Miloš Čermák, publicista

Obhajoba starého magnáta

Je posledním živočichem svého druhu. Kdyby byl bílým nosorožcem nebo polárním tygrem, asi by byl ze zákona chráněn. Ale protože je mediálním magnátem, chtějí všichni jeho hlavu. Rupert Murdoch ji nedá zadarmo. Aspoň doufám, protože ho – na rozdíl od drtivé většiny svých kolegů a asi i veřejnosti – považuju za víc kladného než záporného hrdinu.
Neexistuje a už se zřejmě nikdy neobjeví nikdo další, koho bychom mohli nazvat mediálním „magnátem“ nebo „mogulem“. Rupert Murdoch je mužem fascinujícího životního příběhu, který v sobě zahrnuje vše dobé i zlé v médiích za posledních minimálně padesát let. Ale dnes se stal ztělesněním jen toho zlého, zejména v bulváru. Moderátor pořadu Today na BBC o něm dokonce před několika dny mluvil jako o „nejšpatnějším člověku na světě“. A to už je trochu přitažené za vlasy.
Důvodem je samozřejmě skandál s odposlechy, které nezákonně pořizovali nebo si objednávali zaměstnanci novin patřících do Murdochovy firmy News Corporation. Asi i dalších, jak se teď pomalu začíná ukazovat, ale to na věci nic nemění. V hlavní roli byl nedělník News of the World, který se do skandálu namočil natolik, že ho Murdoch raději zavřel. A to navzdory tomu, že byl nejprodávanějším nedělníkem na světě a generoval slušný zisk. V době úpadku papírových novin malý zázrak.
Chovali se šéfové nedělníku nemravně a nezákonně? Někteří určitě ano, o tom není pochyb. Stejně jako o tom, že se jednalo o noviny apelující na ty nejhorší vlastnosti u svého publika. Šéfredaktor končícího listu psal v posledním čísle o „pyšné historii“ a „ideálech“, na kterých před 168 lety vznikl. Ale za Murdochova vlastnictví na něm nic pyšného ani idealistického nebylo. Jeho výhradními tématy byly sex, skandály, celebrity, drogy a fotbal.
News of The World byly špatnými novinami, otázka však zní, zda z toho vinit Murdocha. Určitě ne. V kontextu britské bulvární žurnalistiky nepředstavovaly zase nic tak výjimečného. Murdoch k nim měl vřelejší vztah než k jiným svým titulům, protože stály na začátku jeho velké kariéry. V roce 1968 o ně totiž svedl velký souboj s Robertem Maxwellem (alias Ludvíkem Hochem pocházejícím z bývalého Československa). Souboj vyhrál, o rok později k nim přidal bulvární deník The Sun a z „mladého australského vydavatele“ se stal tiskovým magnátem.
V roce 1976 koupil v Americe bulvární deník New York Post, v roce 1981 posílil svou britskou pozici akvizicí asi nejtradičnějšího londýnského deníku The Times a sesterského deníku Sunday Times. Vydávání The Times, které byly v posledních desetiletích ztrátové, následne dlouhodobě podporoval z jiných aktivit. A neustále expandoval. Počátkem devadesátých let spojil svou satelitní televizní síť Sky Television s konkurenční firmou a společně založili společnost BSkyB, která od té doby hraje významnou roli na britském televizním trhu.
V Americe své postavení podobně posiloval od konce osmdesátých let. V roce 1996 založil zpravodajskou televizi Fox News, obviňovanou ze zaujatosti a nevyváženosti. Z poslední doby je pak významná akvizice deníku Wall Street Journal v roce 2007 a založení výhradně digitálního deníku The Daily pro iPad letos počátkem roku.
Nic z toho nedělal Murdoch pro dobro lidstva ani pro krásné oči svých žen. Je otázka, zda usiloval o politický vliv, aby získal víc peněz, anebo naopak. Ale ono je to vlastně jedno. Důležité je, že obojí mistrně propojil. Zejména v Británii se jeho vliv na politiku až démonizoval. Dokonce do té míry, že se říkalo, že vyhrát volby může jen ten, kdo je zadobře s Murdochem. V osmdesátých letech to byla Thatcherová a v letech devadesátých krátce John Major, než ho vystřídal levicový Tony Blair. A teď je to opět konzervativec Cameron.
Píše se, že Murdoch tyto politiky svým vlivem držel v šachu, nebo dokonce vydíral. Ale pravda je taková, že se sami politici mohli přetrhnout, aby s ním měli ty nejlepší vztahy. Že dnes o to silněji na Murdocha zaútočili a chtějí ho zničit, jako třeba bývalý premiér Gordon Brown? Berme to spíš jako důkaz jejich slabosti a pokrytectví než jako výraz upřímné snahy politiku a média očistit.
Murdochovi nikdo nic nedal zadarmo. Své společnosti nebudoval úplně od nuly, protože první noviny (menší australský večerník Adelaide News) převzal po otcově smrti, ale musel se spoléhat výhradně na sebe a své schopnosti. Minimálně dvakrát byl během své kariéry malý kousek od bankrotu a zachránily ho pevné nervy a ochota riskovat. Poprvé koncem šedesátých let, kdy všechno vsadil právě na získání nedělníku News of The World. A podruhé počátkem devadesátých let, kdy mu investice do televizního byznysu způsobily ohromné ztráty a dluhy dosáhly osmi miliard liber. Ale obojí dokázal překonat.
Murdoch je poslední z dlouhé řady silných a angažovaných vydavatelů, která sahá až do devatenáctého století. Magnáti jako Pulitzer nebo Hearst se už tehdy stali předobrazy mediálních a politických manipulátorů, o kterých vznikaly knihy i filmy. Pulitzer si to vyžehlil tím, že odkázal peníze na založení vysoké školy a prestižní novinářské ceny, ale většina velkých vydavatelů zůstane do historie zapsána jako kontroverzní osobnosti. Nepochybně i Rupert Murdoch.
Přeju si, aby současný skandál „přežil“ a mediální byznys ještě neopustil. Aniž by to jakkoliv souviselo se současným skandálem, prožívají dnes média – ovlivněná nástupem webu a úpadkem papírových novin – jednu z nejdramatičtějších a nejvíc vzrušujících etap ve své historii. Bylo by škoda, kdyby přišla o velkého hráče Ruperta Murdocha.



  Obhajoba starého magnáta  
  Jak to vidí Miloš Čermák
 
  Surrealismus na svém místě  

  Navštivte  
 
  U dvora královny vdovy   
  Téma