Číslo 33 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se zpěvačkou.
Hanou Hegerovou.

 

 

Jiří Vejvoda, publicista

Když spisovatel umí číst...

…může to být pro posluchače velký zážitek. Četba je, zvlášť ve večerních hodinách, stále oblíbená; přidanou hodnotu však nedávno připomnělo vysílání BBC World Service, když její intepretaci svěřilo přímo autorovi. A vymyslelo mu originální úkol. Jmenuješ se Hamid Ismajlov? Jsi Uzbek? Pracuješ pro nás v Londýně už řadu let, protože doma tě cenzurovali, a tak jsi odešel? Každé médium by teď chtělo, abys psal o událostech týkajícících se Uzbeků v Kyrgyzstánu. Ale my máme originálnější nápad. Když už se letos kvůli fotbalu mluví tolik o Africe, pošleme tě tam – putuj napříč kontinentem, piš si neotřelý deník a čti jej na rozhlasových vlnách.
A tak s tímto básníkem, spisovatelem a publicistou v jedné osobě putujeme napříč černým kontinentem. Ocitáme se v Beninu, konkrétně ve dvou pozoruhodných vesnicích. Zatímco Ouidah je „pro příznivce voodoo tím, čím Jeruzalém pro ctitele Abraháma“, Ganvier autor přirovnává k africkým Benátkám: „I zde žije osm set tisíc lidí doslova na vodě, v domcích nad hladinou zálivu.“ Přes Togo a Ghanu se Ismajlov dostává na Pobřeží slonoviny, do vesničky Naipaiho asi tři sta kilometrů od hlavního města Abidžan, kde žije Albert Drogba, otec slavného fotbalisty a miláčka celé Afriky.
Ještě rozhlasovější – totiž zvukově bohatší – je způsob, jakým se další země černého kontinentu, Jihoafrické republiky, zmocnil v sérii rozhovorů pro tutéž rozhlasovou stanici s doslova celoplanetárním dosahem jiný spisovatel, nositel Nobelovy ceny Wole Soyinka. Ví se, že tento Nigerijec s kouzelně hlubokým, až eroticky přitažlivým hlasem už v šedesátých letech brojil proti apartheidu – a tak byl nyní požádán, aby se do země vypravil v autorském cyklu Cesty ke svobodě a zmapoval její současnost. Atmosféra různých prostředí je zachycena téměř reportážně. Soyinka hovoří záměrně s pozoruhodnými lidmi bílé pleti: s kolegyní-spisovatelkou (a též držitelkou Nobelovy ceny) Nadine Gordimerovou či s Albiem Sachsem, který usiloval o rovnoprávnost a stal se spolutvůrcem nové ústavy: „Zatýkali mě, vyhnali ze země, poslali za mnou atentátníky, zmrzačili mě – ale čas dal za pravdu mojí cestě...“



  Když spisovatel umí číst...        
  Jak to slyší Jiří Vejvoda
 
  ...strhující Záznamník     

  Pořiďte si        
 
  V říši mluveného slova      
  Téma