Číslo 19 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Jiřím Bělohlávkem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

Michail Bulgakov jako mladý lékař v roce 1910Co psal Michail Bulgakov sovětské vládě

Sto dvacet let uplyne letošního 15. května ode dne, kdy přišel na svět Michail Bulgakov. Výročí narození autora Mistra a Markétky, spisovatele, který ovlivnil celé literární generace, připomene rozhlasová Vltava hned dvěma pořady: v cyklu Psáno kurzívou odvysílá 13. května Bulgakovův slavný Dopis vládě SSSR, o dva dny dříve se v programu objeví první část četby na pokračování z jeho Divadelního románu.

Michail Afanasjevič Bulgakov byl nejen ruský spisovatel a dramatik, ale také novinář, kulisák, divadelní režisér a herec. Narodil se v Kyjevě, jeho sourozenci bojovali v takzvané Bílé armádě a po občanské válce emigrovali do Paříže. Michail Bulgakov, který pracoval jako vojenský lékař, se nikdy za svými příbuznými do ciziny nedostal. Gogolovskou tradici fantastických povídek uvedl do sovětských reálií třicátých let 20. století a vytvořil tak zcela jedinečné literární dílo, nestárnoucí a vpravdě nesmrtelné.

Za svého života byl známý spíš jako dramatik (Dny Turbinových, Zojčin byt, Moliére), jeho hry se však setkávaly s neustálou kritikou stalinských režimních recenzentů a často byly staženy z repertoáru nebo se ani nedočkaly premiéry. Bulgakovovy prozaické práce nevycházely, autor dokonce rukopis románu Mistr a Markétka spálil (jako jeho románová postava) a později ho zpaměti rekonstruoval. Vlastní umělecká situace se stala kromě románu Mistr a Markétka i námětem fragmentu Divadelního románu. Oba texty vyšly v Sovětském svazu až po autorově smrti (Mistr a Markétka v roce 1967!) a oba patří mezi velké romány moderní světové literatury. V obou se fantazie mísí s reáliemi Moskvy dvacátých a třicátých let 20. století a prostupuje jimi umělecké vyznání geniálního spisovatele.

...a se svou ženou krátce před smrtí na jaře roku 1940V roce 1929 byly všechny Bulgakovovy práce včetně Bílé gardy (románu, jehož divadelní verzi v podobě hry Dny Turbinových měl z ne zcela pochopitelných důvodů v oblibě Stalin) zakázány. Zoufalý Bulgakov napsal Dopis vládě SSSR, v němž výstižně shrnul svoji situaci a žádal o možnost pracovat v některém z moskevských divadel v jakékoli profesi anebo, neuzná-li to sovětská moc za vhodné, o svolení k emigraci. Na tento dopis nedostal nikdy odpověď. Zemřel 10. března 1940 na vrozenou ledvinovou nemoc a je pohřben v Moskvě na Novoděvičím hřbitově.

Michail Bulgakov se stal symbolem umělce, drceného bezduchou totalitou, který nechce rezignovat, ale vlivem autorské odpovědnosti za vlastní dílo a svědomí se nemůže a nedokáže přizpůsobit. Bulgakovovo dílo, neodmyslitelně spjaté s magickým realismem, je také zřetelnou zprávou o vítězství ducha nad tupou diktaturou, má okouzlující humor, je oslavou lásky, která vše překonává, popírá povinnou materialistickou doktrínu tím, že s lehkostí zachází s nadpřirozenými postavami i jevy, ukazuje tvůrčí svobodu jako nutnou podmínku svobodné existence.

Dopis vládě SSSR odvysílá Vltava v novém překladu Magdalény Novákové. Četba z Divadelního románu pak čerpá z překladu Aleny Morávkové, která je také autorkou životopisné knihy Křížová cesta Michaila Bulgakova a většiny českých překladů jeho díla.

Alena Zemančíková, redaktorka ČRo 3 – Vltava



  Basilisco
  Zpěvník Jana Buriana  
 
  Dvojí tvářnost Michala Pěchoučka

  Navštivte  
 
  Múza proti nám nic nemá
  Téma