Číslo 8 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s reportérem.
Stanislavem Motlem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Věra Nosková, spisovatelka

Letní vůně a zimní blues

Nic proti metaforám – zesilují požitek z prožívání, zmnožují představivost. Ale někdy si už říkám – hernajs, to se všechno musí něčemu podobat? Musí být růže jako čínská císařovna, spodničky tanečnice nebo bludiště vůně? Jasně že nemusí! Nenapsala Gertruda Steinová málem před sto lety v básni Posvátný Emily že: Růže je růže je růže je růže...? Napsala a měla recht.

Já ale jsem štvanec metafor. Inspirace mě přepadá i nad hrnci v kuchyni. Krájím například jablka na štrúdl a z jednoho musím vykrojit skoro polovinu. Tak tohle dělá se svým životem kamarád Míša, představuji si. Vykrajuje z něj zkažené zimní měsíce. Zimu přežívá schlíple, schlíplost prokládá vztekem a klením, závidí medvědům zimní spánek. Když vezmeme navíc v úvahu, že třetinu léta i zimy prospí… Neměla bych ho na ten trudný fakt upozornit? Vždyť plnohodnotně žije jen na jaře a v létě, a navíc jenom přes den! Ukrojím z jablka ještě třetinu... Takhle nějak to s ním vypadá. Chudák kluk.

Míša totiž trpí zimními depresemi. Chytnou ho už někdy v listopadu a pomalu mizí na začátku dubna. Netroufám si je před ním zlehčovat, i když se do deprese, natož sezonní, neumím vžít – mám prostě takové štěstí. Připouštím sice, že v zimě slábne přísun spontánních radostí ze světla, tepla, bujení rostlin a ptačích zpívánek, ale zase se dá udělat víc práce. Zimu většinou propíšu a pročtu, a protože mám k písmenkům, větám, myšlenkám a příběhům vášnivě kladný vztah, nijak nestrádám. Zato Míša! Je ajťák a zimu prosedí u monitoru počítače, šklíbí se, jak si tak prohlíží na netu svět, jehož tragédie a bláznovství proudí od všech možných vysílačů k satelitům vysoko nad atmosférou a od nich jako mediální radioaktivní spad padá na planetu a přes oči a uši do našich nebohých hlav. Technicky si to představit neumím, ale úplně vidím, jak obrazové a zvukové informace, různá křepčení s vysmátými baviči, příběhy, hry, ideologické žvásty, výbuchy sebevražedných teroristů, soutěže v tanci a zpěvu a vábení různých predátorů, kteří chtějí náš hlas nebo naše prachy, míří do milionů přijímačů všeho druhu, baví nás, ale i oblbují, obtěžují a malinko i vzdělávají a dodávají pravdivá fakta i účelové lži a kecy o naší době, kterou jsme si nevybrali a v níž musíme žít.

Štrúdl se v troubě zatím rozvoněl, ale monitor svítí a láká ke komunikaci – musím Míšovi napsat mail, zkontrolovat jeho stav. Ptám se ho bodře: Bobře, máš se dobře? Tak co, ty medvěde, jak si užíváš hibernaci? Načež načrtávám krásy budoucího jara a léta s medem a malinami… Na to vždycky slyšel. Ale zima je letos tuhá, tentokrát je zle. Moje laciná útěcha a rozvernost mu jdou na nervy. Odpovídá obratem: Jen jestli se jara dožiju! Víš co? Tuhle zimu bych se nejradši odkrágloval. – Honem honem, kde vzít pomoc? Ber to s odstupem, dělám chytrou. Je to jen afektivní porucha, tedy nic osudového. Přece víš, že zimní deprese souvisejí s působením serotoninu v mozku. No a serotonin je přenašeč nervových vzruchů a účastní se procesů, které mají vliv náladu. A na jeho syntézu v těle má zase vliv hladina světelného záření. Normální biochemické procesy. Tak si doma krucipísek rozsviť všechny ty svoje úsporný zářivky a pusť si k tomu rokenrol. A dlabej prekurzory serotininu. Hlavně bílkoviny bohaté na L-tryptofan – opisuji z chytrých článků, protože vím, že tohle má rád. Když se na něj mluví vědečtinou, lahodí to jeho racionalitě. Sám už si najde, kde tyhle lahůdky získá, a že si má dopřát kromě oblíbeného laku na rakev (abstinenti, to je fernet) mléko v různých podobách, listovou zeleninu a celozrnné pečivo. Maso mu připomínat nemusím. Bude pak sice vědět, co všechno má proti zimnímu blues učinit a co zbaštit, ale stejně to neudělá. Možná proto, že zimní deprese jsou součást jeho integrity a image. Že díky nim mu v zimě leckteří domlouvají, starají se o jeho rozpoložení, omotávají mu fáči přátelství zimomřivé ego.

Kuchyňský budík na mě zaječel, že už mám vyndat štrúdl. Otevřená trouba vydechne horko pekla a vůni nebe. Závin má barvu jako pleť mladé blondýnky v červenci (metafory mi už zase skáčou v hlavě jako blechy v ježčích bodlinách), je vzedmutý horkou párou z jablek a zalévá byt dechem horké skořice, jablek a na másle opražené strouhanky... Mňam! Tak, a mám nápad! Přijď na štrúdl, mailuju honem Míšovi a promýšlím režii té návštěvy – pustím mu k závinu desku s nahrávkou divadla Járy Cimrmana a ukážu mu v počítači fotky z minulého léta, do čaje kápnu rum… Normální léčba humorem, nostalgií a sladkostmi zároveň – to jeho depku skolí. Odpovídá mi opět obratem: Až na jaře!

Na jaře štrúdláky dojdou, vyťukám. A dost! Dochází mi trpělivost s těmi věčnými odmítači – pár jich znám. Radši už ten krám vypnu, piští tence jako tinitus, dodává maily, o které nestojím. Otevřu si konečně pracovní komp, který není připojený k internetu, a připomenu si ještě jednou Gertrudu Steinovou (řekla prý jednou kolegovi: Hemingwayi, poznámky nejsou literatura!): Psát je psát je psát je psát je psát je psát je psát.

Zní to jako práskání bičíku, ale co jiného – v zimě.



  Xaver: Den hněvu nadešel
 Jak to slyší Přemysl Hnilička
 
   Zádušní mše za psychiky

   Nalaďte si
 
   Po skryté stopě
   Pořiďte si