Číslo 25 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s režisérem.
Radovanem Lipusem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Petr Koudelka, spisovatel a publicista

Začít znovu

Když začnu psát fejeton, jsem jako svázaný. Nejde o to, co psát, to vím vždycky hned a na tom se nic nezměnilo a ani v budoucnu nezmění: skandály, rozkrádání státního majetku, zlodějny, korupce. To mohu psát pořád dokola a stále to bude aktuální. Jenže mně jde o víc, o mnohem zásadnější věc. Chtěl bych vědět, JAK.
Je totiž nad slunce jasnější, že dokud nebudu vědět, jak to napsat, nepřestanou ti syčáci krást. Přihrávají si různé lukrativní zakázky, obcházejí výběrová řízení a lobbují ve všech možných orgánech, aby si mohli rozdělit peníze, které jim nepatří. Manažeři vydělávají nekřesťanské sumy, přestože jejich banky krachují a ještě dostávají injekce od státu. Farmaceutické a energetické firmy si přirážejí libovolné částky, jen aby se jim zvýšily zisky, na které nemají ve skutečnosti nárok. Politici jim to schvalují a podepisují a tajně i veřejně si při tom také mastí kapsu.
Všiml jsem si, že píšu o těchto věcech už hodně dlouho, a nejen já, ale spousta dalších zoufalců, a že se nic neděje. Protože nevíme, JAK to napsat! To je ten problém.
Až teď přišel okamžik, kdy se všechno změní. Budeme psát úplně jinak. Nějaká šikovná dívka, mladá výtvarnice, spustila velkou historickou revoluci. Přišla na to, jak změnit způsob psaní. Sama navrhla a vytvořila novou abecedu, která se teď bude pokusně zkoušet na různých školách.
Podstata nového systému psaní, pokud jsem to správně pochopil, je v tom, že písmena se už nepíší za sebou jako dřív, ale pěkně vedle sebe. Zeptal jsem se známé učitelky, která je do projektu nového psaní zapojená, jak to bude vypadat.
„Každé písmeno bude stát samostatně. Ne jako dřív, kdy byla písmena spojená zbytečnými napojovacími čárami.“
„Ty čáry ale vytvářely právě charakter písma, kterému se říkalo psací. A jednotlivá písmenka, těm se říkalo tiskací.“
„No právě. Všechna písmena budou teď tiskací, ať jsou vytištěná nebo napsaná. V mobilech nebo na počítači máme přece taky taková písmena.“
„Takže je to kvůli mobilům!“
„Ovšem. Všechno děláme proto, aby se dětem psaly líp esemesky. V naší škole máme žákyni, která dokáže napsat obrovské množství písmen za minutu.“
„Ale proč se mají učit takhle psát do sešitu?“
„Je to proto, kdyby náhodou dítě ztratilo nebo zapomnělo mobil. Lépe se s takovým šokem vyrovná.“
„To ale jistě není hlavní přínos nového psaní.“
„To jistě ne. Hlavní je začít znovu.“
„Co to znamená?“
„Víte přece, že když se před dvaceti lety začala budovat nová společnost, všichni si od ní slibovali spoustu pozitivních změn. Ale ve skutečnosti se za dvacet let nic nezměnilo. A když, tak možná k horšímu.“
„Tomu nevěřím.“
„Ale ano. Tak mi jmenujte, jaké jsou ty největší změny.“
„Tak třeba že můžeme svobodně cestovat.“
„A dál?“
„No, nepotřebujete už výjezdní doložku, když někam cestujete.“
A co ještě?“
„Nemusí vám už nikdo schvalovat, když chcete někam vycestovat.“
„A to je všechno?“
„Momentálně si nemůžu vzpomenout. Ale určitě bych ještě na něco přišel.“
„Víte, že v průzkumech občané potvrzují, že politici jsou stejní, jako byli komunističtí funkcionáři?“
„Slyšel jsem o tom, ale určitě to tak doslova není.“
„Je to tak. Prostě jediná možnost, jak změnit celý systém, jak opravdu uskutečnit ideály Velkého Listopadu, je – začít znovu.“
„Chápu, že se něco musí stát, ale snad by se mohl změnit volební systém nebo zavést přísnější zákony, aby lidé tolik nekradli.“
„To všechno už se v minulosti při různých příležitostech vyzkoušelo a nic nefungovalo. Například ve Francouzské revoluci nebo v americké občanské válce. A nic.“
„Je mi jasné, že vy jako učitelka musíte tohle všechno vědět, ale nedalo by se přece u nás zkusit něco jiného, než se zavede ta drastická metoda změny školního písma?“
„Je to vyloučeno. Zavedeme písmo teď na zkoušku a pak to masově spustíme v celém školství.“
Najednou mi došlo, jak významná to je záležitost. Podobná vynálezu knihtisku nebo zavedení parního stroje.
Jestli se totiž má u nás něco změnit, musí se začít znovu. Prostě od abecedy. Nemělo by smysl opakovat sametovou revoluci nebo přerozdělovat znovu majetek, aby byla společnost spravedlivější. Zase by se našli noví podvodní privatizátoři, falešní správcové konkurzní podstaty, zloději státního majetku, podnikatelé s vodou a elektřinou, znovu by se chytráci zmocnili bank, spekulanti by prodali továrny a zemědělské podniky do zahraničí, zbohatlíci by znovu ulili peníze do daňových rájů. Lidská povaha už je taková. Příležitost by dostali jiní, ale nakonec bychom byli tam, kde jsme teď.
Jen změna abecedy nás může zachránit. Slovo „korupce“ se bude psát úplně jinak, každé písmeno zvlášť, a to už bude něco docela jiného.
Zkuste si to představit: k o r u p c e. Z toho už nemusíme mít strach.
Změna je život. A začít znovu je naše poslední šance. Samozřejmě, nás už se to týkat nebude. Ty děti, které půjdou po prázdninách do první třídy, to je naše naděje. Za patnáct, či spíše za dvacet let se začnou poměry konečně měnit. V roce 2030 už nebudeme mít žádné problémy. Vzpomeňte si na mě.



  Začít znovu
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
  Mýtus jménem Jackson

  Nalaďte si        
 
  Ten, který nestíhá spěchat
  Pořiďte si