Alena Wagnerová, spisovatelka a publicistka

Cena cti

Musím se přiznat, že kdykoliv čtu nebo slyším o nějakém novém politickém, finančním nebo korupčním skandálu, ať už u nás, nebo v naší také nešvary spojené Evropy, myslím na to, že ještě na počátku minulého století reagovali muži ve veřejných nebo politických funkcích na taková obvinění často tak, že si vpálili kulku do hlavy. Neviděli žádnou jinou možnost než tímto způsobem zachránit svou poskvrněnou čest.
Nemyslím si, že tyto sebevraždy byly vždycky nutné a v žádném případě je nechci dávat za příklad našim veřejným činitelům, už proto ne, že by jejich řady tím velmi zřídly. Přesto mi ale hodnota, kterou muži na počátku minulého století  přikládali své cti imponuje neskonale víc než ono pokrčení ramen, jímž dnešní veřejní činitelé na taková obvinění reagují. A všichni už známe ten cirkus výmluv a lží, který po takovém obvinění následuje a jímž se dotyční pokoušejí z aféry za každou cenu vyvléct a zůstat ve funkci v naději, že nějaká nová aféra od nich odvede zájem veřejnosti, a ta na tu jejich nakonec zapomene. A nemohu považovat za pokrok, jestliže finanční magnáti, kteří svými machinacemi způsobili současnou hospodářskou krizi a mimo jiné připravili miliony soukromě pojištěných v USA o jejich penze, si začali, když hrozící krach byl obrovskými finančními investicemi odvrácen, nestydatě rozdělovat milionové odměny a jen pohoršený výkřik veřejnosti jim v tom alespoň částečně zabránil.
Jak důležité jsou ale právě v době všeobecné liberalizace morálních měřítek vědomí vlastní cti a osobní integrita, nedávno názorně ukázala hannoverská biskupka Margot Käßmannová, předsedkyně Rady evangelických církví, hlava německých protestantů. Zvolení angažované a svou přímočarostí známé teoložky jako první ženy do této funkce bylo přijato s velkým uspokojením a její vánoční kázání, v němž označila aktivitu německých jednotek v Afgánistánu za problematickou, vyvolalo bouři souhlasu i nesouhlasu. A pak se to stalo: Po setkání s přáteli sedla Käßmannová s 1,6 promile alkoholu v krvi do auta. Když na červenou přejela křižovatku, zastavila ji policie a všechno vyšlo najevo. Německá veřejnost ztrnula.
Církev se ale za Käßmannovou postavila a žádala, aby na svou funkci nerezignovala.
Napětí, jak se zachová, rostlo. Ještě v příliš dobré paměti byl případ duryňského ministerského předsedy Althause, který na sjezdovce zavinil smrt lyžařky, na svůj úřad kvůli tomu nerezignoval, ale volby proto prohrál. Käßmannová naopak o tři dni později stručně a jasně prohlásila, že na všechny své funkce rezignuje, protože jí po jejím přestupku pro funkci chybí nutná důvěryhodnost a autorita a její svědomí jí nedovoluje úřad dál zastávat. A stalo se něco podivuhodného. Svou demisí Käßmannová úctu neztratila, ale narozdíl od Althause, ji naopak získala, a nadto ještě svým jednáním pozvedla laťku morální zodpovědnosti, kterou budou představitelé veřejného života v Německu v budoucnosti měřeni. Takovou  Margot Käßmannovou bychom u nás také potřebovali.



   Idyla
  Jak to vidí Ivan Kraus
 
   O bigbítu

   
Televizní glosář        
 
   Dějiny pro imunitu lidstva
   
Téma