Číslo 26 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelem.
Claudiem Magrisem.



 

 

 

Jiří Vejvoda, publicista

Salsa, Ernest a perestrojka

Kdo jiný než bystrý bohém Che Guevara se mohl už v roce 1958, kdy se vousatí revolucionáři ještě ukrývali v kubánských horách, pokoušet o založení rozhlasové stanice? Nazval ji Radio Rebelde, moc toho neodvysílala, ale po revoluci vznikla oficiálně: psal se – symbolicky – 1. máj neboli Svátek práce roku 1961, když se z havanské Avenido Infanta rozlehlo krátkovlnné vysílání do zahraničí. Radio Havana Cuba nejenže šířilo vlastní propagandu o „ostrově svobody“, ale v sedmdesátých letech přejímalo zprávy severovietnamských partyzánů a o dvě dekády později rozpoutalo boj na vlnách s programy kubánských utečenců z Floridy. Dnes vysílá – kromě španělštiny – v osmi jazycích; anglicky, portugalsky, arabsky, ale též například v kreolštině či guaraní a kuriózně i v esperantu. Souběžně s tím, jak se na Kubě dávají dějiny do pohybu, však mění svou dikci a snaží se o novou přitažlivost.

Značnou část vysílání teď tvoří kubánská hudba, kterou po celém světě proslavil především film Buena Vista Social Club, o kterém jeho tvůrce, volnomyšlenkářský Američan Ry Cooder, říká: „Na Kubě jsem našel v podání staříků, pamatujících ještě havanské bary třicátých let, hudební skanzen, který se vzpírá našemu uspěchanému světu…“ Přestože Castrův režim pustil tyto skvostné hudebníky do nahrávacího studia či na koncerty do ciziny až na sklonku jejich života, nyní se Radiu Havana Cuba jejich výkony náramně hodí. Salsa či son totiž ve vysílání – a na webových stránkách – vyvažují bláboly stranických funkcionářů, které se podobají tomu, co jsme zde slýchali ve druhé polovině osmdesátých let: „Apeluji na vás, řadové komunisty,“ rozohnil se nedávno v záznamu z partajní konference vysoce postavený řečník, „abyste změnili své myšlení a nebáli se odhalovat nešvary i v našich vlastních řadách…“

Naštěstí má právě nyní kubánské vysílání do zahraničí i mnohem lidštější téma. Půlstoletí po smrti Ernesta Hemingwaye všemožně připomíná jeho dvacetiletý pobyt v přímořské vesničce Cojimar, kde si roku 1939 koupil pozemek s domem a nazval jej Na vyhlídce. Na svou rybářskou loď Pilar posadil roku 1952 též hrdinu novely Stařec a moře, která mu přinesla napřed Pulitzerovu a pak Nobelovu cenu za literaturu. „Ještě slavnostněji než jindy,“ hlásá Radio Havana Cuba, „se uskuteční soutěž v rybaření, kterou tu Papa Hemingway před jednašedesáti lety založil.“



  Když obec zakládá muzeum
  Nalaďte si
 
  ...šílení v hrabství Somerset

  Pořiďte si  
 
  Zlín v Chebu        
  Navštivte