Číslo 16 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s písničkářkou.
Radůzou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




I ta největší opice si zaslouží soucit

Zápolení s obrovitým lidoopem King Kongem se dočkalo několika filmových verzí, v televizi jsme viděli jak první z roku 1933, ještě černobílou, ale trikově již mimořádně nápaditou, tak druhou ze sedmdesátých let, která se přimkla více k jímavému melodramatu nežli hororu. A v sobotu 24. dubna večer na Primě spatříme podobu nejnovější: ujal se jí Peter Jackson, věhlasný zejména Pánem prstenů. Věrně se přidržuje děje nejstarší verze, dokonce zvolil i totéž dobové zakotvení, ovšem jednotlivé zápletky prodlužuje a rozšiřuje.
Namísto uhrančivě irreálného prostoru, kdysi vytvářeného masivně nasvícenými nočními sceneriemi, Jackson ovšem „dokumentárněji“ upřednostnil pochmurné, zavlhlé a slizké prostředí, zastíněné všudypřítomnou džunglí, kudy jen zřídka pronikne sluneční svit. Přírodní scenerií prostupuje starobylá kamenná architektura, jakoby vytvořená dávno zaniklou civilizací a rozesetá po celém ostrově.

Nejnovější verze King Konga je napěchována trikovými atrakcemi

Režisér měl k dispozici nejmodernější trikové vymoženosti, takže mohl stvořit sugestivní iluzi téměř čehokoli. Vyprávění otevírá mozaikovitá obhlídka doznívající hospodářské krize – vidíme fronty na polévku pro chudé, děti hrající si v prachu zanedbaných cest i stavbu mrakodrapů, kdy se dělníci bezstarostně pohybují v závratných výškách. Do tohoto koloritu jsou zasazeny osudy začínající herečky Ann (Naomi Wattsová), která po propuštění klesá na dno bídy. Kdyby se náhodně nesetkala s umanutým, policií dokonce hledaným režisérem Carlem (Jack Black), jenž navzdory všem potížím chystá film z exotické přírody, bůhví, jak by odvíjely její další osudy.
Film, napěchovaný trikovými atrakcemi, souběžně rozehrává dvě dějové pásma – jednak rovinu „krásky a zvířete“, neboť dívku veleop unese, ježto se do ní zamiloval, jednak strastiplné putování zachránců. Jen několikrát se obě dějová pásma protnou: snaha vysvobodit Ann pokaždé King Konga rozzuří, takže své pronásledovatele nejprve svrhne do propasti (kde zápolí s obludnými stonožkami, kraby a podobnými stvůrami – v původní verzi byla tato sekvence vystřižena), později mu v pomstě zabrání jen útok obřích netopýrů a nakonec se rozezleně žene až k mořskému břehu. Ještěže na lodi se skrývaly dostatečné zásoby uspávacího chloroformu...

Jan Jaroš, filmový publicista



  Jak se čte, když se nečte
  Jak to vidí Jaroslav Vanča
 
   Stylotvorný John Coltrane

   
Nalaďte si        
 
   Naši na vlnách z Met
   
Téma