Číslo 19 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Jiřím Bělohlávkem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Věra Nosková, spisovatelka

Ztracení a zklamaní

Dítě bývá opečováváno, chráněno, milováno a vtiskne se mu plíživě a nevyvratitelně do duše, že když se bude pěkně chovat a slušně „volat do lesa“, přijde žádoucí pohlazení, pochvala, zdvořilé z lesa ozývání. Odchováni pohádkami, kde bývá dobro neúměrně odměňováno a utrpení dojde bohaté satisfakce, kde se paskřivci na konci rozplynou, zkamení nebo jsou odneseni do horoucích pekel, máme vypěstované podvědomé očekávání, že tak to správně má, musí být i v realitě! Budiž, místo pohádkového, většinou neschopného krále, máme nevýkonný, zadlužený stát, namísto rozmarných princezen missky a krásky šoubyznysu, místo princů bohaté podnikatele nebo prvoligové hráče fotbalu a hokeje, nepodplatitelné nadpřirozené bytostí trestající zlo nahradil omylný soudní aparát a lokajové se skrývají za jinak pojmenovanými funkcemi, ale stále patří do blízkosti panovníka. Odměňování za dobré skutky je vzácné. Naši mladí Honzové vyrážejí do světa na zkušenou, místo uzlíčků s makovými buchtami si nesou batohy a notebooky, ale vracejí se zpátky bez princezen a většinou i bez zlaťáků. Paskřivci, kteří často rozhodují o nastavení podmínek našich životů a vysávají se zlověstnými kmotry bez tváří peníze vybrané od nás – poddaných výběrčími daní jako černá díra okolní hmotu, se ne a ne rozplynout, zkamenět ani nekončí na pekelných grilech. Naopak, zcela vysmátí nám lžou v kouzelných bedničkách. My ale zůstáváme v skrytu duše těšítky a věřítky, vždy znovu naletíme kejklům a mimikrům, žvástavým slibům a vytyčováním met. Býváme pak zklamáni, smutní, zrajeme a stárneme do apatie nebo vzteku. Od dob, kdy moderní civilizace zrychlila svými technickými vynálezy dějiny, dožíváme se ve zrychleném čase častěji vystřízlivění, deziluze, hovoříme a čteme pak o tom, že jsme ztracená generace, jindy generace zbitá, podvedená či zapomenutá.

Z pohádek se vyrůstá do rebelantského mládí, a tu se nám místo nich nabídnou, vždy s písní na rtech, ideologie nebo revoluce vonící čerstvým povětřím, slibující nový krásný svět s převychovanými lidmi. A lítáme v tom znovu. Ale je tu východisko! Demokracie! Třeba ta zastupitelská. Poslední generace našich dvacetiletých v ní celá vyrostla, ta se má! O finanční zátěži občanů a o zákonech, které regulují naše životy rozhodne většina zastupitelů, které si sami zvolíme ve svobodných volbách! To vypadá rozumně, teď už bude jistě klid a střízlivé, úsporné spravování státu. Jenže řízení státu a vysoká politika prý přitahuje určitý typ lidí, tvrdí odborníci na lidskou psychiku. Našli bychom mezi nimi údajně vyšší procento bezostyšných lhářů, manipulantů, egoistů, a dokonce cynických psychopatů, než je v běžné populaci. Což je tedy pěkná otrava. Poté co je voliči a rodná partaj vynesou do vrcholné politiky, krysové a krysíny bystře čenichají, rozhlížejí se, co je kde pro ně dobrého, přebíhají od menší k větší kořisti... A také jejich vinou roste do zklamání další, tentokrát třeba „podvedená“ generace.

Těšit se, doufat, snít, věřit je výhradně lidské, je to výraz bohatých emocí a abstraktního myšlení. V dětství jsem se jako vášnivá čtenářka Lema například těšila, jak za další půlstoletí lidstvo mohutně expanduje do vesmíru. Pak přišla další těšení a naděje, ale později se vždy vyjevila jejich naivita. Dnes velmi rozumím Japoncům, sužovaným přírodními živly i krutou historií, že se každé jaro těší na první květ sakury, ten štědrý strom je nikdy nezklame.

Náš svět dává idealistům každou chvíli výprask, vlivní své sliby neplní, voliči jsou pro ně materiál k manipulaci, zdroj penězotoků. Ale líhnou se housata, z kuchyně voní  pečený koláč, vysazujeme sazenice, líbáme se, hrajeme si s dětmi a zvedáme sklenky vína s přáteli. Jabloně i sakury pořád ještě kvetou.



  Basilisco
  Zpěvník Jana Buriana  
 
  Dvojí tvářnost Michala Pěchoučka

  Navštivte  
 
  Múza proti nám nic nemá
  Téma