Číslo 31 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s filozofem.
Konradem Paulem Liessmanem.

 

 

 

 

 

 

 

Jiráskův Hronov slaví osmdesát let

Na přelomu července a srpna ožije Hronov jako každý rok touto dobou stovkami nadšených divadelníků. Vábnička Jiráskova Hronova zní letos zvláště silně – nejstarší evropský divadelní festival s nepřerušenou kontinuitou slaví své osmdesátiny. Což se mimo jiné projeví tím, že nebude jen obvyklou „mezidruhovou přehlídkou amatérského divadla České republiky“, ale že se stane mezinárodním VI. Festivalem evropského amatérského divadla Středoevropské sekce AITA/IATA. Takže jeho návštěvníci budou moci zhlédnout kromě více než dvaceti českých i šest inscenací zahraničních – zajímavé je, že například z Izraele to bude nastudování Takové lásky od Pavla Kohouta.

Tradičním účastníkem Jiráskova Hronova je českolipský Divadelní klub Jirásek – na snímku ze hry Václava Klapky Obři dona QuijotaZ českých, či přesněji z českých a moravských souborů se bude jistě velké pozornosti těšit ten z valašské Karolinky, který v režii Martina Františáka  představí jeho novou hru Nevěsta. (Doma, jedna z Františákových předchozích her, se z hronovského Divadla Aloise Jiráska dostala až na prkna zlaté kapličky.) Pracovník Národního informačního a poradenského a střediska pro kulturu Milan Strotzer, který má náročnou dramaturgickou a organizační přípravu hronovského festivalu na starosti, je ovšem přesvědčen, že v boji o přízeň návštěvníků mohou nasbírat hodně bodů i další soubory – kupříkladu Rádobydivadlo Klapý s Tejkalovou Elegií tyrolskou, českolipský Divadelní klub Jirásek s Čechovovým Medvědem, Geisslers Hofcomoedianten z Kuksu s titulem Fitzli Putzli nebo roztocký Tichý jelen se svébytnou úpravou Shakespearova Richarda III.

Má-li si Jiráskův Hronov udržet svou dlouholetou tradici, je třeba, aby jej vzali za své především mladí divadelníci. Ti jsou k němu přitahováni nejen inscenacemi, jež zde mohou mezi 30. červencem a 7. srpnem zhlédnout, ale  také téměř dvaceti různorodými semináři a kluby, v nichž se setkají se špičkovými odborníky. Tak třeba v Dramaturgické dílně to bude pedagog pražské DAMU Miloslav Klíma, do nonverbální komunikace je zasvětí Daniela Fischerová, do fyzického básnictví Petr Váša... Jakou roli sehrává ochotnická tradice v současném amatérském divadle by se pak mělo ozřejmit v průběhu dvoudenního sympozia pořádaného Muzeem českého amatérského divadla.

Bronislav Pražan, publicista



  V záři obrazovky        
  Jak to vidí Ivan Kraus
 
  S Trabandem dál proti proudu      

  Pořiďte si        
 
  Vídeňský kaleidoskop...    
  Nalaďte si