Číslo 40 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s textařem a producentem.
Michalem Horáčkem.


 

 

 


 


Návrat ke kořenům

Pokud vám po několika televizních uvedeních uvízlo v paměti výpravné válečné drama Anthonyho Minghelly Návrat do Cold Mountain, možná si vybavíte i nezvykle silnou dřevní hudbu, která prostupuje příběhem o strastiplném putování zraněného konfederačního vojáka za svou milou. Té muzice se říká Sacred Harp, v překladu Posvátná harfa, ovšem s uvedeným nástrojem to nijak nesouvisí – jde o označení amerického náboženského chorálu z dob před občanskou válkou Severu proti Jihu, kdy tradiční zámořské žánry jako country nebo gospel ještě neexistovaly.

Jednou z klíčových osobností, které se na soundtracku k filmu s Jude Lawem a Nicole Kidmanovou v hlavních rolích podílely, byl rodák z Nové Anglie, zpěvák, etnomuzikolog a učitel hudby Tim Eriksen, výrazný a vzácný host loňských prázdninových festivalů Colours Of Ostrava a Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Záznam jeho koncertu v náměšťském kostele sv. Jana Křtitele nyní vychází na CD firmy Indies Scope Records.

Zpěvák, etnomuzikolog a učitel hudby Tim EriksenPředloňský čtyřicátník Eriksen začínal jako pankáč a jeho více než dvacet let existující, mezi folkem a postpunkem oscilující formace Cordelia‘s Dad kdysi předskakovala Nirvaně. Vedle toho se řadu let věnoval indické hudbě, na univerzitě ovšem studoval Vareseho a interpretoval partitury avantgardisty Rileyho. Díky své ženě, rodačce ze Sarajeva, se vyzná i v balkánské muzice, což dokumentuje nahrávka souboru Žabe i Babe, který založil právě s manželkou Mirjanou. V posledních letech se všestranný Eriksen soustředí hlavně na „old time music“ své země.

Album Northern Roots Live In Náměšť obsahuje osmnáct písní, v nichž zpěvák vskutku směřuje k samotným kořenům americké hudby. Téměř zapomenuté balady z Nové Anglie (odtud i jejich označení Northern Roots, tedy Severní kořeny) jsou v jeho podání přesvědčivými důkazy o tom, že „bílý“ gospel může být stejně intenzivním zážitkem jako písně amerického Jihu, ať už je to duchovní spirituál, nebo světské blues. Tim Eriksen se doprovází na kytaru, banjo i housle, ale velmi často zpívá a capella, což jeho projev ještě umocňuje – to, s jakou naléhavostí opanoval sakrální prostor, je skutečně uhrančivé.

Milan Šefl



  Čerti v Úštěku, pars pro toto
  Jak to vidí Jaroslav Vanča
 
   Návrat ke kořenům

   Pořiďte si
 
   O zrcadle minulosti
   Televizní glosář