Andrea Hanáčková, publicista

Smutek za Duší „K“

Nedávno jsem vedla mediální workshop pro lidi, kteří v celé zemi koordinují obrovský ministerský a evropský grant na popularizaci technických a přírodovědných oborů vysokých škol. Byli zvídaví a kreativní. Když jsem se ale zeptala, kolik z nich sleduje Český rozhlas Leonardo, stanici, která má popularizaci vědy přímo v podtitulku a popisu práce, přihlásili se z dvaceti tři. Zpřesnila jsem to ještě na pravidelnou návštěvnost některého pořadu a pak zkusila nejpopulárnější vědeckotechnický magazín, který lze poslouchat i na Dvojce, Meteor. Nahoře zůstala jediná ruka...

O to víc je mi líto pořadu, který se snažil o totéž a na vlnách Českého rozhlasu už se nevyskytuje. Řeč je o rozhovorech, které vedl moderátor Jaroslav Dušek v letech 2007 až 2009 s vědci a zajímavými lidmi obecně v cyklu s názvem Duše „K“, přičemž „K“ znamenalo vždy něco jiného, třeba kámen, kosmos, květinu, koloběh, klima... Leitmotivem všech pořadů se stala úvodní V+W písnička s veršem „Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní“ a platnost bonmotu potvrzovali všichni přítomní vědci od astrofyzika po genetičku. Jaroslav Dušek je dnes již dostatečně známý svým silným příklonem k alternativní medicíně, stravě či architektuře, ctí především ohledávání této cesty, zkoumání rozcestí a odboček a pozorné naslouchání všem, kdo jdou kolem a chvíli s ním. V případě rozhlasové Duše „K“ to byli lidé naklonění vidět svět v jeho celistvosti, ať už v architektuře, medicíně nebo geologii a klimatologii. Dušek si však zval i významné vědce – ať už ze spolku Sysifos nebo z Akademie věd. Došlo i na představitele humanitních oborů, odborníky na cizí jazyky a kultury, etnologa či včelaře. Důležité bylo, že Dušek dokázal získat výborné vypravěče, nadšené pro svůj obor a předmět zkoumání anebo – a to ještě častěji, je dokázal jako moderátor k tomuto nadšení přivést inspirujícími otázkami.
Způsob, jak Dušek vede dialog, uvádím studentům jako názornou ukázku toho, jak si lze s člověkem v rádiu povídat. Zkoumáme společně, jak to dělá. Jak vrací rozhovoru dvou lidí původní smysl setkání, kdy se moderátor nemění v jukebox na otázky, ale je svému hostu partnerem, sečtělým, zvídavým a bystrým. Duškovi pomáhá improvizační pohotovost vycvičená léty v jeho divadle Vizita, jazyková vybavenost, jemný slovní humor i schopnost sklenout po hodině rozhovor do smysluplného celku, spojit nastolená témata a vystavět z nich příběh toho kterého vědního oboru. Daří se mu ve slovech vizualizovat složité genetické, hydrologické nebo mikrobiologické procesy – často od svých hostů, zkušených pedagogů a vědeckých pracovníků získá „pochvalu“ za obrazné, nutně zjednodušené, ale srozumitelné vysvětlení nějakého složitého problému.
Doplněno vesměs alternativní hudbou vytvářel pořad Duše „K“ hravou, ale přitom zcela kompetentní oporu popularizaci vědy na vlnách hojně poslouchané Dvojky. Je škoda, že nové díly zřejmě hned tak neuslyšíme a že kromě internetu jsou Duškovy rozhovory s vědci nedostupné. Kdo bydlí v Praze a vejde se do divadla Kampa, může Duškovy večery zažít tam, kdo má trpělivost se špatným zvukem a malinkým obrazem, může si užít dosyta Duškova vystoupení na internetu. Luxus kvalitního rozhlasového zvuku a možnosti soustředěného poslechu ale tyto výstupy nemají.



  Obhajoba starého magnáta  
  Jak to vidí Miloš Čermák
 
  Surrealismus na svém místě  

  Navštivte  
 
  U dvora královny vdovy   
  Téma