S Liborem FárouAnna Fárová obklopena historií

„U nás doma v Paříži byla stále spousta umělců. Vyplynulo to z tatínkova povolání diplomata a jeho osobních zájmů. I máma mě poznamenala mnohým hezkým. Oba mi pomohli. Formovali mě. To zůstává v nevědomí. Člověk je nějak formován a pak toho užívá, když bere rozum. Tam se teprve projeví to, co získal nebo k čemu byl určen. A já tomu rozumím až teď, na stará kolena...“
Vzpomínkou na Paříž začíná vyprávění Anny Fárové, které v desetidílné sérii v rámci cyklu Osudy odvysílá stanice Vltava. Je to vyprávění o běhu vlastního života, života podivuhodně spjatého s evropským děním ve 20. století, života vyplněného úžasným tvůrčím a organizačním úsilím, řadou průkopnických knih a výstav, života naplněného přátelstvím s mnoha vzácnými tvůrci.
Historička umění, teoretička fotografie, esejistka a překladatelka Anna Fárová (narozena roku 1928 v Paříži) studovala v letech 1947 až 1951 na Filozofické fakultě UK. V letech 1969 až 1977 (do podpisu Charty 77) byla kurátorkou fotografického oddělení Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, současně externě učila na FAMU. Po podpisu Charty 77 jí bylo znemožněno publikovat a veřejně působit, od roku 1978 spolupracovala s Jazzovou sekcí, v letech 1976 až 1981 se podílela na přípravě výstav ve foyeru Činoherního klubu v Praze, věnovala se literárním překladům (Gauguin, Rougemont, Linhartová, Ricoeur). Je autorkou několika zásadních monografií předních světových fotografů (kupříkladu Cartier-Bresson, Josef Sudek, František Drtikol). Připravila řadu průkopnických výstav z přelomu šedesátých a sedmdesátých let (7+7 fotografů, Fotograf František Drtikol,  Josef Sudek).
V rozhlasových Osudech zazní i nejpodstatnější jména a místa spjatá s jejím osudem: otec, matka, Libor Fára, František Drtikol, Josef Sudek, Francie, Spořilov, Slavonice. Letos na podzim vydalo nakladatelství Torst monumentální knihu Anna Fárová – Dvě tváře. Literární redakci Vltavy nakladatel laskavě poskytl autobiografický text Anny Fárové ještě před vydáním knihy. „Jsem obklopena historií, v níž je zapsána má minulost i přítomnost...“ čteme v ní například.

Četbu na pokračování ze vzpomínek Anny Fárové připravila Barbora Bukovinská. V režii Ivana Chrze účinkuje Taťjana Medvecká. Od pondělí 7. prosince, vždy v 11.30 vysílá ČRo 3 – Vltava.

Petr Turek, redaktor ČRo 3 – Vltava

Foto Torst



  Kudy kam
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
   O výročních orgiích

   Televizní glosář Jana Svačiny
 
   V hlavní roli kytara
   Pořiďte si