Rudolf Křesťan, publicista

Diskrétní zóna

Vzájemné šlapání po nohou, strkání lokty, dýchání na zátylek, nic z toho by nemuselo nastávat, kdybychom ctili zeměpisný údaj, že na jeden kilometr čtvereční připadá v naší zemi 133 obyvatel.
Kdybychom byli ukáznění a drželi se této cifry, nedocházelo by ke strkačkám, shlukům a mačkanicím. Pro zmíněný počet jedinců je na dotyčném kilometru prostoru habaděj. Mohli bychom tam poskakovat, metat 133 kozelců a dělat další užitečné věci.
Jsme však neukáznění a na mnoha místech se shromažďujeme v hustotě, která značně převyšuje uvedený údaj průměrného počtu obyvatel na průměrném kilometru čtverečním. Jinde naopak není ani živáčka. Lišky tam dávají dobrou noc, ale otázkou je, komu vlastně.
Výsledná nerovnováha má za následek, že v sídlech zahuštěných musely být postupně namalovány na podlahách výrazné čáry, aby člověku byla aspoň na některých místech zachována diskrétní zóna. Například u bankomatů. Nebo na poště. Taky občas na úřadě. Případně ve spořitelně, aby někdo za námi nemohl šmírovat, jak jsme spořiví. Případně naopak, jak nám vysychá konto.
Tato zóna představuje novodobou kategorii v poněkud jiném významu, než jakou zosobňovala diskrétnost za časů našich předků. Ve třicátých letech minulého století zpívala Hana Vítová ve filmu Děvčátko, neříkej ne! píseň, která byla obsahově poměrně vzdálená od přešlapování u bankomatu. Piskáčkova skladba se jmenovala Diskrétní budoár, dvou dívčích retů žár.
Není mi známo, zda vzdálenost té upozorňující čáry je stanovena normativně. Možná jen odhadem, i když pouze přibližným a nepočítajícím s tím, že by u té čáry stál Bystrozraký.
Přesněji a vědečtěji jsou definovány zóny pro vzájemnou komunikaci. Za VEŘEJNOU ZÓNU je pokládána osobní vzdálenost od nekonečna do 3,7 metru. Je mi záhadou, jak lze komunikovat z nekonečna, ale možná jde o vyvolávání duchů.
Za bližší kontakt je pokládána vzájemná vzdálenost v rozmezí 1,2 až 3,7 metru. Tedy ZÓNA SPOLEČENSKÁ. Právě v ní je zřejmě radno se chovat společensky, hovořit o společenských problémech, o lidské společnosti jako takové, případně o společnostech speciálních, k nimž patří například ty akciové, nebo s ručením omezeným.
Přistoupíme-li k někomu ještě blíže, dostáváme se do ZÓNY OSOBNÍ. Taková vzdálenost je vyjádřena rozmezím od 1,2 metru do 45 centimetrů. Je to přesně ta vzdálenost, kdy v důvěrnějším hovoru někomu říkáme: „Osobně si myslím, že bys to neměl brát osobně.“
Následující zónu bych nazval přimykavou. Ovšem odborně – v rámci takzvané proxemiky – se jí dostalo jiného pojmenování: ZÓNA INTIMNÍ. Je to centimetrové rozpětí, jehož název mohl být podle mého názoru odvozen od vzdálenosti, z níž bývá aplikován intimsprej. 45 centimetrů a méně: až k vzájemnému dotyku.
Jsou-li pro naši vzájemnou slovní i mimoslovní komunikaci stanoveny výše zmíněné břehy, pak u hudby je to bezbřehé. Proniká odvedle přes stěnu. Ačkoliv soused není zrovna technik, je to výrazné techno.
Diskrétní zóny jdou vniveč, když dělníci na stavbě si halasně pouštějí do ulice na plné pecky pro svou potěchu muziku z některé ze svých oblíbených stanic. Proud proudové hudby je pouze tu a tam přerušen projíždějícím autem se stočeným okénkem, z něhož vytéká hlasitá muzika ze stanice konkurenční. Mezi oběma hudbami dochází – stejně jako na počátku vesmíru – k velkému třesku.
Budiž chvála příslušníkům mladé generace, kteří poslouchají své oblíbené skupiny prostřednictvím špuntů v uších. Je to ohleduplnější, než tomu bývalo v časech, kdy se chodilo se řvoucím tranzistorem i v lese a právě vysílaný trumpetista a zpěvák Jiří Jelínek tam proti své vůli plašil své jmenovce.
Dnes jsou zvukovým smogem zaplaveny městské ulice a stále víc i mnohá okolí letišť. Nedivím se obyvatelům Vodochod a okolních lokalit, že mají výhrady proti uvažovanému vzniku tamního mezinárodního letiště. Trvale mi zůstávají vzpomínky na přelety letadel při   tvorbě bývalého televizního pořadu Nedělní ráno, který se natáčel povětšinou v areálu restaurace poblíž ruzyňského letiště. Jako jeden z moderátorů jsem s lítostí musel nejednou přerušit natáčené interview.
A to i s takovými osobnosti, jako byl legendární vědec Otto Wichterle. Zrovna hlučně přistávalo letadlo a moje rozmluva o kontaktních čočkách by kvůli proznívajícímu rámusu nebyla pro diváka zrovna kontaktní.
Existuje-li Úřad na ochranu osobních údajů, domnívám se, že je na čase, aby kromě něj vznikl i Úřad na ochranu osobních uší, očí a nosů.
Ano – i nosů.
Býváme uraženi, když nejeden z cizinců uvádí po návštěvě naší hezké země, že mu jaksi dělalo potíž vyrovnat se s odérem některých jedinců v dopravních prostředcích. Co si to ti cizáci dovolují? Nebo snad mají – nedejbože – v něčem i pravdu? Pravda, jak známo, nevoní.
V každém případě pokládám za zajímavé prohlášení jednoho z našinců, který se k naznačené kritice vyjádřil na internetu. Uvedl, že máme svobodu, a ať mu nikdo nekecá do toho, kolikrát se bude sprchovat. Že je to jeho soukromá věc.
Takhle to cítí on. Teď jde ještě o to, jak ho ve společné zóně budou cítit ostatní.



  Především pomáhat
  Jak to vidí Zbyněk Vybíral
 
   Jan Halas proti temnu

   
Nalaďte si        
 
   Čičičí! Jsou tu kluci kočičí...
   
Pořiďte si