Číslo 8 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s reportérem.
Stanislavem Motlem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Po skryté stopě

S napětím čítáme v časopisech aktuální úvahy Zdenka Slouky, jež s přesným vhledem a s mimořádnou přesvědčivostí analyzují povahu politického dneška, a málokoho napadne, co vše je za nimi, jaká zkušenost, jaká studia, jaká práce, jaký osud. Myslíme si troufale, že víme, jaký život čekal před sedmdesáti lety na ty, kdo krátce po únoru odchodem ze země zvolili cestu svobody, a s čím museli zápasit. Víme však o tom dnes jen velmi, velmi málo, naše sebestřednost nám brání hlouběji se zajímat o jejich osudy a ocenit jejich práci.

Zdenek Slouka, emeritní profesor mezinárodní politologie na amerických univerzitách, s nesuchozemskou habilitací v oboru mořského práva, jež souvisí s těžbou ropy z podmořského dna, vylíčil tuto svou dlouhou cestu, a čteme příběh téměř dobrodružný, dnes stěží uvěřitelný. Předně: čekáme především líčení exilové pouti, ale musíme posečkat, neboť téměř třetinu z osmi set stran knihy Jdi po skryté stopě (Lidské kroky politickou krajinou exilu) autor věnuje svým brněnským létům. Je to přirozené, protože jak jinak bychom mohli pochopit důvody jeho životního rozhodnutí odejít před perzekucí do zahraničí. Z osobních vzpomínek na dětství a mládí se však dočteme mnohem víc než jenom o autorovi. Zdenek Slouka velmi živě exponuje zapomínaný obraz meziválečného Brna, léta válečná, tři problematické roky poválečné – prožil je uprostřed demokratického politického a kulturního společenství, kam ho uvedl jeho otec legionář –, brněnské gymnázium, nadějné začátky na brněnské univerzitě s jejich významnými profesory, své působení v brněnské redakci Lidových novin i poúnorovou čistku.

Teprve v druhé části knihy přichází očekávané téma s názvem první kapitoly, který je pro ně příznačný: Tunely exilu. Zapomínáme a sotva si dokážeme představit, jaká osobní dramata čekala exulanty za hranicemi. Sloukova cesta k práci pro svobodu země, proto přece odešel, vedla přes strastiplný zápas o svobodu vlastní. Než se dostal k práci, musel prožít ponižující léta v Rakousku a Austrálii. Pak následoval návrat blíž k domovu a v půli padesátých let se mu otevřela možnost pracovat ve Spojených státech. Jestli australská ne zrovna dobrovolná zajížďka je exotická, pak pracovní vypětí ve Spojených státech působí dnes neméně exoticky, třebaže jinak: deset let den za dnem psal Slouka mezinárodněpolitické komentáře pro Svobodnou Evropu. Byl to vysilující zápřah do žentouru, a vedle toho ještě studium na newyorské univerzitě a posléze absolutorium na universitě kolumbijské. Od té chvíle až do devadesátých let působil Slouka jako univerzitní učitel. Osmašedesátý rok pro něho znamenal naději a zvýšený zájem o domov. Byl však také svědkem nekašírovaného univerzitního dramatu vyvolaného studentskou vzpourou, z něhož se Columbie podle jeho svědectví zcela nevzpamatovala dodnes. V osobním svědectví dáva profesor Slouka mimoděk nahlédnout do mikrosvěta amerických univerzit a porozumět jejich roli v rychlém vývoji americké společnosti. Zkušenosti si nenechává pro sebe a hned na začátku devadesátých let se dává do služeb domácího svobodného akademického světa.

Nakladatelství Academia vydalo v edici Paměť mimořádnou knihu. I když v ní Zdenek Slouka vypsal svůj příběh, nepřistoupil k ní, jako k prostým pamětem, ale jako ke svědectví o tom, jakými zákruty se celá desetiletí ubítraly dějiny. Pod textem prosvítá jeho nezrušitelný vztah k zemi, odkud odešel, a také konfrontace dvou světů, jež teprve před dvaceti lety začaly odstraňovat umělé bariéry, jež je dělily. Kniha je zároveň svědectvím o dlouhé řadě obětavých lidí, s nimiž se autor na své životní a profesní cestě setkával.

Vladimír Karfík, literární kritik



  Xaver: Den hněvu nadešel
 Jak to slyší Přemysl Hnilička
 
   Zádušní mše za psychiky

   Nalaďte si
 
   Po skryté stopě
   Pořiďte si