Číslo 44 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelem.
Alexandrem Klimentem.


Neznámý Emil Zátopek

Mnoho lidí považuje vytrvalce Emila Zátopka (1922–2000) za nejvýznamnějšího sportovce světa. Ostatně před dvanácti lety byl vyhlášen nejlepším atletem 20. století. Olympijský vítěz z roku 1948, trojnásobný vítěz z olympiády v Helsinkách v roce 1952, osmnáctinásobný světový rekordman. To je bilance téměř omračující.

Ale sport je aktivita, která se proměňuje v čase. Zátopkovy olympijské a další vrcholové úspěchy měly rozhodně jiný význam v době, kdy jich ten moravský chlapec dosáhl, a jiný dnes. Ale nejde jen o sportovní triumfy. Zátopek nebyl žádný stroj na rekordy. Byl to vnímavý, citlivý a poctivý člověk. A takového ho v úterý 27. října v17.30 poznají i posluchači dalšího z pořadů cyklu stanice Praha Velké osudy.

Jeho autor Karel Tejkal se rozhodl pohlédnout na Zátopkův život z trochu jiného úhlu, aby upozornil především na jeho hodnotu občanskou. Armádní sportovec, který se stal mezinárodní sportovní celebritou, byl symbolem, kterým se komunistický režim v této zemi mohl chlubit. Stal se jeho ikonou, stal se součástí státní propagandy ve velice nelehké mezinárodní situaci. O jeho sportovních kvalitách nemohlo být žádných pochyb. Zátopek byl mimořádný muž s neuvěřitelnou vůlí a touhou po vítězství. Méně se však ví právě o jeho vnitřní kvalitě, o jeho citu pro spravedlnost, o jeho touze po svobodě pro sebe a především pro občany této země.

Pavel Kácha, dramaturg ČRo 2 – Praha

Helsinky, 1952



  Odložení muži
  Jak to vidí Ivan Kraus
 
   Třináctkrát z Kudykama

   Pořiďte si
 
   O ústupu z pozic
   Televizní glosář