Číslo 26 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s klavíristou.
Ivem Kahánkem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historie poměřovaná lžičkou na kávu

Café Hawelka – čas se tu zastavil už dávno... Možná proto mají všichni potřebu si právě sem zajít na kávu a povidlové buchtičky.V roce 1912 se ve Vídni, Dorotheergasse 6, otevřel první bar v moderním smyslu slova. Jmenoval se Chatam-Bar a každý večer v něm pravidelně hrál „liveband“. Dokonce měl chambre séparée. Jak šla léta, změnil majitele i poslání. Proměnil se v Café Ludwig. Podobných kaváren bylo tehdy ve Vídni víc než dost. Kavárna Ludwig neprosperovala, postupně chátrala, až se jí majitelé rozhodli zbavit. Zajímá vás, jak to bylo dál? Nalaďte si v sobotu 26. června v 11.30 magazín o životním stylu Vltavský poledník.

Josefine a Leopold Hawelkovi

Legenda začíná: Josefine Hawelková, rozená Danzbergerová, se narodila v roce 1913 v Kremži v rodině řezníka. Už jako děvče se začala učit v pohostinství své tety. V šestnácti letech odešla na zkušenou do Vídně. Začala tam pracovat v elegantní restauraci Deirl, kde se také seznámila se svým budoucím mužem Leopoldem. Vzali se v roce 1936. V den svatby začala jejich „kavárenská“ kariéra.
Pronajali si Café Alt Wien a své líbánky prožili tam. Peníze nebyly, takže v kavárně bydleli i pracovali. O tři roky později, když se opět zvyšoval nájem, začali hledat jiný lokál k pronajmutí. V jedné z postranních uliček nedaleko třídy Am Graben objevili zanedbanou kavárničku Ludwig, zařízenou ještě v secesním stylu, s masivními mramorovými stolky a thonetkami. Zařízení ponechali původní, změnili pouze název. Zrodilo se Café Hawelka.
Kavárna byla otevřena jen pár měsíců, když začala válka. Zavřeli ji, protože Leopold musel narukovat. Řekli prý si tehdy se ženou, že bude pryč pár týdnů a pak se uvidí, jak to půjde dál. Vrátil se za pět let.
Ačkoliv bylo centrum Vídně válkou značně poznamenáno, Café Hawelka přežilo bez následků. V prosinci roku 1945 Hawelkovi kavárnu znovu otevřeli. Kávu pro hosty tehdy Josefine vařila na kamnech, ve kterých se topilo dřevem. Podnik brzy získal pravidelné hosty, stal se útočištěm všech: spojoval obyvatele obsazeného a rozděleného města i poválečné navrátilce. Josefine dovedla dokonale vytvořit domáckou a klidnou atmosféru. U Hawelků se nikdo nemusel cítit osaměle. Kdo tam jednou zakotvil, cítil se tak báječně, že se mu nikam jinam už ani nechtělo. Zvlášť když se k vůni kávy připojila nezaměnitelná vůně Josefininých buchtiček plněných povidly. Typicky český moučník ve vídeňské kavárně...

Devětadevadesátiletý kavárník Leopold HawelkaLegenda pokračuje

V padesátých letech se Café Hawelka stává centrem literátů. Friedrich Torberg, Heimito von Doderer a další proměňují jeho atmosféru. Je „veřejným obývacím pokojem pro všechny, kdo chtějí být sami, ale potřebují k tomu společnost“. Jeho sláva se šíří i za hranice města. Když se v šedesátých letech minulého století začala Vídeň přestavovat a rozšiřovat své hranice, řada slavných kaváren podlehla „revitalizaci“. Některé zanikly, jiné neodolaly marketingovým tlakům a proměnily se v espresso bary italského typu. Životní styl nabral na rychlosti.
Hawelkovi tlakům doby odolali, nepřestavěli ani kavárnu, ani její zázemí. Loajální klientela jim zůstala. A nejenom to. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let se kavárna stala místem setkávání tehdejší avantgardy (výtvarníci Friedensreich Hundertwasser, Ernst Fuchs, herec Helmut Qualtinger, dirigent Nikolaus Harnoncourt, zpěvák Georg Danzer). Především zásluhou fotografa Franze Hubmanna je dnes Café Hawelka mýtem.
U Hawelků se neopomněly ukázat ani slavné zahraniční osobnosti. Podle hesla vidět a být viděn sem postupně zavítali Henry Miller, Arthur Miller, Andy Warhol, Elias Canetti, ale také politici a žurnalisté. Z kavárny se stávala instituce. Hawelkovi byli a jsou stejně slavní jako jejich hosté. Kavárna pronikla i do průvodců, takže ji začali „objevovat“ i bezejmenní turisté.

Kdo v Café Hawelka vládne?

Kdybychom se zeptali stálých hostů v kavárně, odpověď by byla jednoduchá – Leopold Hawelka. Dnes devětadevadesátiletý kavárník je přesvědčen, že „bez šéfa to prostě nejde nikde. Ani v kavárně.“ On sám tady bez ohledu na věk tráví nejméně tři hodiny denně, vždycky v dokonalém obleku, s motýlkem a špacírkou. A ochutnává – kávu i buchty. Ty po smrti paní Josefiny podle jejího tajného receptu pravidelně peče jejich jediný syn Günter, vyučený cukrář. Tvrdí však sebekriticky, že i když má zkušenosti z hotelu Ritz a podobných slavných hotelů v zahraničí, „maminčiným buchtám se nic nevyrovná“.
Josefine zemřela před pěti lety, její vliv v kavárně však přetrvává. „Bez Josefiny bych nebyl Hawelka a nebyla by ani kavárna,“ prohlašuje dnes láskyplně Leopold. Kdo tedy dnes v kavárně vládne? Vede ji už třetí generace Hawelků: vnuci Amir a Michael. Skutečným vládcem kavárny však zůstává – host. Jak tvrdí Loepold: „Je jedno, kdo je, jak se jmenuje. Každý host v kavárně je hoden naší péče.“
V nejmenším ze všech slavných lokálů na světě se zastavil čas. Kavárna však žije dál. Kdo poměřuje čas lžičkou na kávu, nestárne, jenom zraje...

Eliška Závodná, redaktorka ČRo 3 – Vltava

Foto archiv



  Chvála modlení a proklínání
  Jak to vidí Věra Nosková
 
  Naděje Ivana Medka

  Nalaďte si        
 
  Zpráva o jednom smutku
  Pořiďte si