Číslo 47 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Hanou Maciuchovou.

 


 

 

 

 

 

Zakázaná vášeň plná samoty

Edice Světová knihovna nakladatelství Odeon dospěla po deseti letech existence k jubilejnímu stému svazku. Stal se jím román Dívka se zlatými kalhotkami významného španělského a katalánského spisovatele Juana Marsého. Tento držitel prestižní Cervantesovy ceny z roku 2008 je znám i českému čtenáři, a to především díky úspěšnému románu Ještěrčí ocásky (2000, česky 2007).

V nové knize, která původně vyšla již v roce 1978, se setkáváme se stárnoucím, v ústraní žijícím a zhrzeným falangistickým spisovatelem Luysem Forestem. Kdysi byl prominentem režimu a doprovázela ho pověst svůdce žen. Nyní ve starém rybářském domku po rodičích pracuje na pamětech. Jeho klid je však narušen příjezdem mladé, vzrušující a lascivní neteře, s jejíž matkou kdysi prožil milostné dobrodružství. Dívka o něm připravuje reportáž, ale zároveň koriguje jeho memoáry, vede s ním rozhovory o zachycených událostech, poukazuje na zřejmé nesrovnalosti, posuny. Současně spisovatelele svádí a on nakonec svodům podléhá – aby se vzápětí od dívčiny matky dozvěděl, že je jeho dcerou. A tak hrdinu, tváří v tvář incestnímu vyvrcholení, opouštíme doslova na konci sil, s patronou zaseklou v hlavni staré pistole.

Prolínání časových rovin je doplněno i o stránky fiktivní knihy, ve které jsou dávné události zachyceny již bez fikce, příkras, tedy tak, jak se skutečně staly. Ty nabízejí jiný, syrovější pohled.

Přestože Marsého román pracuje s incestním motivem, představuje především protipól k všeobecnému boomu memoárové literatury nejrůznějšího typu. Odhaluje nejen ošidnost individuální paměti, ale především poukazuje na vědomé i nevědomé posuny, ke kterým při interpretaci historie dochází, co vše zůstává při vyprávění skryto, co vše je řečeno se zámlkami či zcela jinak. Snad každému českému čtenáři bleskne hlavou otázka, kterou v doslovu pokládá Jorge Zúňiga Pavlov: „Existuje český Luys Forest?“ Neboť analogie s naším prostředím se přímo nabízí. Je pozoruhodné, že toto reflexivní dílo dokázal Marsé napsat již dva roky po smrti diktátora Franka, v době, kdy Španělsko mělo teprve nakročeno ke změnám v demokratickou společnost.

Pavel Kotrla, publicista



  Postel a moře   
  Jak to vidí Ivan Kraus  
 
  300 let "drážďanského Bacha"  

  Nalaďte si        
 
  Kytice Josefa Melče 
  Téma