Číslo 44 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelem.
Alexandrem Klimentem.

 

 

 

 

 


Petr Pavlovský, kritik

Krach proletářského internacionalismu

Vztah české společnosti a našich států k Němcům v posledních sedmdesáti letech nasvítil originálně, ale to záslužněji a přesvědčivěji hodinový pořad Aleny Zemančíkové a Aleny Wagnerové A zapomenuti vejdeme do dějin, vysílaný v repríze 30. září ve vltavském cyklu Radiodokument.
Mluví-li se o zločinech hitlerismu nebo stalinismu, respektive nacismu a bolševismu, často se zkratkovitě mluví o zločinech německých nebo ruských, obzvlášť v prostředí dalších národů (například Katyň). Zdaleka ne vždy je přítomno vědomí, že po nástupu té či oné totality to byli vždy příslušníci vlastního národa a občané vlastního státu, kteří první padali diktátorům za oběť. Rusy vraždil už Lenin, ale i Stalin, který byl sice Gruzínec a posléze velkoruský šovinista, připravil i těmto národům hekatomby. O Hitlerově etnickém nacionalismu nelze pochybovat, a přesto dal zlikvidovat nespočet Němců. Krátce: nikdy nejde o zločiny národa, ale o zločiny představitelů ideologie.
Československá první republika se chovala k německým antifašistům příkladně. Radiodokument však začíná rozhovory s pamětníky pomnichovské druhé republiky, kdy z obsazených Sudet prchali do vnitrozemí nejenom Češi a Židé, ale i němečtí antifašisté, především sociální demokraté a komunisté, lidé, kteří smýšleli „československy“. Druhá republika je ovšem vydávala nacistům s odůvodněním, že už nejsou československými občany nýbrž občany Říše.
Válku s jejími hrůzami přeskočme a podívejme se, jak postupovala takzvaná třetí republika (1945–1948). Tak jako v mnohém, ani zde nenavázala na tu první, jak mnozí demokraté věřili, ale právě na tu proklínanou druhou. Marně se sudetští Němci – členové KSČ – obrátili na ústřední výbor strany se žádostí o pomoc proti perzekuci. Na „proletářský internacionalismus“ čeští komunisté oportunisticky pozapomněli a vlna všeobecného loupení a ukrutností se rozlila pohraničím. Z doložených asi sto třiceti tisíc německých komunistů a sociálních demokratů u nás zůstalo asi šest tisíc lidí (často šlo o smíšené česko-německé rodiny). Pravda, ti z nich, kteří odešli do sovětské zóny, udělali mnohdy v NDR kariéru, je ale příznačné, že ve stycích s ČSR se toto nikdy netematizovalo. O jejich „böhmisch“ původu se zachovávalo úzkostlivé mlčení.
Takzvaným vyrovnáním se s minulostí se často myslí především potrestání zločinců nebo alespoň jejich pojmenování. S prodlužujícím se časovým odstupem se ale ukazuje, že ještě důležitější jsou jména těch, kteří zlu odporovali, hrdinů, obětí. Křesťané, kteří vzpomínají své martyry a nikoli jejich katany, to vědí už dávno. Vědí to i Židé, kteří už přes půl století dohledávají jména obětí holocaustu.
Nejenom zavraždění, ale i „pouze“ diskriminovaní a perzekvovaní by neměli „do dějin odcházet zapomenuti“. Práce a pořady typu tohoto dokumentu ve veřejnoprávních médiích plní jeden z jejich úplně nejdůležitějších společenských úkolů.



  Odložení muži
  Jak to vidí Ivan Kraus
 
   Třináctkrát z Kudykama

   Pořiďte si
 
   O ústupu z pozic
   Televizní glosář