Číslo 51 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s kytaristou.
Lubomírem Brabcem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Jak se stát hrdinou

Představte si, že stojíte ve svém autě na rušné křižovatce a čekáte na zelenou. Náhle před sebou uvidíte vůz, nad kterým jeho řidič ztratil kontrolu. Ohrožuje ostatní. Co uděláte? Vyskočíte z vozu a poběžíte pomoci jinému člověku i za cenu nasazení vlastního zdraví či dokonce života? Před tuto volbu byl postavený mladý muž. Filip Korostenski. A nezaváhal. Zachránil tak život několika lidem.

Filip Korostenski je majitelem českobudějovické firmy, jež zajišťuje odtahovou službu. V jejím areálu stojí vraky vozidel. Jejich posádka většinou utrpěla velmi vážná a smrtelná zranění.

„Má práce mne baví, a vím, že je potřebná, ale jsou chvíle, kdy bych ji raději nedělal,“ říká majitel odtahové služby Filip Korostenski.

„Vůbec mne nepovažujte za hrdinu, jednal jsem instinktivně a nepřemýšlel o tom, co a jak nebo proč. Až potom jsem se dozvěděl, že jsem zachránil život ženě v devátém měsíci těhotenství,“ těmito slovy přesvědčuje Filip Korostenski své okolí, které ho považuje za hrdinu.

Filip Korostenski vyprostil z trosek automobilů už desítky mrtvých těl. V říjnu minulého roku naopak dva lidské životy zachránilZatímco ostatní přihlíželi...

„Kdybych přemýšlel o tom, jestli to udělám, tak nikomu nepomůžu. A kdybych ještě přemýšlel, jak to udělám, tak to teprve ne,“ komentuje svůj čin mladý muž z Českých Budějovic.

Psal se 4. říjen roku 2007 a venku byl pěkný, slunečný den. Filip čekal na rušné křižovatce na frekventované silnici takřka v centru Českých Budějovic. Rozhlížel se kolem sebe. A stejně jako ostatní i on si přitom všiml vozu, nad kterým řidič evidentně ztratil kontrolu.

„Vypadalo to, jakoby v tom autě seděl nějaký opilec. Najel na chodník, porážel popelnice a ještě jsem viděl, jak s sebou bere zeď nějakého domu.“

Pak si už Filip Korostenski nic moc nevybavuje. Jednal instinktivně. Věděl jen, že neovladatelné vozidlo ohrožovalo nejenom jeho, ale i další lidi v autech i na chodnících. Zatímco jiní tomu přihlíželi, on vyběhl ze svého vozu, skočil do nebezpečného vozidla a zastavil ho.

„Ani nevím, jak jsem za sebou zavřel dvířka svého auta a jakým způsobem jsem se k tomu cizímu auťáku dostal. Prostě jsem viděl, že má stažená okénka a tak jsem do něj skočil a šel po ruční brzdě. Nebylo čas přemýšlet, jak se dostat dovnitř a jak zastavit. Přesto jsem to udělal. A kdyby byla okénka zavřená, asi najdu jinou cestu,“ vzpomíná na ten den, který z něj udělal hrdinu.

Až pak Filip zjistil, že zachránil život těhotné ženě, která ve voze upadla do bezvědomí.

Dobrý člověk ještě žije

Filip Korostenski pracuje v odtahové službě, kterou najdete jen pár desítek metrů od domu, kde žije paní Kubec. Žena, které mladý muž zachránil život.

„Vůbec jsem nevěděl, kdo v tom autě sedí. Jen jsem viděl, že je to paní, která je svalená s hlavou zvrácenou dozadu a její auto poráží vše, co mu stojí v cestě.“

Že jde o nastávající maminku v devátém měsíci těhotenství, mu řekli až policisté a lékaři, kteří na místo autonehody po několika minutách dorazili.

„Udělal bych to, i kdyby tam seděl někdo jiný,“ tvrdí Filip.

„Nikdy před tím jsme se nepotkali Od té doby se ale vídáme pravidelně,“ dodává  paní Kubec a v náručí chová svou roční dcerku. Filip Korostenski se ihned po havárii zajímal o jejich osud.

„Filip je součástí naší rodiny. Je to náš hrdina a tak trochu anděl strážný naší dcerky,“ vysvětluje žena a ještě rok po té události má v očích slzy. „Stal se kmotrem naší holčičky, aby celý život věděla, kdo je jejím zachráncem a velkým hrdinou,“ říká a vzápětí na sebe prozrazuje, že se svým manželem nemohli mít řadu let děti a jejich holčička je dítětem vymodleným a zatím jediným. 

„Když jsem Filipa poprvé uviděla, pomyslela jsem si, že je sympaťák. Takový obyčejný mladý a bezprostřední chlap. Ale hlavně – že je to prostě dobrý člověk. A jsem přesvědčená o tom, že jsme spolu s mou holčičkou měly obrovské štěstí, že tenkrát na té křižovatce stál právě on. Nevím, jestli by se takto zachoval někdo jiný.“

Paní Kubec si na nic z toho dne nepamatuje. Když jela z nemocnice, kde byla na těhotenském vyšetření, pocítila lehkou nevolnost. Viděla za křižovatkou malé parkoviště a rozhodla se tam pro jistotu zastavit a zavolat svému muži, aby pro ni přijel. Než ale stačila křižovatkou projet, upadla do bezvědomí.

„Poslední, co si pamatuji je to, že jsem stáhla okénka ve voze. Vůbec nevím, proč jsem to udělala, asi mi bylo horko, a i když mám v autě klimatizaci, chtěla jsem si do kabiny pustit chladný vzduch. Jinak si to nedokážu racionálně vysvětlit,“ vzpomíná paní Kubec.

Hrdina z odtahovky

To co se dělo pak, jí řekl manžel, když za ní přišel do nemocnice. Paní Kubec se rozplakala dojetím, když poslouchala vyprávění o muži, který ji a jejímu děvčátku zachránil život.

„Cítila jsem se nejdřív strašně vinna, že jsem zapříčinila autonehodu. Že jsem si nedala pozor a řídila jsem v devátém měsíci těhotenství, ale doktoři mi vysvětlili, že by se to mohlo přihodit kdykoli jindy, dřív nebo později. Celé těhotenství jsem byla bez problému a k incidentu došlo šest týdnů před porodem, kdy také jiné ženy ještě chodí do práce,“ vysvětluje.

„Na to, abych mu poděkovala nenacházím slova, všechno jsou to najednou fráze, které nemohou vyjádřit to, co skutečně cítím. Ale vděčná za jeho odvahu budu Filipu Korostenskému do konce života.“

Byla to právě ona, která se rozhodla nominovat Filipa Korostenského na Cenu Michala Velíška, kterou každoročně vyhlašuje Nadace ADRA. Je určena lidem, kteří za cenu nasazení svého života zachrání život jinému člověku.

Vidět všechnu tu bolest...

Filip Korostenski každý týden musí se svým týmem odtahové služby vyjíždět k autonehodám. Mnohé havárie končí tragicky. Z trosek automobilů vyprostil už desítky mrtvých těl. Tehdy 4. října byl u toho, když mohl zachránit hned dva lidské životy.

„Jsou chvíle, kdybych svou práci raději vůbec nedělal. Nejhorší je, když předáme zbytky aut pozůstalým. Dívat se jim do tváře a vidět všechnu tu bolest, to je něco šíleného... Ale to, že jsem té paní a jejímu nenarozenému děvčátku zachránil život, na to nikdy nezapomenu.“

Michaela Vetešková, redaktorka Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu

Foto Rudolf Mareš



  Filantropové
  Jak to vidí Leo Pavlát
 
   Na hraně her a skutečnosti

   Navštivte
 
   Jak se stát hrdinou
  Téma