Pestrá sobota v Den vítězství

Vzhledem k tomu, že sobotní program Českého rozhlasu 2 – Praha je už nějakou dobu pestrý nejen co do názvu, ale především co do skladby pořadů, rozhodli se letos jeho redaktoři tu pestrost nepřehánět a témata buďto přímo související, nebo příbuzná s faktem, že od konce druhé světové války uplývá šedesát pět let, připravit pro rubriky stávající. Rozumí se, že prim bude hrát historie, ale rozhodně ne bezhlavě. Ostatně tituly některých pořadů to ani nedovolují.

Jaroslava Skleničková zamýšlela zapsat své vzpomínky jen pro příbuzné, „aby se nezapomnělo...“Jako chlapce by mě zastřelili

Oběma je přes osmdesát let, jsou celoživotními partnery a žijí v Lidicích u Kladna. Jmenují se Skleničkovi a jsou pozoruhodní. Jaroslava Skleničková se však spolu s manželem Čestmírem do obnovených Lidic vrátila až na dobu zaslouženého odpočinku. Když z původních Lidic v červnu 1942 odcházela, respektive byla odvážena, viděla naposledy nejen rodnou obec, ale také svého otce. Pan Suchánek byl spolu s ostatními muži a chlapci zastřelen v rámci surové odplaty za domnělý podíl Lidických na smrti protektora Heydricha. Kdyby Jaroslava Suchánková byla chlapcem, zastřelili by ji také. Bylo jí totiž velmi čerstvě šestnáct let. Díky tomu ji úředně seznali ženou a spolu s matkou a tetou ji internovali v koncentračním táboře Ravensbrück. Strávila tady tři roky. Vězenkyně s písmenem T v červeném trojúhelníku s pořadovým číslem začínajícím jedenáctkou se upnuly k myšlence, že někde jinde jsou jejich muži, otcové a starší bratři a děti že byly dány – podle oficiálního prohlášení nacistů – na náležité vychování. Kdo ví, jak by to s nimi dopadlo, kdyby žily bez naděje a znaly daleko brutálnější skutečnost.
Kdokoli dodnes papouškuje slova tehdejší propagandy o náležité vychově dětí, vzbudí hněv paní Skleničkové. „Na prstech jedné ruky by se dalo spočítat, kolik děti z Lidic se dostalo k německé rodině! Copak to bylo nějaké náležité vychování, když je nechali na holém betonu?! I ty nejmenší! Pár jich náhodou zachránili vojáci, ale desítky jich převezli do Lodže, kde jejich životy vyhasly v nákladních automobilech, jejichž výfukové plyny posloužily k vraždě!“
Když paní Skleničkové bylo sedmdesát, sepsala pro svou rodinu vzpomínky. Nechtěla, aby se na některé věci zapomnělo. Pak ale zapracovala náhoda. Měla podobu editorky Jany Havlíkové a na svět přišla nevelká knížka s názvem Jako chlapce by mě zastřelili. O něco později vyšla její německá verze a praktická potřeba si řekla o anglickou mutaci textu. Jenomže kde vzít překladatele? Skleničkovi jsou obyčejní důchodci, nemají kapitál ani kontakty. Svěřili se mikrofonu Dobrého jitra a reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Přihlásila se paní Tamara Volejníková z Chrudimi a slíbila, že spolu s maminkou, původem Angličankou, se do překladu pustí bez nároku na honorář. Prvního dubna letošního roku se anglická verze knížky nejmladší lidické ženy dočkala svého křtu. Podrobnosti si poslechněte 8. května po desáté hodině v Českém rozhlase 2 – Praha.

Padlý Ladislav Padior

Jeho jméno najdete na pamětní desce obětem Pražského povstání v květnu 1945 umístěné v rozhlase. Byl to nadějný poeta, člen Dismanova rozhlasového dětského souboru. Zbloudilá či snad zlomyslná německá kulka umlčela jeho básnický a herecký talent a 9. května, když se pod Dismanovým vedením sešli členové souboru k vysílání aktuálního pásma věnovaného dějům revoluce, pracovali už bez něho. Se vzpomínkou přijdou současní členové DRDS do studia v sobotu 8. května krátce před třináctou hodinou. Před časem totiž pořídili unikátní nahrávku vyprávění o Ladislavu Padiorovi, na které se z kamarádství k němu a z lásky k rozhlasovému souboru vyznává herec Josef Vinklář.

Radioautomat: povídky, příběhy, zábava

Pořad Radioautomat není třeba zvlášť představovat. Připravit na osmého května možnosti, z nichž hlasováním vyberete pořad, který bude odvysílán, to je velký dramaturgický oříšek i pro letité profesionály. Zvažte, co byste o svátečním sobotním odpoledni chtěli poslouchat: Nabízíme dvě tajuplné povídky – Anonym a Muž, který dovedl lítat. Napsal je Karel Čapek. Autor, jemuž osud nedopřál dlouhého života, ale paradoxně ho tím uchránil před krutostí koncentračního tábora. Interpretace Jaroslava Marvana a Martina Růžka na nahrávce z roku 1968 je nedostižná.
Památník dětských obětí války – bronzové sousoší akademické sochařky Marie UchytilovéNebo by vás snad oslovil příběh poválečný? Paní Alena Kohoutová, dcera komika Járy Kohouta, se řízením osudu ocitla v mládí mimo Československo. Rodina po roce čtyřicet osm emigrovala nejprve do Německa a později do USA. Vzpomínky na prvorepublikové umělecké milieu Prahy, na dramatický odchod z domova, na pobyt a práci v cizině, na působení Járy Kohouta v Americe, to vše si můžete poslechnout v pořadu Mezi Čechy domov můj. Můžete, ale nemusíte. Třeba dáte přednost pořadu autorky, která v šedesátých letech minulého století rozdávala radost rozhlasovým posluchačům humornými sedmilhářskými historkami, ale kdesi hluboko v sobě ukrývala vzpomínky na Osvětim a na své blízké, které tam ztratila. Dita Skálová zaznamenala v roce 1962 vyprávění svých rozhlasových kolegů na téma Co zažije reportér. Bavte se a vzpomínejte současně. To je třetí možnost, kterou vám v sobotu 8. května v čase po čtrnácté hodině Radioautomat nabídne.

Tomáš Černý, redaktor ČRo 2 – Praha



  Především pomáhat
  Jak to vidí Zbyněk Vybíral
 
   Jan Halas proti temnu

   
Nalaďte si        
 
   Čičičí! Jsou tu kluci kočičí...
   
Pořiďte si