Hladovému spíš udici než rybu

„Češi jsou podle mne v půli cesty,“ soudí ředitel humanitární organizace Adra Jan Bárta o vztahu našich lidí k pomoci potřebným. A vysvětluje: „Býváme štědří, když někde dojde ke katastrofě – vzpomeňme třeba ochotné dárce při povodních nebo zemětřeseních. Ale už jen těžko se Čechům vysvětluje, že by mohli pomoci Mongolsku při rozvoji zemědělství.“

Jan Bárta dobře ví, o čem mluví: humanitární práci se věnuje už od začátku devadesátých let. Připomíná, že filozofie Adry je založena na starém, ale stále platném příměru: Když chceš nasytit hladového, můžeš mu darovat rybu, ale daleko lepší je dát mu udici a naučit ho ryby lovit. Podobně postupují pracovníci Adry, když pomáhají Mongolům založit v poušti Gobi zahrady, nebo při podpoře lidí v oblastech postižených vlnami tsunami. Takovým projektům se říká rozvojové a Adra jim vždy dává přednost před pouhou materiální pomocí.

Jak si obohatit život

Lidé vyhnaní ze svých domovů během násilností v Keni v uprchlickém táboře ve vesnici EkerenyoKdyž se do dětského domova v podkarpatoruském Mukačevu vydala skupina dobrovolníků, vezla tam především „balíček“ podnětů, forem a metodik, jak děti naučit smysluplně trávit volný čas. Nikdo je k tomu totiž nevedl. Vítězslav Vurst z Nadace Adra vypráví: „Jeden z dobrovolníků, absolvent konzervatoře, přišel s nápadem, že bude dětem pouštět klasickou hudbu a ony při tom budou malovat. Myslel jsem si, že to mezi takovými dětmi nemá šanci, ale mýlil jsem se. Když jsme míjeli místnost, ve které malovaly, zněla z reproduktorů Beethovenova Pastorální. Všechny děti ležely na zemi a kreslily; a když zůstaly otevřené dveře, hned je zavřely, aby je nikdo nerušil...“

Ředitel Bárta připojuje: „Víte, ty děti nejenže nejsou připraveny na samostatný život, ale léta je nikdo nepohladil, nevěnoval se jim. Proto jsme do Mukačeva vyslali čtyřicet mladých dobrovolníků, aby jim nabídli čas i city, pomohli postavit hřiště. Prostě aby jim ukázali, jak si mohou obohatit život.“

Stručná vizitka

Adra je mezinárodní humanitární organizace poskytující pomoc lidem v nouzi. Byla založena v roce 1956 v USA, má kvalitní zázemí a rozsáhlé zkušenosti. Každý rok realizuje mnoho užitečných projektů po celém světě. V současné době je zastoupena ve sto pětadvaceti státech. U nás začala působit v roce 1992 a její humanitární a sociální pomoc míří do řady potřebných oblastí v Česku i v zahraničí.

Adra pomáhá při mimořádných událostech – živelních pohromách, válečných konfliktech, uvádí v život dlouhodobé rozvojové projekty, například podporu vzdělávání či zaměstnanosti v mnoha zemích. Měla významný podíl při pomoci postiženým povodněmi v Čechách a na Moravě v letech 1997, 1998 a 2002, během balkánského konfliktu v devadesátých letech nebo v jihovýchodní Asii zasažené v roce 2004 vlnou tsunami. Vždy přitom uplatňuje zásadu pomoci lidem v nouzi tak, „aby byli schopni aktivně převzít kontrolu nad svými životy a mohli co nejlépe využívat zdroje, které mají k dispozici“.

Doma i ve světě

Základním posláním Adry je pomáhat lidem v nouzi tak, aby byli schopni převzít kontrolu nad svými vlastními životyPodle ředitele Bárty se zhruba třetina projektů Adry zaměřuje na domácí teritorium, třetina jde do zahraničí a zbývající část na rozvojové projekty. A kde všude Adru najdeme? Třeba na Andamanských ostrovech buduje nové příbytky pro oběti tsunami, v Srbsku rozšiřuje pomoc obětem domácího násilí, v Mongolsku přispívá k rozvoji zemědělství, v Bangladéši podporuje vzdělávání bengálských dětí, na Srí Lance staví nové domy pro chudé, v indickém Nellore školy. Ve Frýdku-Místku spolupracuje při zajišťování hospicové péče, ve Valašském Meziříčí nebo Prostějově připravuje dobrovolníky pro sociální a zdravotnické práce a poskytuje individuální služby seniorům, v Hradci Králové má poradnu pro oběti násilí a trestné činnosti.

„Široký záběr činností propojuje svět, díky tomu jsme si mnohem blíž,“ charakterizuje Jan Bárta jeden z rysů své práce, který ho obzvlášť těší. Neboť „při humanitární práci tají ledy a ulamují se hroty“... Jinak řečeno globalizace nemá zdaleka pouze negativa, právě humanitární činnost a mezinárodní spolupráce v této oblasti patří k jejím pozitivním jevům.

Objev dárcovské sms

Jan Bárta je profesí výtvarník, vystudoval střední grafickou školu a stále maluje, kreslí, ilustruje. Jeho otec byl adventistický farář a vzhledem k tomuto „kádrovému handicapu“ Bárta nemohl pomýšlet na vysokou školu. Šel tedy pracovat na šachtu a studoval večerně. Ředitelem Adry je čtyři roky, ale s humanitární činností se v praxi seznámil už jako dobrovolník začátkem devadesátých let – jezdil do Čečenska a později i do ohnisek balkánských válečných konfliktů.

Pro začátky Adry v Česku byly podle Jana Bárty důležité humanitární zásilky do Rumunska i pomoc při povodních na Moravě. Organizace získala dobré jméno a lidé ji brzy začali podporovat. „Mimochodem, Adra patřila k prvním, kdo využil dárcovské esemesky – vyzkoušeli jsme je při tsunami. Textové zprávy se ujaly, začaly je využívat i jiné organizace,“ vzpomíná ředitel Bárta.

Zážitky smutné i nadějné

Pomyslná mapa aktivit Adry je rozsáhlá. A stejně početné jsou zážitky a zkušenosti aktivistů. Například Karolína Emanuelová pracovala na Srí Lance: „V jedné vesnici jsme našli asi dvanáctiletého chlapce. Byl doma sám a pestrými barvami maloval dřevěnou lodičku. Jeho otec, rybář, byl právě na moři, bratr ve škole. Matka a další čtyři sourozenci zemřeli při tsunami. Stejně smutný osud potkal manžele Sarathovy: přišli o veškerý majetek a obě jejich děti zemřely . Pomohli jsme jim začít znovu.“

Karolína vypravuje, jak aktivity Adry ocenil i premiér Srí Lanky, se kterým se setkali v Colombu. „Přijal nás velmi přátelsky, z audience se vyvinulo hodinové povídání. Premiér v tradičním bílém obleku se pohodlně usadil do křesla a natáhl před sebe bosé nohy. Uzavřená obuv tu naštěstí k etiketě nepatří,“ dodává.

Radek Špinka se svěřuje s nedávnými dojmy z Gruzie: „V den, kdy jsme se šli podívat do několika uprchlických táborů, jsme si připomínali evangelijní příběh o nasycení pěti tisíců lidí. Cítil jsem se trochu jako učedníci z tohoto příběhu. Není v našich silách uspokojit všechny lidi zasažené válkou v Gruzii, ale nezbývá nic jiného než jim v mezích svých možností nabídnout, co máme.“

Bezmála dvě stě tisíc lidí, kteří museli opustit svoje domovy kvůli gruzínsko-ruské válce, nyní žije v provizorních táborech a netuší, co bude zítra. „Někteří obyvatelé těchto táborů mi vyprávěli, jak se tři dny schovávali ve sklepě, jiní v lese, a čekali, až utichne vřava a oni budou moci utíkat dál,“ vypráví Radek. „Většina uprchlíků se kvůli politické situaci nemůže vrátit domů. U sebe nemají skoro nic...“

Vzduch byl cítit spáleninou

Jan Bárta stojí v čele Adry čtyři roky, ale s humanitární činností se v praxi seznámil už jako dobrovolník začátkem devadesátých let„Projížděli jsme vesnicemi vypálenými při násilnostech, které se zemí přehnaly po prezidentských volbách,“ vybavuje si Aleš Bárta zážitky z Keni. „Strana vítězů se pustila do strany poražených a vzduch byl pořád cítit spáleninou. Některé domy byly po vypálení ještě rozbořeny, aby nešly znovu postavit. A všude mrtví. Čím dál na západ, tím vypálených vesnic přibývalo.“

Lidé vyhnaní ze svých domovů během násilností v Keni byli soustředěni v uprchlickém táboře ve vesnici Ekerenyo. Také tam směřuje pomoc Adry. Už dva roky organizace uskutečňuje i dlouhodobý projekt v obci Itibo na východě Keni. Podařilo se tu zrekonstruovat zchátralé zdravotnické zařízení, které slouží tisícům lidí z širokého okolí. Loni přibyla k zařízení i nová budova porodnice, buduje se zubní ordinace. Další část projektu – využití střediska jako vzdělávacího zařízení pro místní i české lékaře a zdravotníky – byla odstartována letos v létě, kdy do Itiba přijela na stáž první skupinka českých studentů medicíny. Další bude následovat.

„Seznámili se s léčením v úplně jiných podmínkách, než na jaké jsou zvyklí z domova, a taky poznávali tropické choroby,“ vysvětluje spolupracovník Adry a iniciátor projektu Aleš Bárta.

Koncert pro Keňu

Na konto humanitární pomoci Adry v Keni půjde také výtěžek koncertu duchovní hudby … et in terra pax… (... a na zemi pokoj…), který se uskuteční 28. listopadu v 18.30 v kostele svatých Šimona a Judy. Pořadatelé, umělecká agentura Blue Season Art Agency a Radioservis, zajistili účinkování Pražského smíšeného sboru s uměleckým vedoucím Miroslavem Košlerem a Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy. Pod dirigentskou taktovkou Jana Steyera, Jakuba Zichy a Čeňka Svobody zazní například Toccata C dur Bohuslava Matěje Černohorského, Mozartovo Aleluja pro soprán a varhany, Dvořákovy Biblické písně, Ciacona pro sólové housle Johanna Sebastiana Bacha, ale i skladby Eduarda Tréglera, Antonína Tučapského či Zdeňka Lukáše.

Agáta Pilátová, publicistka



  Úpadek
   Jak to vidí Ivan Kraus
 
   Udělej si (skoro) sám

     Pořiďte si
 
   Hold české egyptologii
    Téma