaví 50. výročí svého založení a spolu s českou mutací časopisu National Geografic a Náprstkovým muzeem připravil expozici Objevování země na Nilu.

Výstava (trvá do 1. února) chronologicky sleduje činnost českých badatelů počínající obdobím, kdy ještě nemohli konkurovat velkorysému výzkumu kolonizačních mocností. Jsou zde představeny exponáty z původně soukromých sbírek prvních českých egyptologů – Františka Lexy, Jaroslava Černého a Zbyňka Žáby (cenné o to víc, že v současnosti je již zakázáno nálezy z Egypta vyvážet). Teprve vznikem ústavu, sloužícího zároveň jako pedagogické pracoviště FF UK, se naše egyptologie mohla zařadit do světového bádání, rozvíjet terénní práce, a objevovat tak prameny hmotné i písemné. Od roku 1961 až dodnes pracují naši egyptologové na významném pohřebišti v Abúsíru, zásadně se však podíleli i na záchranných pracích UNESCO v Núbii před napuštěním Asuánské přehrady.

Abúsír – místo, jehož výzkumem česká egyptologie potvrzuje své světové renoméVýstava v Náprstkově muzeu poskytuje základní informace právě o těchto výzkumech. Jejím nejvýznamnějším prvkem je instalace objektů pocházejících z mastaby princezny Chekeretnebtej z období Staré říše, objevené pracovníky ústavu koncem sedmdesátých let minulého století. Uvidíme zde též polychromovanou rakev z pozdně ptolemaiovského přístaviště v Gamhúdu, antropoidní rakve z ptolemaiovské éry, zlomky papyrů, torza dřevěných soch...

Expozici tvoří část předmětová, zahrnující téměř tři sta nálezů z výzkumů archeologických, antropologických i etnografických (některé jsou veřejnosti představeny vůbec poprvé, což se týká i zvláštní „podkapitoly“ historických falz), a část fotografická, pocházející z archivů National Geographic Society. Právě tento časopis přispěl k výročí ústavu speciálním číslem, obsahujícím výběr historických reportáží o nejvýznamnějších egyptských objevech od roku 1883.

Jaroslav Vanča, scenárista a výtvarný kritik



  Úpadek
   Jak to vidí Ivan Kraus
 
   Udělej si (skoro) sám

     Pořiďte si
 
   Hold české egyptologii
    Téma