Pavel Kohout, ekonom

Tři poznámky k finanční krizi

Poznámka číslo jedna: hospodářská recese dávno skončila. Česká ekonomika roste podobně jako německá. Finanční krize se týká jen některých zemí, mezi něž nepatříme. Evropskému průmyslu se daří. Svědčí o tom hospodářské výsledky. Podnikům se rovněž daří snižovat zadlužení.

Agentura Bloomberg oznámila, že zisky podniků z evropského akciového indexu Stoxx 600 vzrostou v roce 2010 o 78 % a v roce 2011 o 14 %. Jde o nejrychlejší růst zisků za posledních sedm let. To zároveň znamená, že akcie jsou v poměru k ziskům nejlevnější za mnoho let. Firmy snižovaly náklady a zvyšovaly produktivitu během recese – což nese ovoce v době oživení. A nenechme se mýlit chmurami ohledně Irska, Španělska a tak dále: hospodářské oživení probíhá. Firma Porsche uvádí více než sedminásobný růst provozního zisku. BMW a Mercedes-Benz zkrátí vánoční volno kvůli zvýšené poptávce. Tedy – konec fňukání. Jádro evropské ekonomiky již vstoupilo do konjunkturního cyklu, takže opět přijde několik příznivých let. Alespoň pro někoho. Irové, Řekové a Španělé to možná budou vnímat jinak.

Druhá poznámka: hodně se hovoří o nízkých podnikových daních v Irsku jakožto o jedné z příčin krize. Bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka též nevynechal příležitost. Jenže byl vedle. Kdyby se obtěžoval ověřit si fakta, tuze by se divil. Irsko nemá nízké podnikové daně. Podle statistik OECD vybralo Irsko na dani z podnikových příjmů v předkrizovém roce 2006 přesně 3,8 % HDP. Německo jen 2,1 %, Francie 3,0 % a „daňové peklo“ Švédsko 3,7 % HDP. Daňové sazby a výše daňového inkasa jsou dvě docela jiné věci. V krizovém roce 2009 vybralo Irsko na podnikových daních jen asi tři čtvrtiny prostředků ve srovnání s předkrizovým stavem. Ale Německo jen něco málo přes polovinu. A co Česká republika? S neuvěřitelnými 4,8 % podnikových daní v poměru k HDP bychom měli našim podnikům nadšeně aplaudovat. Můžeme být hrdi a šťastni, jaký má náš stát skvělé plátce. V Evropě je před námi už jen Lucembursko, nepočítáme-li anomální případ plynové velmoci Norska. Celosvětově vede „neoliberální“ Austrálie s 6,6 %. Máme tedy nízké sazby, ale vysoké objemy vybraných daní, zajímavé, což?

Poznámka třetí. Opět mě pobavila debata příznivců a odpůrců eura na internetu. Zábavnost podobných diskusí spočívá v tom, že nikdo nemá pravdu. Příznivci a odpůrci se do sebe pouštějí jako sparťané a slávisté navzájem. Nikdo nikdy definitivně nevyhraje. Jedna z debat se točila kolem inflace. Odpůrci argumentovali, že Němci říkají euru „teuro“, protože po přijetí eura je prý všechno dražší. Stoupenci zase šermovali statistikami, že to není pravda. Skutečnost je taková, že přijetí eura skutečně vedlo k inflaci, ovšem jen někde (Irsko, Řecko, Španělsko) a v některých sektorech (nemovitosti, služby, objem bankovních úvěrů).

Hlavní a fatální chybou eura je skutečnost, že někde byla inflace téměř nulová (index spotřebitelských cen v Německu) a jinde naopak obrovská (inflace stavebních úvěrů v Irsku). Jsou totiž různé druhy inflace. Sledovat pouze spotřebitelské ceny podle metodiky HICP (která vůbec nebere v úvahu ceny nemovitostí) je velmi nákladná chyba. Spoléhání na to, že stačí dočasně srovnat jejich růst a prohlásit, že členské země jsou zralé pro společnou měnu, byl prostě obrovský omyl.



  Vánoce mezi psem a vlkem   
  Jak to vidí Jaroslav Vanča  
 
  Hrabalova Modrá hvězda  

  Nalaďte si        
 
  Wilsonův časostroj 
  Navštivte