Miloš Čermák, publicista

Kdo je kdo?

Pamatujete na knížku Bílej kůň, žlutej drak, která v roce 2009 získala cenu Knižního klubu? Údajně ji napsala mladá Vietnamka, ale ve skutečnosti byl autorem spisovatel Jan Cempírek. Oklamal členy poroty, literární kritiky i čtenáře, a to včetně těch z vietnamské komunity. Později se hájil tím, že chtěl vyzkoušet, jak se na kritickém přijetí díla projeví, kdo a za jakých okolností ho napsal. Nedá se to vyloučit. Ale zrovna tak se můžeme domnívat, že muže středního věku prostě lákalo napsat literární dílo tak, jak by se ho zhostila mladá dívka, navíc příslušnice menšiny.
Přesuňme se v čase. Je jaro roku 2011. Nejsilnější zpravodajskou událostí jsou revoluce v zemích Blízkého východu, podle některých vyvolané nebo přinejmenším podporované sociálními médii. Západní média touží po silných a dojemných lidských příbězích. V paměti mnohých je stále ještě „bloger z Bagdádu“, který v roce 2003 na webu zdokumentoval poslední dny režimu Saddáma Husajna. Byla z toho webová senzace i později novinový sloupek v britském renomovaném deníku a úspěšná kniha.
Kdo si vzpomene (ano, bloger z Bagdádu byl homosexuál), toho nemůže nedojmout blog „lesbičky z Damašku“. Američanka syrského původu Amina Arrafová, žijící v Damašku, popisuje své pocity i aktuální události. Západní média jí logicky věnují pozornost. Tedy minimálně do prvního červnového víkendu 2011. Tehdy deník Washington Post přináší šokující informaci: lesbička z Blízkého východu je ve skutečnosti ženatý Američan středního věku. Jmenuje se Tom MacMaster, pochází z Georgie a studuje univerzitu v Edinburghu. Když jeho identita vyšla najevo, byl s manželkou, ekonomkou specializující se na Blízký východ, na dovolené v Istanbulu.
MacMaster se svým čtenářům omluvil. Ano, je pravým autorem textů fiktivní lesbičky, ale neudělal to proto, že by chtěl někoho podvést nebo se mu vysmívat. Bral své psaní jako literární cvičení, kterým si chtěl dokázat, že je schopen vžít se do kůže někoho jiného. A navíc tvrdil, že je blízkovýchodním aktivistou, který chce upozorňovat na tamní porušování lidských práv. Proč tak nečinil pod svým jménem? Odpověď zní paradoxně. Chtěl, aby jeho hlas zněl autenticky a naléhavě.
Mluví pravdu? Nedá se vyloučit, že pro západní média je atraktivnější, když je hrdinkou příběhu příslušnice menšiny. Ale zrovna tak musíme brát v úvahu, že pana MacMastera prostě bavilo vydávat se za lesbičku. Jak se ukázalo, stejně tak vystupoval i na seznamovacích serverech v předešlých měsících. Novináři našli minimálně jednu další ženu, která byla přesvědčená, že má s „Aminou Arrafovou“ virtuální vztah, a plánovala s ní setkání v Itálii letos v červenci. MacMasterova žena však svému partnerovi i nadále věří. „Ano, udělal velké chyby a dopustil se věcí, kterých se dopustit neměl. Ale to nic nemění na tom, že je laskavým a hodným člověkem, který nechtěl nikomu ublížit,“ řekla novinářům.
To však není všechno. Den poté, co média odhalila skuečného autora blogu „lesbičky z Damašku“, vyšla najevo identita autora dalšího blogu. Lépe řečeno autorky. Webová stránka Lez Get Real byla téměř tři roky oblíbeným zpravodajským serverem lesbiček. Její podtitul zněl „Jak se homosexuální dívka dívá na svět“ a údajnou autorkou byla Paula Brooksová. Jenže ta o existenci dotyčného webu neměla nejmenší tušení. Ve skutečnosti šlo o dívčí jméno manželky osmapadesátiletého válečného veterána Billa Grabera, žijícího v Ohiu. A ten je také zakladatelem i autorem dotyčného webu.
Médiím svou skutečnou identitu přiznal poté, co „zhoustla“ atmosféra kolem „lesbičky z Damašku“. Dostal se totiž do okruhu podezřelých, když se ukázalo, že s ní coby Paula Brooksová komunikoval. Ono to vlastně připomíná scénu z nějaké bláznivé komedie: dva muži středního či staršího věku si dopisují, a přitom předstírají, že jsou mladými lesbičkami. Bylo by to celkem vtipné... kdyby to nebyla realita.
Důležitá otázka zní: Jak to všechno prasklo? Anebo jinak. Proč to prasklo tak pozdě a zrovna teď? Na to už existuje odpověď. Oba muži pracovali na falešných identitách svých virtuálních „dvojnic“ dlouho a poctivě. Nikoliv měsíce, ale řádově roky. A proč to prasklo? MacMaster udělal tu fatální chybu, že vyhověl mnoha přáním a zveřejnil na blogu „svou“ fotografii. V době Googlu, kdy se žádné tajemství neutají, to od něj bylo naivní. A byť použil fotografii z facebookového profilu chorvatské imigrantky žijící v Londýně (s několika přáteli), bylo jen otázkou času, kdy to praskne. A prasklo to v květnu. Londýňanka Jelena Lečičová hned několika médiím potvrdila, že je to ona, kdo se objevil na fotkách blogu „lesbičky z Damašku“. A že není ani syrského původu, ani lesbička. Průšvih byl na světě.
Je to příběh typický až symptomatický pro éru Facebooku a Googlu. Dokazuje, že doba literárních i jiných mystifikací skončila. Žijeme ve věku, kdy soukromí neexistuje, nikdo a nic se neutají a jakákoliv tajemství, ať soukromá nebo veřejná, se stala luxusním zbožím. Mimochodem, shodou okolností právě letos na jaře oznámili vědci ze Stevensova institutu z New Jersey úspěšné testování softwaru, který podle napsaného textu dokáže s vysokou pravděpodobností určit pohlaví autora. Prokristapána, snad ještě nakonec praskne, že čtyřicátník Miloš Čermák je ve skutečnosti osmnáctiletou černoškou. A samozřejmě s lesbickými sklony. Jinak by to přece byla nuda.



  Kdo je kdo?    
  Jak to vidí Miloš Čermák
 
  Má vlast v Londýně    

  Nalaďte si  
 
  Řetězení příběhů        
  Téma