Číslo 19 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Jiřím Bělohlávkem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

Múza proti nám nic nemá

Polské smyčcové kvarteto MozART Group, to je vážná hudba ve značně nevážném provedení... Čtveřice brilantních hráčů i komiků pojímá svá vystoupení jako recesistické show, v němž se klasika mísí s humorem a nadsázkou. Po světě už prodali na sto tisíc svých koncertních DVD a v oblibě je nemá nikdo menší než Bobby McFerrin. Nyní je čeká koncertní turné po Česku a zvláště do Prahy se těší. Jako by Filip Jaślar, Michał Sikorski, Paweł Kowaluk a Bolek Błaszczyk tušili, že se tu setkají se stejným pochopením, jako jejich věhlasný patron...

Z vašich koncertů a DVD by jeden mohl usoudit, že na klasice vám není nic svaté... Jaký je ve skutečnosti váš vztah k vážné hudbě?
Existujeme navzdory střízlivé formalitě velkých koncertních síní, navzdory nudě v životě hráčů klasické hudby, navzdory fanatickým milovníkům klasiky a navzdory fanouškům rocku, rapu nebo popu, kteří se klasiky bojí. Zacházíme s naší múzou s humornou ironií a jsme si jistí, že proti tomu nic nemá.

Jak vás vlastně napadlo vytvořit kvarteto tohoto typu? Nebáli jste se špatného přijetí? Pro řadu lidí je vážná hudba opravdu „vážná“, žádná legrace...
Jako většina komediálních skupin, i MozART Group vznikli v době studií. Byli jsme tehdy mladí muzikanti a chtěli jsme pomocí hudby bavit sebe i druhé. Představa dobré zábavy v elegantním provedení nás provází dodnes. Nepřemýšleli jsme o tom, jak nás budou vnímat ostatní. Dnes víme, že nás přijali se sympatiemi. Mluví se o nás jako o popularizátorech klasické hudby – a to nás velmi těší.

Vaše koncertní show předpokládá mistrovské interpretační, ale i herecké umění. Prozraďte – jaké je vzdělání jednotlivých členů MozART Group?
Všichni jsme absolventy různých instrumentálních oborů na polských hudebních akademiích. Violoncellista absolvoval rovněž studium muzikologie. Takže jsme na vystoupení před publikem dobře připraveni a dokážeme se dorozumívat pomocí mezinárodního hudebního jazyka. Žádnou hereckou průpravu nemáme. Na jevišti se řídíme intuicí a více než šestnáctiletou zkušeností.

Po svém se zmocňujete i rockové hudby. Jste rockovými posluchači?
Nedělíme hudbu na rockovou, džezovou, klasickou nebo diskotékovou, pouze na dobrou a špatnou. Z dobré hudby si na své koncerty vybíráme jen ty největší hity. Rockové skladby, které máme velmi rádi, výrazně kontrastují s klasickým smyčcovým kvartetem, což je v našem provedení překvapivé a velmi zábavné.

Velký český komik Jan Werich řekl, že parodovat je snazší, než stvořit parodované... Zajímalo by mě, zda jsou mezi členy MozART Group také autoři – věnuje se některý z vás i komponování?
MozART Group hudbu neparoduje, jen ji reinterpretuje a staví do nových, překvapivých souvislostí. Snažíme se tvůrčím způsobem přepracovávat hudební hity. Sami také komponujeme, ale vrozená skromnost nám nedovoluje předvádět naše skladby veřejně.

Ročně prý odehrajete na dvě stovky vystoupení. Hrajete spíš doma, nebo v zahraničí? A jsou na světě místa, kde už máte „své“ publikum?
Nejvíce koncertů odehrajeme v Polsku, ale díky našemu šikovnému managementu vystupujeme čím dál častěji i v zahraničí. Na každé místo, ve kterém jsme hráli, bychom se chtěli vrátit a často se i vracíme. Velice mile jsme byli loni přijati v Brně a v Olomouci, proto se už moc těšíme nejen tam, ale i na koncert v Praze. Zatím jsme hráli asi v sedmi stovkách polských sálů a v zahraničí na více než devadesáti místech ve třiadvaceti zemích tří světových kontinentů.

Na YouTube je hojně sdílen záznam vašeho vystoupení s Bobbym McFerrinem – jak vznikla tato spolupráce, vyhledal vás sám McFerrin? S jakými z dalších velkých jmen jste se už sešli na jednom jevišti?
Organizátoři koncertu Bobbyho McFerrina se na nás obrátili, abychom pro mistra připravili hudební překvapení. Setkání s ním na jevišti pro nás bylo magické. Hráli jsme i se všemi hvězdami polské hudební scény. A toužíme po společném vystoupení s geniálním hráčem na akustickou kytaru Tommym Emmanuelem. Jednou se nám to přání třeba splní...

Koncerty MozART Group skýtají velký prostor pro improvizaci. Jak často té možnosti využíváte? A jak se improvizace slučuje s tím, že vaše vystoupení přece jen musí mít jistý pevný řád?
Náš koncert by měl vypadat jako nenucená hra s hudbou. Nakolik jsou jednotlivé situace nacvičené a nakolik vznikají spontánně, to nechť zůstane naším tajemstvím.

Váš koncertní kalendář působí impozantně – v nejbližších měsících vás čeká jihoamerické a asijské turné, napřesrok USA. To už vás pak nebudou znát jen v Africe... Nebo se chystáte proniknout i na černý kontinent?
Velmi doufáme, že budeme moci vystupovat po celém světě. Každý koncert v nové zemi je pro nás nesmírně zajímavá zkušenost. Často nás dělí kontinenty, kultura, ale spojuje nás cit pro hudbu. Pro nás je obzvlášť vzrušující, když se nám podaří rozesmát lidi, se kterými se nejsme schopni domluvit pomocí slov.

Loni jste prvně vystoupili také v České republice a nyní vás čeká i vystoupení v Praze. Znáte ten údajný Mozartův výrok o Pražanech? A myslíte, že budou Pražané rozumět i vám?
Jsme přesvědčeni, že podobně jako Mozart budeme pražským publikem vřele přijati. Dojalo nás, že jsme dostali možnost vystoupit ve městě, které je tak těsně spjaté s naším patronem. A kdoví, možná si jednou zahrajeme i v Salcburku...

Milan Šefl

(S laskavým přispěním polonisty Jana Jeništy a tlumočnice Veroniky Prágerové)

Hudebnímu kabaretu MozART Group už aplaudovali v pětadvaceti zemích tří kontinentů. Nyní kvarteto míří do Čech a na Moravu – 5. května vystoupí v Janáčkově divadle v Brně, o tři dny později v Dělnickém domě v Jihlavě, 9. května je čeká koncert v sále polského velvyslanectví v Praze a 10. května v olomoucké Redutě. V červnu skupinu uvidí i diváci České televize – v Brně totiž MozART Group natočí další z Manéží Bolka Polívky.



  Basilisco
  Zpěvník Jana Buriana  
 
  Dvojí tvářnost Michala Pěchoučka

  Navštivte  
 
  Múza proti nám nic nemá
  Téma