Vladimír Karfík, publicista

Nehodící se škrtnout?

Na východě, za zrezivělou železnou oponou, patří dnes téměř k občanským ctnostem hlásit se ke konzervativním hodnotám. Mladý konzervativec, svérázný novodobý pokrokář! Mládí se proti konzervatismu zpravidla vždycky bouřilo, chtělo se z něj vymanit, jít trochu kupředu a usilovat o něco nového. Myšlenka pokroku však byla po desetiletí zneužívána a diskreditována, proto se nyní i od mladého člověka žádá, aby byl s novou dobou také konzervativní, protože přece víme, do jakých pekel ty nové a pokrokové myšlenky vedou.

Když se však mezi posvátné krávy zařadí i záležitosti, které mezi ně nepříliš patří, jako je umělecké cítění nebo i prostý vkus, a silou je pak prosazuje ideologický a politický konzervatismus, může docházet ke konfliktům, jenom do určité míry generačním, v nichž uplatňuje sílu ona konzervativní moc. Naštěstí jistě nikoli nadlouho, jinak bychom zteřeli.

Přesto je v každém člověku kus konzervativce – skrytý tam, kde si mladý či starý hájí svou vzpomínku na to, v čem vyrostl a nač je zvyklý, nemůže se přece vzdát svého života. S přibývajícími lety je těch návyků přirozeně víc a člověk se stává konzervativnějším. Je to pochopitelné, nemá smysl s tím zápasit. Stejně jako s mladým životním pocitem a možná nezralou stupnicí hodnot, kam se prozatím nevejdou věčné hodnoty, jež tam později rozšířením poznání vplynou. Jak se zachová ten starší, kdo je přesvědčen o své rozumnosti, a má moc? Pokud je doopravdy rozumný, pak jedná s tolerancí.

Zdálo by se, že už není důvodu vést půtky o to, jak by rádio mělo respektovat rozličnost vkusu svých posluchačů. Vždyť dnes stačí otáčet knoflíkem, nemáme přece jedinou stanici. Také mě zpočátku dráždilo, když na Vltavě přistála v sedm večer Čajovna, ale zvykl jsem si. A kupodivu časem jsem si oblíbil i některé její pořady, třebaže se z oblíbených vltavských programů vymykají. Ale není to vlastně dobře?

Teď rozbouřilo vášně Radio Wave, možná tam anglicky zazněla slova, která by česky zaznít neměla, ale nemyslím, že jde o ta slova jako spíše o záležitost vkusu, a samozřejmě také moci. Mám jiný vkus, ale nenapadlo by mě zrušit stanici jenom proto, že mě neoslovuje. Pak by přece mohl přijít někdo jiný, nebude se mu líbit něco jiného, a co pak udělá? Zruší tu stanici. A tak to může jít ad libitum. Nakonec zůstane stanice jediná a bude pokoj. Jako bychom to dobře neznali.

Když cítím únavu ze slov, jež nás v posledních letech obklopují a zahlušují agresivitou a stále méně snesitelnou hádavostí, uchyluji se do hájemství, v němž se po celý den vysílá jenom kvalitní hudba. Od chvíle, kdy jsem si pořídil set-top-box, nejsem odkázán na počítač, abych na něm nekvalitně poslouchal stanici Českého rozhlasu D-dur. Je úžasná – jen ta občasná strojem sdělovaná znělka je otřesná, ale možná se někomu i líbí, tedy mlčím. Jediným problémem D-duru jsou nedostatečné programové informace. Dohledáte, co se kdy hraje, ale v jakém provedení, na tom jako by už nezáleželo. Důležité je tedy nepropásnout živé ohlášení.

Úplně jiný svět! Jako by se člověk ocitl mimo tento hektický čas, a přece ne v bezčasí: stačí jen trochu pozorně naslouchat proměnám jazyka hudby a jsem součástí plynutí novodobých dějin. A kdykoli můžu vystoupit – když se mi zazdá, že mi chybí třeba zušlechťované slovo anebo kulturní informace. Je tu přece Vltava.



  Úpadek
   Jak to vidí Ivan Kraus
 
   Udělej si (skoro) sám

     Pořiďte si
 
   Hold české egyptologii
    Téma