Číslo 48 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s folklorním zpěvákem.
Lubošem Holým.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 


Zbyněk Vybíral, psycholog 

Nevědění ve světě bezvýznamnosti

Kolik z nás si připouští, že stav, kdy „nevíme“, je základním stavem naší mysli? Žije dívka, která se ztratila? – Nevíme. Jeden profesor v Brně psal druhému vulgární e-maily. Proč? Nevíme. Vyplatí se solární panely budované namísto polí a vinic? A kamarádka, která vážně onemocněla – uzdraví se?
Nevíme většinu z toho, čím žijeme. Žijeme v nevědění. Ale protože vědět chceme, čteme denně noviny, otevíráme stránky se zprávami na internetu, pídíme se po odpovědích. A aby nás uspokojili, pídí se o krok před námi a pro nás jiní: zpravodajové, lovci fotek, lovci historek a domněnek, lovci záběrů. Interpretují nám, co už vědí, a také to, co sami nevědí. Vymýšlejí nám svět jistot. Falešných.
Proč toho tolik chceme vědět? Proč je tak obtížné snést nevědění?
Stav, kdy nevíme, vyvolává úzkost. Uvědomujeme si svoji ne-úplnost. Něco nám schází. Chtít vědět je... příliš silné. Jistoty jsou magnety. Přitahují nás. Ale nevytváříme mnohá nevědění sami? Schází nám opravdu tolik informací? Anebo jsme jen... zvědaví? Někdo v nás zvědavost probudil a teď ji udržuje.
Co člověk dělá, když neví? To, že pátrá, je v pořádku. Ptá se, rozhlíží, rozjede se tam, kde se snad dozví – to je v pořádku. V pořádku je i to, že přejímá odpovědi. Vždycky tomu tak bylo. Někdo jiný „tam byl“, ten se dozvěděl, a od něj se to dozvíme. Rozumí se samo sebou, že pozice těchto přenašečů je velmi, velmi mocná. A tak někdy se rozsvítí v mysli výstražné světlo: Nechtějí mi jen něco nakukat? Nezamlčují pravé motivy? Řekli mi všechno? Nebylo to celé jinak? – Tolik přenašečů informací nám už zalhalo. Nedivme se své podezíravosti.
Někteří z nás by se rádi spolehli na autority, jež by měly být vědoucí. Ale tolik osobností nás zklamalo. Kolik z nich řeklo, že černá je černá a napřesrok, že černá prý vždy byla bílá? Michel Houellebecq v románu Možnost ostrova na straně 196 píše: „...všichni si už dávno zvykli, že osobnosti v médiích... vedou řeči většinou předvídatelné a nikdo už jim nevěnuje pozornost, všechno tohle divadlo přinucené vytvářet hnusný konsenzus se už před časem zhroutilo pod vahou vlastní bezvýznamnosti.“
Jak rozumět obrazu, ve kterém se inscenované řeči „hroutí pod tíhou vlastní bezvýznamnosti“?
Snažím se pochopit, proč se na šíření bezvýznamných výroků podílí tolik psychologů. Jednoho se zeptali, proč někdo střihá to a jiný ono ve hře Kámen, nůžky, papír. Proč mu před ústa strčili mikrofon, nevíme. „Za to, jestli člověk střihne kámen, nebo nůžky, nebo papír, nemůže ani tolik vědomí, ale podvědomí,“ řekl psycholog. Dívám se na kolegu v obleku. Klinický psycholog. Řekl nám právě něco významného? Je mi ho líto. Dávno pozbyl na důvěryhodnosti. Již před lety se stal součástí obskurního předstírání vědění, onoho hnusného konsenzu s mocí.
Co tedy člověku zbývá? Když nevíme, kdo by nám řekl, co sami nevíme, činíme svá vlastní opatření. Vymyslíme si odpověď sami. Usmyslíme si, že k události A – nevíme proč – došlo tak, že se nejdřív stalo B. Zasadíme do mozaiky nejistoty pár kamínků – a ejhle, ony začínají připomínat tvar. Dávají logiku! A tak je doskládáme už rychleji, radujíce se z poznání. Z psychologických experimentů s vnímáním (ale i s postoji) je známo, že započatý tvar může být dokončen často mnoha způsoby, ale jednotlivec (opět dodejme, že často), vidí jen jediné pokračování. Jediné vysvětlení. Nadobude jen jednoho z možných vědění.
Jiný člověk, být na jeho místě, dospěl by k závěru úplně jinému. Také logicky.
Ta nejistota není potěšující.
Nevíme, kam zmizelo to děvčátko. Který ze dvou profesorů je ten hodný. Je to zneklidňující. Kdybychom však lépe snášeli nevědění jako stav, který je přirozený, možná bychom sami nedávali vznikat tolikému předstírání a bezvýznamnosti.



  O mrtvých jen dobře   
  Jak to slyší Ivan Němec  
 
  Jak se za lůzovlády šustilo...  

  Pořiďte si        
 
  Pozdě, ale přece něco 
  Navštivte