Číslo 5 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s moderátorem.
Janem Pokorným.



 

Jiří Vejvoda, publicista

Bitva v éteru po africku

Jak se asi cítí rozhlasová redaktorka nebo její kolega editor, když musí sloužit režimu, o jehož legitimitě začne pochybovat? Jaké vnitřní drama prožívá, jestliže neví, jak boj o moc dopadne, a obává se učinit krok jakýmkoli směrem, protože jej může krutě odpykat? Možná, že leccos by o tom mohli vyprávět zdejší rozhlasáci minulého století; nyní určitě prožívají něco podobného například jejich kolegové z Běloruska anebo tam, kde pomsta vítězů může být nejen profesní či občanská, ale rovnou hrdelní – v Radio Télévision Ivorienne neboli Rozhlase (a televizi) Pobřeží slonoviny. Že se v této poměrně rozvinuté západoafrické zemi vedl od podzimních prezidentských voleb nelítostný zápas o budoucnost, zhruba víme. Jak ale v této vypjaté době vypadalo tamní rozhlasové vysílání? Díky třem finančním pilířům – koncesionářským poplatkům, reklamě a státní podpoře – je sice oficiálně vydáváno za veřejnoprávní, ale navzdory snaze vzbuzovat tento dojem znělo jako „vládní vlnka“.
Z obou fungujících stanic, Fréquence 2 a Radio CI, ale také z překvapivě pestrého webu přitom stále zřetelněji čpělo napětí, jež – nebýt k pláči – mohlo být chvílemi až k smíchu. Jednou z rovin tamního boje je střet muslimů s katolíky, na jejichž straně státní rádio stálo. A tak se okázale oslavovala pohoda Vánoc, zatímco obsah zpráv usvědčoval snahu o kultivovaný, klidný tón z pokrytectví. Čím usilovněji se moderátoři snažili o nezávazný odstup, tím víc bilo do uší jednostranné, neobjektivní a nevyvážené zpravodajství, v němž opozice nedostávala ani špetku prostoru. Nic však nevypovídalo o konfliktu na ostří nože víc než rádoby nenápadné sdělení, že od Štědrého dne lze vysílání vesměs zachytit pouze na internetu, neboť jeho šíření satelitním signálem je – vinou „mezinárodního politického spiknutí“ – přerušováno.
Podobné drama nemá pro rozhlasového pracovníka, který – ať už z neprozíravosti, ze strachu anebo třeba jen z lásky ke své profesi – nevzal včas do zaječích, dobré řešení. Buď vyhraje opozice a s „tlampači bývalého režimu“ zúčtuje okázaleji než s řadou jeho mocnějších, ale neviditelných opor. Anebo „slavně“ zvítězí dosavadní vláda a může se začít normalizačně ptát: „Byl jsi nám dostatečně věrný?“



  Boj s mnohohlavou saní 
  Jak to vidí Pavel Kohout  
 
  Oněgin z Vídně    

  Nalaďte si  
 
  Poklady rozhlasového archivu      
  Téma