Číslo 19 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Jiřím Bělohlávkem.



 

 

 



 

Andrea Hanáčková, publicistka

Kousek od nás a v našich časech...

V rámci pravidelného Radiodokumentu odvysílal ve středu 6. dubna Český rozhlas 3 – Vltava dokument Aina jménem Lujza pocházející z rodu příběhů, které nás mentálně mohou vracet kamsi do doby „po válce“, „tehdy“, „dávno“, „když byla babička malá“. Vyprávění čečenské ženy Ainy, která putovala stovky kilometrů se dvěma malými dětmi přes půl Evropy, aby uprchla postupně válce, převaděčům, obchodníkům s lidmi i úplatným úředníkům, téměř kopíruje osobní historie, jakých známe z poválečných let spousty. Rozdíl je v tom, že se Ainin příběh odehrál jen kousek od nás a v našich časech.

Autorce Marii Polákové se povedlo vykreslit komplexní obraz čečensko-ruského konfliktu, mentality čečenských žen i mužů, problematiku islámu, fundamentalismu, terorismu i rodové pomsty, to vše na pozadí individuálního příběhu, v němž se všechny tyto jevy objevují a výrazně ovlivňují život vdané ženy a matky. V dokumentu vystoupí jak mediálně známé osobnosti (Petra Procházková, Jaromír Štětina), které situaci v Čečensku znají z autopsie, tak i lidé méně známí (přátelé protagonistky i její současný český manžel), a postupně se vyjadřují k tématům, jež s příběhem čečenské ženy souvisí. Hudební podkres evokuje evropský pocit „východní hudby“ a dobře spojuje jednotlivé sekvence pořadu. Přestože pořad nemá výraznější akcenty nebo vrcholy, udávají mu temporytmus právě nově exponovaná témata i postavy, které do Ainina života vstupují.

Samotná Aina srozumitelnou češtinou vypráví svůj dlouhý, spletitý a strastiplný životní příběh, v němž se pravidelně střídá totální zoufalství, odevzdání do božích rukou, naděje a nečekaná pomoc od cizích lidí. Je příznačné, že v její řeči jsou stále přítomné děti – jak zmíní Petra Procházková, právě kvůli dětem často stojí za to ženám podniknout nebezpečnou cestu a ze země zmítané válkou a vražděním prostě utéci.

Díky práci sdružení Berkat je u nás osud čečenských žen poměrně známý. Neúnavná dobrovolnická práce už nese konkrétní výsledky například v oblasti vzdělávání žen přímo v Čečensku. Rozhlasové dokumenty tohoto typu – hutné, informativní a přitom personifikující společenský a politický jev v konkrétním lidském osudu, samy o sobě problém politických uprchlíků nevyřeší. Minimálně nám však pomáhají uvědomit si, že schopní, silní a stateční lidé – aktuálně bez domova a práce – čekají na přijetí možná jen pár kilometrů od nás.



  Basilisco
  Zpěvník Jana Buriana  
 
  Dvojí tvářnost Michala Pěchoučka

  Navštivte  
 
  Múza proti nám nic nemá
  Téma