Dějiny pro imunitu lidstva

Ve vydavatelství Radioservis právě vychází nové CD s názvem Druhá světová válka. Dá se poslouchat i sledovat zároveň. Vyniká totiž přehledným zpracováním všech důležitých válečných událostí – zvukovým i obrazovým. Přináší řadu méně známých dokumentů a nabízí je k poslechu v originální podobě. Součástí projektu je i deset dokumentárních pořadů s názvem Válečný dekameron, nabízejících i málo známé souvislosti mezi druhou světovou válkou a současností. Nadto CD obsahuje interaktivní mapu a díky možnosti pohybovat s linií fronty uvidíte, jak rychle postupovala útočící vojska, kam až se dostala a jak rychle je obránci hnali domů. To vše doplňují desítky dobových fotografií.

Chtěl jsem kdysi s dědečkem diskutovat o knížce, kterou mi dal. Neuspěl jsem. Jména hrdinů se mu rozmlžila, děj se rozplynul... Jako dítěti mi to přišlo nepochopitelné. Dokázal přece s takovou bravurou líčit vlastní životní zážitky! A tak jsem poslouchal alespoň ty. Knihu mám dodnes a její příběh si mohu kdykoliv opětově přečíst, ale dědovy příběhy časem zahaluje mlžný opar. Nebyly zapsány. Jejich život byl ohraničen dvěma daty životopisu.

Poslední dopisnice

V září 1943 bylo do koncentračního tábora Osvětim II-Březinka dvěma transporty dopraveno pět tisíc českých Židů z Terezína. Nacisté je umístili v takzvaném rodinném táboře, kde měli vězni oproti běžné táborové praxi zvláštní privilegia: neprošli selekcí a pohromadě mohly zůstat celé rodiny. Nikdo netušil proč. Přesně po šesti měsících bylo vězňům oznámeno, že budou přestěhováni do „pracovního tábora Heydebreck“. Druhého března 1944 dostali povolení napsat dopisnice, které museli datovat 25. 3. 1944, údajně proto, že budou dlouho cenzurovány. Ve skutečnosti byli Židé v noci ze 7. na 8. března zlikvidováni v plynových komorách. Bylo jich přes tři tisíce sedm set. Mezi nimi i Otto Sgall, jehož vzkaz uchovává jeho rodina dodnes:

25. 3. 1944
Mici děkuje za balíčky, které dostává nepoškozené, když obaly vydrží transport; bal lépe. Jsem zdravý, proč mě vlastně všichni ignorujete? Myslete často na mě, Mici a také na matku. Ti šťastní dostávají poštu denně. Pozdravuj Kumpošta a všechny milé, piš bratranci Aloisi Šikovi, Litomyšl 14. – Máte zprávu od Oskara?
Nejvřeleji Otto

Zvířata cennější než lidé

Německé archivy skrývaly hrůzná svědectví válečného běsněníPříběh Otto Sgalla je jen jedním z asi pětapadesáti milionů příběhů lidí zahynuvších v průběhu druhé světové války. Příběh, který vlastně začal daleko dříve.
Bludy o takzvaně méněcenných rasách se v Německu začínaly prosazovat s nástupem Adolfa Hitlera. Život Žida nebo Roma měl najednou menší cenu než život obyčejné slepice nebo potkana. „Němci přijali velice důmyslný zákon na ochranu zvířat,“ říká Stanislav Komárek z Univerzity Karlovy. „Prakticky to vypadalo tak, že třeba k pokusům na zvířatech byl nutný souhlas, udělovaný nakonec až říšským ministrem vnitra. Paradoxně se to někdy obcházelo a namísto zvířat se k pokusům brali lidé, neboť to bylo jednodušší.“
První přišla na řadu takzvaná smrt z milosti – eutanazie. Hitler o ní oficiálně uvažuje v roce 1935 jako o řešení pro případ vypuknutí války. Pak přijde léto 1939 a u Lipska se narodí chlapec s dědičnou nemocí. Historik Michal Šimůnek vzpomíná na dopis, ve kterém chlapcovi rodiče píší Hitlerovi, zda povolí příslušným lékařům na dětské klinice v Lipsku provedení eutanázie. Hitler souhlasí, a dítě je v létě 1939 usmrceno. „Na základě tohoto precedentu se v nejužším Hitlerově okruhu uvažuje o tom, jak z tohoto opatření udělat systém. Brzy vypukne válka a současně s tím se rozjíždí tzv. Akce dětské eutanazie,“ dodává Šimůnek.

Ústavy na zabíjení dětí

Při dětských klinikách bylo zřízeno kolem třiceti speciálních oddělení. Jejich přesný počet se historikům ani po pětašedesáti letech nepodařilo přesně určit, stejně jako počet obětí. Šly zřejmě do desetitisíců. V těchto odděleních, kam byly děti po narození dávány, se zjišťovaly případné genetické choroby. Pokud lékaři u dítěte defekt objevili, bylo usmrceno. Pravý důvod úmrtí se ale matky nikdy neměly dozvědět. „Samotný fakt, že dítě zemřelo,“ říká historik Šimůnek, „byl zdůvodněn přirozenou příčinou: buď poporodními komplikacemi, nebo nějakým jiným komplikovaným stavem.“ Ostatky dětí se pak většinou používaly k pokusům. Šlo zpravidla o výzkum mozku – zkoumaly se především odchylky od domněle zdravých dětí.

Sterilizace

Němečtí výzkumníci se ale soustředili převážně na pokusy, jimiž své oběti nelidsky týrali. Většinou se odehrávaly v přísném utajení, za zdmi koncentračních táborů. Vězňům se tu do žil vstřikovaly chemikálie, které je za strašných bolestí posílaly na onen svět. Vyvíjel se tu co možná nejjednodušší (rozuměno nejlevnější a nejrychlejší) způsob sterilizace „méněcenných“ mužů a žen.
Jeden z vášnivých pokusníků, Viktor Brack, navrhoval v dopise Heinrichu Himmlerovi metodu, jak tajně sterilizovat maximum nic netušících lidí pomocí rentgenových paprsků: „Nejlepší způsob praktického provedení by byl svolat osoby určené k ozáření před okénko a požádat je, aby zodpověděly nějaké otázky a vyplnily formuláře, čímž by se zdržely dvě až tři minuty. Osoba sedící za okénkem by mohla regulovat přístroj... Tak by bylo možno sterilizovat 150 až 200 osob denně, při použití dvaceti přístrojů až čtyři tisíce.“ Účinek rentgenové sterilizace se zkoušel na mladých Židech v Osvětimi. Jak zákrok vypadal, se dozvídáme ze vzpomínek bývalého osvětimského vězně, doktora Leóna Landaua:
„Velký stůl z hrubého dřeva, na němž nahoře stojí podivný přístroj z bíle lakovaného plechu, který se podobá rentgenu.
,Vylez na stůl!‘
Hlas doktora Schumanna nepřipouští odpor. Mladý Žid poslechne.
,Na kolena!‘
Schumannův asistent uchopí pohlavní orgány oběti a položí je na prkénko umístěné na stole těsně pod okénkem generátoru. Doktor Schumann se přibližuje a ohmatává pohlaví vězně. Důkladně se přesvědčuje, zda jsou varlata v šourku a zda netkví v tříselném kanálu. Pak dává hlavou kladné znamení svému pomocníkovi. Oba se vzdalují a ponechávají svou oběť o samotě.
Pomocník zmáčkne knoflík... Ozývá se tichý praskot a zároveň se dostavuje pocit tepla. Je to zcela nebolestivé, téměř příjemné.
,Další!‘“
Za několik dnů se na pohlavních orgánech ozářených mladíků objevila hnědá skvrna. U některých šlo jen o popáleninu prvního stupně. U jiných se vytvořily příškvarky a nakonec visela obnažená varlata ven ze šourků. Němci se přeorientovali na chemickou sterilizaci, kterou jim nabízela věhlasná kapacita tehdejšího lékařství, gynekolog Carl Clauberg: „Jeden vyškolený lékař by mohl sterilizovat s největší pravděpodobností několik set, ne-li dokonce až 1000 osob za jediný den.“

Odplata

Dopisnice byla rodině doručena několik týdnů po úmrtí Otty SgallaV květnu 1945 vykonávalo v Německu lékařskou praxi devadesát tisíc lékařů. Podle odhadů se zločinů dopouštělo několik tisíc z nich. Jen několik desítek z nich se však dostalo před norimberský tribunál, kde na jaře roku 1947 svědčila i patnáctiletá Marie Doležalová. Tato lidická dívka soudu vyprávěla, jak se v deseti letech dostala do Říše na poněmčení. Pak se stalo něco podivného: přestože nebyla nikdy nemocná, odvedli ji do nemocnice. „Byla jsem operovaná, ale proč, to nevím. Teď, doma, už jsem byla na dvou rentgenech, ale žádný lékař nemůže zjistit, proč mě operovali. Řez je asi patnáct centimetrů dlouhý,“ vysvětlila šokovaným soudcům dívka a ukazovala hrozivou jizvu.
Ani pětašedesát let po válce přesně nevíme, kolik lidí zemřelo při nacistických pokusech na lidech nebo při naplňování představy o genetickém zušlechtění národa – takzvané eugeniky. Oběti jdou do stovek tisíc a možná i do milionů. Jistě ale víme, že od té doby si v Evropě nikdo netroufl v eugenice veřejně pokračovat. „Ne tak v Číně, Koreji nebo na Dálném východě,“ dodává Stanislav Komárek. Rozdíl snad může být i v tom, že Evropa tyto hrůzy zažila a byla nucena se s nimi vypořádat. „Ti, kteří tyto pokusy dělali, byli potom po válce poprávu souzeni a někteří i popraveni.“
Nebylo to ale tak docela důsledné. V roce 1948 vyšla v Německu kniha s názvem Diktát opovrhování lidmi, která popisovala hrůzy, jichž se nacističtí lékaři dopouštěli. Jenomže co se nestalo: Pracovní souručenství západoněmeckých lékařů celý náklad deseti tisíc výtisků skoupilo a kniha jako by neexistovala. Vlastně až dodnes žijí lékaři, kteří za pokusy na lidech nikdy potrestáni nebyli. „Dokládá to případ muže, odhaleného teprve v roce 2003 v Rakousku,“ připomíná historik Michal Šimůnek, „jde o někdejšího dětského lékaře, který výzkumy na své sbírce preparátů, získaných během programu dětské eutanazie, využil pro svou poválečnou kariéru.
Druhá světová válka byla prvním konfliktem, kde se vojáci nezaměřovali jen na boj s nepřátelskými silami. Výsledkem je, že téměř polovinu všech válečných obětí tvořili civilisté. Jako by někdo vyvraždil dvě České republiky – dohromady asi dvacet milionů lidí. Vědět o hrozícím nebezpečí a připravit se na možnost jeho příchodu, to byla otázka přežití.

Skrýš

„Je to tam dole, u bojleru.“
„Je tu tma. Kde je světlo?“
„Moment, dojdu pro baterku.“
Mladý muž odchází do garáže a já se snažím proniknout očima černá zákoutí sklepa. Dnes už by se to tu nedalo praktikovat. Dnes ne. Vše je tu přestavěno, otevřený prostor, příliš malé na to, aby se tu ukrývali lidé.
„Tady je!“
Následky zvrhlých pokusů na lidech – dívka Dzido v NorimberkuDostávám do ruky svítilnu a kuželem nažloutlého světla ohmatávám pavučiny. Mezi trubkami objevuji to, kvůli čemu jsem přijel. To, co je vidět jen odsud, zatímco z pokoje, který je teď nade mnou, bych viděl jen nenápadně pravidelnou strukturu parket.
Nad hlavou mám kruhový otvor v cihlové podezdívce, kterým vidím na parkety zespodu. Připadám si jako v sudu, jehož víko se dá uzavírat zevnitř, neboť má jakési primitivní držadlo.
„To udělal děda původních majitelů,“ vysvětluje mladý muž, který úkryt zbudovaný jako rodinné útočiště v nejisté válečné době při rekonstrukci domu ponechal, ale zbavil ho funkčnosti.
Takových úkrytů vzniklo během druhé světové války mnoho. Možná některé z nich zůstaly, ale předtucha nepředvídatelného okamžiku nebezpečí smrti ve vlastním domě se už v našich končinách rozplynula jako mlha na slunci.
Je to zcela přirozené. Naše mysl pracuje s dávnými nebezpečími jako organismus s protilátkami proti život ohrožujícím nemocem. Zůstávají uchovány v paměti, aby se další nákaza téhož druhu nemohla rozvinout v takové síle. Žel, patogenní organismy mají tendenci mutovat a tělo pak musí znovu prověřit sílu své imunity, posílené příběhy o nemocech, které se mu již podařilo přemoci.
Lze-li informace o druhé světové válce chápat jako vytváření protilátek proti stále existujícímu nacismu v jeho nových podobách, pak všechny zde popsané hrůzy a mnoho dalších důležitých informací, které naleznete na CD Druhá světová válka, právě vycházejícím ve vydavatelství Českého rozhlasu – Radioservis, přijímejte jako posílení naší obranyschopnosti.

Marek Janáč, redaktor ČRo Leonardo

Foto Archiv Českého rozhlasu, archiv Památníku Terezín a Národní archiv Praha



   Idyla
  Jak to vidí Ivan Kraus
 
   O bigbítu

   
Televizní glosář        
 
   Dějiny pro imunitu lidstva
   
Téma