František Koukolík, neuropatolog a esejista

Vážíme si toho, že jste pro čtenáře Týdeníku Rozhlas začal psát sloupky do rubriky Zkraje týdne. Překročit hranici mezi dikcí vědce a obecně přístupným publicistickým stylem je dáno jen nemnoha odborníkům – ke škodě široké veřejnosti. Kdy jste v sobě tuto schopnost objevil?

Spíš než vědec jsem lékař, patolog a neuropatolog diagnostikující lidská onemocnění. Píši-li vědecké práce, mají blíže k praxi, k  technologii: „Naše zkušenosti s chorobou XY vypadají takto…“ Zpočátku, to bylo v roce 1986, jsem vůbec nevěřil, že dokážu napsat něco srozumitelného pro lidi nemluvící doktorskou, nadto neuropatologickou hantýrkou. Ivan Šetlík, můj starší, nedávno zesnulý přítel, přírodovědec, mne požádal, zda bych pro časopis Vesmír nenapsal článek o Alzheimerově nemoci. Zkusil jsem to. Psaní článku pro veřejnost bylo podstatně namáhavější než psaní vědecké práce. V redakci Vesmíru jsem poznal pana Ivo Budila. Zeptal se mne, zda bych pro ně nepsal krátké sloupečky. Začala perná práce. Převést něco z vědečtiny do češtiny nebylo a není snadné.

Po slovu psaném přišla další výzva – rozhlasové pořady. Byl to myslím rovněž Ivo Budil, kdo vás spřátelil s rozhlasovým mikrofonem.

Panu Budilovi, který nás nedávno opustil, a dalším, například pánům Kleiblovi a Štěrbovi, asi nebudu nikdy dost vděčný za všechno, co mne naučili. Obdivoval jsem jejich trpělivost s amatérem.

Jaký je podle vás rozdíl v označení „popularizátor vědy“ a „vědecký esejista“, za kterého se považujete?

Klasická popularizace byla velkou dovedností. Pokoušela se převést vědecké a technické texty do podoby srozumitelné lidem, kteří vědci ani techniky nejsou. Často šlo o vysokoškolské učebnice zjednodušené na středoškolskou úroveň. Cílem bylo seznámit, probudit zájem, informovat a třeba i získávat dorost. Vědecká esejistika se snaží jít o krok dál. Pokouší se najít přesah a smysl objevených skutečností a souvislostí. Například k čemu mohou být dobré, jaká jsou rizika, jak souvisí s jinými objevy, jaké jsou mezioborové souvislosti, jak přispívají „consilienci“ neboli vnitřní souvislosti všech větví lidského poznávání. Jinak řečeno: pokusit se v hromadách poznatků vyhmátnout špetku moudrosti.

Kde je hranice mezi informováním o vědě a propagandou?

V roce 1939 ji popsali pracovníci newyorského Institutu pro analýzu propagandy: „Propaganda se obecně chápe jako názor vyjadřovaný za účelem ovlivňování akcí jednotlivců i skupin... Tím se propaganda zásadně liší od vědecké analýzy. Propagandista se snaží ,něco prosadit', dobrého, nebo špatného. Vědec se nic prosadit nesnaží. Svůj život věnuje objevování nových fakt a principů. O pečlivé zkoumání a kritiku jde propagandistovi jen vzácně. Jeho zájmem je spustit nějaký druh akce. Vědec naopak chce vždy co nejpečlivější zkoumání a kritiku svých fakt a myšlenek, je na ně připraven. Věda z kritiky roste, nebezpečnou propagandu kritika rozloží.“

Jak pokročila naše znalost o mozku od chvíle, kdy jste tomuto tématu věnoval první knížku?

Zásadně, ve všech rovinách zkoumání – od molekulární k sociální. Odhaduji, že poločas informace je v mnoha vědách o mozku tříletý až pětiletý. Po této době je tedy polovina informací více nebo méně zastaralá. První knížku o mozku pro veřejnost jsem vydal v roce 1996. Řekl bych, že z ní zůstaly „souřadnice“, vnitřní struktura, výstavba. Fakta a souvislosti se změnily.

Výsledkem vaší nedávné spolupráce s moderátorem Robertem Tamchynou v cyklu Českého rozhlasu Leonardo Vstupte! je kniha Jak si lidé hrají, kterou vydal Radioservis. Jednou z jejích klíčových tezí je polemika s rozšířenou představou, že člověk je „homo economicus“, tedy že se chová  racionálně, předvídatelně, vypočitatelně. Co neviditelná ruka trhu, která vše vyřeší? Takhle ten kapitalismus nevybudujeme...

Experimenty i zkušenost dokazují, že „homo economicus“ je stejný mýtus jako neviditelná ruka trhu. Kdo jen trochu sledoval vývoj současné finanční a ekonomické krize, ví, že nic neviditelného nepůsobilo. Působili živí lidé a jejich skupiny, při troše dobré vůle velmi viditelní. Představa akademických ekonomů, že ekonomický systém je něco podobně objektivního jako systém fyzikální, je mylná. Lidé nejsou atomy. Takzvaných Nobelových cen za ekonomii byly uděleny desítky. V jakém stavu je globální finanční a ekonomický systém, ví každý, kdo čte fakta a souvislosti, nikoli jejich vysvětlování. Pokud bychom tento vztah mezi oceněním a vědeckou disciplínou aplikovali na medicínu a fyziologii, respektive fyziku, byly by důsledkem cyklické epidemie moru, nebo by kolísala gravitace. Neviditelný zřejmě byl americký finančník Bernard Madoff. Podařilo se mu primitivním způsobem, jemuž se u nás říká letadlo, zpronevěřit přibližně šedesát pět miliard dolarů, což jsou při dnešních cenách asi dva tisíce tun zlata Poslední zpráva kontrolní skupiny vyvracející jakákoli podezření měla víc než tisíc stran. V interview, které Madoff poskytl již z vězení, pravil, že ve chvílích, v nichž očekával, že se na jeho podvody přijde během hodin, býval nejpřekvapenějším člověkem právě proto, že se to nestalo. Je tak drzý, nebo tak vtipný? A jako u nás: „Peníze se ztratily.“ Ekvivalent dvou tisíc tun zlata ne a ne najít. Madoff není úchylka, je to sociální a psychologické jádro horší stránky systému. Kapitalismus je abstrakce: existuje větší počet vzájemně značně odlišných kapitalismů od kapitalismu banánových republik přes kapitalismus český, protikladné kapitalistické představy amerických demokratů a republikánů, nejméně tři kapitalismy ruské až k vysoce úspěšnému kapitalismu vedenému čínskou komunistickou stranou.

Milan Pokorný

Snímky Mona Martinů

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas – na stáncích od 1. 12.



  Kudy kam
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
   O výročních orgiích

   Televizní glosář Jana Svačiny
 
   V hlavní roli kytara
   Pořiďte si