Den na Měsíci

Dvacátého července roku 1969 přistál měsíční modul Eagle kosmické lodi Apollo 11 s astronauty Neilem Armstrongem, Edwinem Aldrinem a Michaelem Collinsem na Měsíci. Jako první člověk vstoupil na jeho povrch 21. července ve 3 hod. 54 min. středoevropského času Neil Armstrong, který poté pronesl slavnou, od té doby nesčetněkrát citovanou větu: „Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“ K čtyřicátému výročí velké události, která příběhy z vědecko-fantastické literatury proměnila ve skutečnost, připravila stanice Českého rozhlasu 3 – Vltava speciální celodenní vysílání, a tak v sobotu 18. července můžete s Vltavou strávit Den na Měsíci.

Jakýmsi prologem měsíčního programu bude už pětatřicet minut po půlnoci méně známá opera Josepha Haydna Svět na Měsíci a krátce po osmé ráno se ve Víkendové příloze poprvé vrátíme přímo do vzrušujících dnů a hodin července roku 1969.

A co dnes?

Cestu Apolla 11 sledovali lidé na celém světě s napětím a očekáváním v televizním i rozhlasovém vysílání. V tehdejším Československém rozhlase připravovali reportáže z vesmírné cesty redaktoři Jan Petránek a Ivo Budil a záznam tohoto jedinečného vysílání se naštěstí dodnes dochoval v rozhlasovém archivu. Z mnohahodinového materiálu připravil Tomáš Černý sestřih, který zachycuje tři nejdůležitější okamžiky historického letu: start Apolla 11, přistání a konečně výstup na Měsíc. První část třídílného pořadu nazvaného Jako by to bylo dnes uvede Vltava v 8.03 (a vlastně tak startem Apolla 11 odstartuje i celodenní vysílání). Další pokračování uslyšíte v 11.30 a poslední část v 15.30. Pamětníci si při poslechu možná vybaví onu dlouhou letní noc, kdy u přijímačů netrpělivě čekali na nové zprávy z Měsíce, a souhlasně s titulkem pořadu pokývají hlavami: Opravdu, jako by to bylo dnes!

Ale jak to opravdu dnes je? Jak v současnosti výzkum Měsíce pokračuje a kam se bude ubírat? Besedu na toto velmi zajímavé téma připravila s odborníky Jana Olivová; vysílat se bude v 10 hodin.

Den na Měsíci můžete s Vltavou strávit díky posádce Apolla 11 – zleva Neil Armstrong, Michael Collins a Edwin „Buzz“ Aldrin

Kde Galileo dlí...

„Beránek Měsíc v dálce niv velkou stříž čeká trpěliv. Beránek Měsíc...“ Měsíc – nebo chcete-li poetičtěji Luna – odjakživa lákal básníky, snílky a fantasty; byl a snad dosud stále je přítelem a důvěrníkem milenců, vlídným společníkem osamělých poutníků a samozřejmě odvěkým inspirátorem tajemných, kouzelných i bláznivých příběhů. Povídky a romány, v nichž Měsíc hraje významnou roli, by vydaly na množství speciálních pořadů. A bylo by to jistě pěkné poslouchání. Vltava z toho nepřeberného množství vybrala – jak jinak! – otce vědecko-fantastických příběhů Julese Verna, jehož román Cesta kolem Měsíce od 11. července odvysílá na pokračování. Vynalézavým cestovatelem na Měsíc byl také Cyrano z Bergeracu: ten skutečný – francouzský šlechtic, voják, filozof a básník, který o roztodivných způsobech, jak se ze Země dostat na Měsíc, fantazíroval už v 17. století – i jeho romantický divadelní obraz z Rostandovy komedie. Básník a rváč, který v okamžiku smrti blouzní: „Ještě dnes chci opál Luny slézat a není potřebí již strojů vynalézat. Tam s duší spřízněnou se mnohou sejdu dnes, tam Galileo dlí a tam je Sokrates...“ Cyrana z Bergeracu, nestárnoucí rozhlasovou inscenaci s Karlem Högerem, která okouzlila už nejednu posluchačskou generaci, uslyšíte ve 14 hodin v pravidelném Rozhlasovém jevišti.

Z literárních pořadů, které v sobotu ještě uslyšíte, připomeňme alespoň povídku Ludvíka Aškenazyho Ukradený Měsíc, pásmo z poezie Františka Hrubína Bratr Luna a rozhlasovou koláž Josefa Hiršala a Bohumily Grögerové Lunovis aneb Měsíčku na nebi hlubokém, v němž zazní mimo jiné i známé Morgensternovy verše o „beránku Měsíci“ právě v Hiršalově překladu.

V 19.30 můžete v podání Otakara Brouska ml. poslouchat první kapitolu z románu Svatopluka Čecha Pravý výlet pana Broučka do Měsíce; pokud vás četba zaujme, najdete pokračování právě od 18. července na internetových stránkách Čtenářský deník.

Thank you, Mister Moon

Snad nejslavnější hudební skladbou inspirovanou svitem Měsíce je Beethovenova Měsíční sonáta. Jak by se tedy bez ní mohl Den na Měsíci obejít! Věnovány jí budou hned tři pořady: ve 13 hodin to bude půvabná rozhlasová mikrohra Ludvíka Aškenazyho Beethoven o setkání skladatele s komtesou Giuliettou Guiccardiovou, poté vyprávění muzikologa Oldřicha Pulkerta o tom, jak to s Beethovenem, komtesou a Měsícem bylo doopravdy, a nakonec samozřejmě uslyšíme samotnou slavnou sonátu. Měsíc bude také námětem skladeb sobotního Promenádního koncertu, poledního Pasticcia i dalších hudebních pořadů. Pro milovníky jazzu připravil Bob Zajíček pojednání o nedoceněném vlivu Měsíce na jazzovou hudbu s lákavým názvem I thank you, Mister Moon!

Děkovat Měsíci budeme ale vlastně po celý den. Vltavské vysílání nebude jen připomínkou letu Apolla 11 a poctou vědcům a astronautům, ale i díkem krásnému beránku Měsíci za to, že inspiroval tolik úžasných vyprávění a veršů a hudebních skladeb, že v nás stále probouzí fantazii a láká ke snění. A za to, že nám stále krásně svítí.

Jarmila Konrádová, dramaturgyně ČRo 3 – Vltava


Leo Pavlát
  Kdopak nám to píše
  Jak to vidí Leo Pavlát
 
   Klasicky erotický op-art

   Navštivte
 
   Den na Měsíci
   Téma