Bohumil HrabalModrá hvězda Bohumila Hrabala

„Povídky“, jak nazval Bohumil Hrabal v podtitulu svůj největší epický text – román Obsluhoval jsem anglického krále – byly přímo vychrleny během osmnácti dnů horkého léta 1971 v Kersku. V doslovu Hrabal píše: „Texty jsou psány v prudkém letním slunci, které rozpalovalo psací stroj tak, až se několikrát za minutu zakusoval a koktal. Nemoha hleděti na oslnivě bílé čtvrtky papíru, psal jsem tedy ve světelném opojení automatickou metodou. A protože události, které se posledního roku na mne valí, tak ty události mne nutí, nechat text tak, jak je v prvních záběrech...“

Jaké události se to na Hrabala valily? V únoru 1970 mu zemřela matka. Zároveň v té době začíná husákovský „normalizační proces“ a v jeho rámci jsou v roce 1970 skartovány hned dvě čerstvě vydané Hrabalovy knihy – Domácí úkoly a Poupata. Stává se „spisovatelem v likvidaci“ a uvědomuje si, že pro oficiální místa je nepřijatelný, jeho knihy nebudou vycházet a že je zařazen do seznamu těch, kteří jsou společnosti nepohodlní. „Býti na dně a hleděti vzhůru,“ připomíná si Hrabal v duchu taoismu své životní krédo a zároveň pociťuje o to intenzivnější  potřebu psát. Psaním se uvolnit, vyzpovídat, osvobodit, psaním se i pobavit. A tak v tom horkém létě skutečně usedá v Kersku na verandičce své chaty k psacímu stroji, aby „alla prima“ v oněch požehnaných dnech napsal text, román, vědom si toho, že jej stejně nikdo nevydá, a tudíž není ani nutné jej korigovat a upravovat pro oficiální místa a jejich cenzory. Ačkoliv Hrabal svůj román  dopsal už v roce 1971, na oficiální vydání (šířil se tehdy pouze strojopisem) si musel počkat plných osmnáct let.

O inspiraci k románu Obsluhoval jsem anglického krále hovořil Hrabal až o mnoho let později v několika besedách se čtenáři. Od dětství jej otec – tehdy správce pivovaru Nymburk, kde také Hrabalovi bydleli – vozil po hostincích. Hospody tak měl Bohumil Hrabal „v sobě“ již odmala. Později, když pracoval jako pojišťovací agent i cesťák se zbožím, se den co den stravoval a přespával v hostincích po celé zemi. A poté, co poznal svoji ženu Elišku, rád za ní docházel do hotelu Paříž, kde byla zaměstnána. A pochopitelně i v libeňské periferii Prahy, kde spisovatel bydlel od počátku padesátých let, pravidelně navštěvoval hospody. Hrabal měl v této oblasti bohaté zkušenosti, ale to nebyl ještě ten pravý podnět k sepsání knihy. Bylo to zatím jen řetězení událostí a příběhů „zvenčí“.

Dlouholetý Hrabalův přítel a pomocník Tomáš Mazal, autor životopisu světoznámého spisovatele„Až jednou, jeli jsem na pivo z Kerska do Sadské, do hotelu Modrá hvězda a tam byl takovej malinkej vrchní Josef Vaníček, kterej to tam všechno měl na starosti a kterej se z toho úplně hroutil. Sedli jsme si a ten maličkej šedesátipětiletej pingl začal vyprávět tu událost, kterou začíná Anglickej král. Začal vyprávět tu událost o tom, kterak on byl pingl u Rozkošných v Čáslavi a jak si vydělával, prostě jak prodával ty párky na nádraží, jak si tam vydělal na tu slečnu tam v tom podničku, kde byly ty slečny. No a to nám vyprávěl asi půl druhý hodiny, a já, když jsem přijel domů, tak najednou ten příběh dostal takovou jako velkou rotaci a najednou ta rotace dostala jistej smysl, začaly na sebe navazovat ty příběhy, chňapat po sobě, a to už je ta situace, kdy nezbejvá než sednout a začít psát.“ A protože k Hrabalovi na chatu do Kerska nikdo nepřišel na návštěvu, za neuvěřitelných osmnáct dní veskrze vyprávění výčepního z hotelu Modrá hvězda a další příběhy (ve kterých se hlavním hrdinou stala postava Jana Dítěte) uvedl na společného jmenovatele a román na jeden zátah napsal.

V pořadu, který stanice Vltava odvysílá na Silvestra, posluchači prostřednictvím rozhlasového mikrofonu navštíví hotel Modrá hvězda v Sadské, dozví se životní peripetie bývalého majitele hotelu Josefa Vaníčka, v Čáslavi navštíví hotel U České koruny, odkud nejmladší pikolík vybíhal na nádraží k vlakům s horkými párky i pivem, přímo na peroně nádraží vzpomeneme zlatých časů rozličných nádražních služeb a v Čáslavi se také vydáme hledat lehké slečny do  podniku U Rajských.  V pořadu bude například hovořit historička Stanislava Klečáková, železniční publicista Roman Vlasák, pamětník Zdeněk Jirout a majitel hotelu Modrá hvězda Jaroslav Vrána.

Tomáš Mazal, editor a publicista



  Vánoce mezi psem a vlkem   
  Jak to vidí Jaroslav Vanča  
 
  Hrabalova Modrá hvězda  

  Nalaďte si        
 
  Wilsonův časostroj 
  Navštivte