Číslo 47 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Hanou Maciuchovou.

 

 


 

Jiří Vejvoda, publicista

Dylan mezi Riem a Kodaní

– a to vše v pořadu dánského veřejnoprávního rádia. Jak to jde dohromady? Rozklíčujme to jedno po druhém.
Že devětašedesátiletý Bob Dylan, dost možná nejslavnější i nejvlivnější písničkář dvacátého století, také maluje, je vcelku známé. Vždyť už roku 2007 měl výstavu v Německu a o rok později v Londýně. Nyní však zaměnil nevelké akvarely za rozměrné akrylové malby, kam přenáší dojmy zaznamenané předtím v kapesním skicáři. Kudy s ním chodí?
„Vyprávěl mi, že během turné ho na hotelu nikdo neudrží, a tak se ve volném čase toulá nazdařbůh,“ předává svoje poznatky z rozhovoru s Dylanem kurátor kodaňské Národní galerie Kasper Monrad. „A tak se během jihoamerického turné vydal třeba v Riu i mezi chatrče na předměstí, aby zaznamenal své dojmy.“ Posloucháme polední P 1 Debat aneb diskusní pořad prvního programu Dánského rozhlasu. Tato instituce nás na první pohled zaskočí objemem svého vysílání. Ač patří v Evropě k nejstarším, protože byla založena už roku 1925, drží krok s moderní technologií; kromě čtyř celoplošných VKV (FM) stanic má dalších třináct digitálních a jedenáct internetových, svůj signál posílá nejen do bytů či aut, ale už také do mobilů. Přitom však ctí příznačně dánskou spořivost – co je premiérově odvysíláno na programově pestrých „celoploškách“, je vzápětí za takřka nulových nákladů umně přeskládáno a reprízováno na tematicky vyhraněných stanicích pro menšinového posluchače.
Proč ale byla nedávno řeč zrovna o Dylanovi? „Svou výstavu v Národní galerii, která potrvá až do února 2011, si zaslouží,“ tvrdí kurátor, „a není to jen proto, že maluje bokem jako třeba kdysi Ibsen nebo Strindberg. Bob vyzrál ve škále barev, v práci se štětcem, v pestrosti námětů...“ Říkáte Bob, pane Monrade? „Ano, protože když jsme se sešli podruhé, povídá: Ahoj, Kaspere. Tak jsem se taky osmělil. A diskutovali jsme nejmíň tři hodiny.“ Takže Dylan není introvertní nafoukanec? „Asi jak kdy, ale když se pro něco nadchne, chová se jako puberťák...“
Rozhovor podbarvuje – a v odmlkách nahlas zní – jediná Dylanova píseň „k tématu“. Jmenuje se Až namaluju své mistrovské dílo, Dylan ji napsal celkem dávno a jako vždy se lze ptát: Myslel ji vážně, nebo sebeironicky?



  Postel a moře   
  Jak to vidí Ivan Kraus  
 
  300 let "drážďanského Bacha"  

  Nalaďte si        
 
  Kytice Josefa Melče 
  Téma