Číslo 37 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s tenoristou a dirigentem.
José Curou.

 

 

 

Přemysl Hnilička, publicista

O blahodárném účinku žížaly

V loňském roce připravilo olomoucké studio čtyři setkání s knihou Antonína Přidala Kouzlo nechtěného. Tentokrát nešlo o Přidalovy vlastní texty, ale o výběr toho nejbizarnějšího, co bylo lze sesbírat během jeho redaktorské (i pozdější) kariéry. Sám autor jej charakterizuje takto: „Kouzlo nechtěného je – když z klobouku, odkud měla vzlétnout holubice, se vybatolí myš – když před vojáky jako ze škatulky pochoduje státník v kalhotách nad kotníky – když prodej kozy se vylíčí s řečnickým vzletem anebo slohem úředního šimla – když učenec káže o řádu a drmolí páté přes deváté...“

Na začátku bylo angažmá v brněnském kulturním měsíčníku Host do domu. Zde se jako redaktor musel probírat nemalým přívalem pošty – a ne vždy šlo o literární skvosty. Nezáměrně směšné a vtipné texty začal shromažďovat a pokračoval v tom i v následujících letech normalizace, kdy mu probírání se v podivuhodné kolekci pomáhalo udržet si duševní pohodu. Ve výsledku je pak finální výběr, který Přidal provedl pro sborník Kouzlo nechtěného, souborem vzniklým na základě úsměvu, smíchu i prosté nezlobné škodolibosti – drobné pomsty za hodiny zmařené četbou redakční pošty.

Kniha je to skutečně půvabná, nabízí vhled do duše lidí, jejichž ambice byly větší než talent. Režisér Michal Bureš pozval k realizaci čtyřdílné četby samotného autora, který texty vybral a opatřil trefnými glosami. Obzvláštní potěchu posluchači způsobila právě jeho interpretace – v každém textu moduluje Přidal hlas odlišným způsobem, vtipně charakterizuje jejich autory; tu s přísností čte text úřední, tu těžkopádným a klopýtavým jazykem interpretuje žádost dělnického mluvčího, aby prezident Novotný „zlevnil alkohol a gořalu“. Interpretační jistotu neztrácí ani v případě četby vojenské básničky, blouznění takyvynálezců či hlášení ve „zdeúřední“ češtině.

Rozhlasoví tvůrci Přidalovu práci rozhodně nezkazili: režisér Bureš mu ponechává potřebnou volnost a hudební skladatel Richard Mlynář připravil několik variant rozpustilé hudební znělky. Hlavní přínos je tu však v práci dramaturgické – je jen dobře, že v Olomouci vzniklo tak vtipné dílo, až eisnerovská poklona českému jazyku.



  Bohatý a bez ambicí        
  Jak to vidí Miloš Čermák
 
  Někdy méně bývá více     

  Pořiďte si        
 
  S kytarou napříč žánry     
  Navštivte