Číslo 16 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Eliškou Balzerovou.



 

 

 

 

 

 


 

Zbyněk Vybíral, psycholog

Lidičky, tady osamělý človíček!

Redaktor Magazínu DNES se mě onehdá zeptal, jestli lidé nejsou čím dál infantilnější. Měl na mysli ty, kdo používají zdrobnělinky jako lidičky, človíčci, štěstíčko, nabídečka, ale i dolevíčka či dopravíčka (což prý říká jistý zdrobňující taxikář). Měl rozepsán článek o zdrobnělinách a zajímalo ho posouzení psychologa.
Mám pochopení pro to, jak žvatlají maminky kojenců, a to nejen s kojenci, ale také s dalšími maminkami kojenců. Je to mluva živočišná. Někdy by sice toho žvatlání mohlo být míň – sám jsem nikdy malému synovi neřekl „papat“, natož „papinkat“, říkám jen „jíst“, ale proti gustu žádný dišputát. Snad jen, že když žena dlouhé měsíce mele o prdících a o mimískovi, ztrácí erotické body. Ale v komunitě podobně stižených žen a na evolucí vyhrazený čas je to jedno. A pro děti záhodno: kojenci, batolata a předškoláci potřebují pravidelné porce citu! Takže jsem se zdrobnělin zastal: jsou to nosiče něžnosti a „toho hezkého“ v nás. Do slov i jindy vkládáme cit. Když máme vztek a chceme ho vykřičet, náš jazyk zvulgární. Když se zamilujeme, mluví většina z nás také jinak než normálně. Tak se i rozněžňujme.
Zdrobněliny mohou informovat o tom, že máme dobrou náladu. Nejenom naše okolí. Nezapomeňme, že to, jak mluvíme, nás zpětně ovlivňuje. To, jak se slyšíme, je pro nás důležité. Informace míří rychlou neurodráhou nazpět do mozku a v něm se zlepšuje nebo zhoršuje nálada. Vždyť si ji vytváříme sami. Z velké části i vlastními slovy. Říkáme-li, že jsme „v pohodičce“, zvyšujeme pravděpodobnost toho, že v pohodě budeme. Jen ať si tedy lidé objednávají presíčka a zákusečky. Když jim to udělá dobře...
Částí komunikace se také „jen tak“ bavíme. Nemusíme být nutně infantilní, můžeme být rozpustilí a hraví. I když uznávám, že čeho je moc, toho je příliš. Tak jako od báboviček na pískovišti je daleko k sexu, jsou i muži človíčci na hony vzdáleni tomu, aby nám imponovali nebo působili silně. Ano, někteří lidé jsou… infantilní. A tím nepřitažliví.
Podívejme se ale, jak a čím jsme infantilizováni! Dětinskými pořady v televizi, marketingovými akcemi, politiky. Kdo všechno se k nám chová tak, jako bychom byli nesvéprávné děti, které má poučit nebo zabavit? Část lidí nedospěje k opravdové dospělosti, je závislá, dětinská. Baví se hloupostmi v mobilech, hraje online hry.
Ještě se pan redaktor ptal, jestli v sobě ti lidičkující nepotlačují skrytou agresi. To byla dobrá otázka, protože tomu tak může být. Máme na to teorie o konverzích a o „pravém opaku“. Mezi zdrobňujícími se vyskytují protivné rodičovské typy, které říkají: „Takhle to, hošánku, nepůjde.“ A osoby, které se bojí zkritizovat, dupnout si, a místo toho jen zafňukají: „To od tebe bylo pitomoučké.“ Ale nehledejme ve všem opak! Říkáš, že mě miluješ? Tak to mě jistě nenávidíš! Takhle bychom v ověřování reality zabloudili. Zdrobnělina jako skrytý kus agrese je jen jedním z možných výkladů. Člověk může skrývat také nepohodu, smutek, depresi nebo i něhu. Naschvál ji „shodí“, naschvál je rozpustilý, protože se stydí ji přiznat. Nehledejme za vším hněv.
Třeba se cítí zdrobňovačky a zdrobňovači často sami, opuštění. Ty maminky na mateřské, nad bábovičkami na pískovišti: myslíte si, že by tolikrát nechtěly být radši v práci, kde by mohly mluvit s dospělými lidmi – dospěle? A nejsou některá slovíčka náplasti a náhražky?
Anebo jinak: Když zůstaneme u toho, že si budeme přát „trochu štěstíčka a zdravíčko“, přijdeme rychle na to, že všechno si slovy nezařídíme.



  A máme po bledulích...
  Jak to vidí Jaroslav Vanča  
 
  Umění vycházet s mocí

  Pořiďte si  
 
  Kdo jsi bez hříchu...
  Dívejte se