Číslo 48 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Michalem Dlouhým.

 

 


 


 


V hlavách máme rampouchy…

Nejen drahokamy vedou jak k bohatství, tak k tragédiím. O tom, že totéž platí i o bižuterii, vypovídá kniha historika Petra Nového Soumrak perličkového kraje (vydalo nakladatelství RK ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou). Vzbudí-li ve vás podtitul Vyprávění o skleněné bižuterii, osudech sklářů, sekacích strojích a Lučanské pozdvižce z 29. ledna 1890 očekávání čehosi dramatického a lidsky silného, nebudete zklamáni. Lze též porovnat „dávnou“ krizi s naší současností – už závěr lidové písně o Lučanské pozdvižce svádí k zamyšlení: „Kdyby Žižka z hrobu vstal, ten by se nám divně zachechtal. V hlavách máme rampouchy a v rukách plácačky na mouchy.“

Výroba bižuterních perliček sekaných po benátském vzoru ze skleněných trubiček začala v Jizerských horách koncem 18. století. Později se díky módě perličkových oděvních nášivek nebývale rozvíjela a po roce 1870, kdy konjunktura vrcholila, byla v kraji nejen převládajícím, ale i velmi dobrým způsobem obživy. Životní standard sekačů, brusičů a leštičů skla byl tehdy relativně vysoký – o to drsněji zapůsobil následující propad do naprosté chudoby. Na konci osmdesátých let 19. století totiž móda perličkových nášivek náhle ustoupila, a navíc se z benátského ostrova Murano rozšířily levnější strojní výrobky – a také stroje, které k jejich zhotovení byly potřebné a v nichž dělníci spatřovali hlavní příčinu zla. Necitlivost sklářských podnikatelů, neochota na čas pozastavit strojní výrobu a udržet tak mzdy, umožňující alespoň holé přežití, vyústila v tragické povstání, při němž byli četnictvem dva dělníci zabiti. (Památník připomínající smrt sklářů Josefa Kavky ze Zásady a Františka Balduse z Jistebska poblíž vily podnikatele Breita v Lučanech zničili koncem minulého století zloději barevných kovů...)
Za pomoci bohatých archivních materiálů, dobového tisku i autentických vzpomínek Františka Havla, jednoho z účastníků (v roce 1890 mu bylo 19 let, záznam pochází z roku 1953), autor mapuje hodinu za hodinou dramatický střet, přípravu na něj i jeho následky. Vyprávění o historii sklářských rodů a výroby skleněné bižuterie je čtivé, poutavé, vzrušující, dokonce napínavé – jako by šlo o románovou fikci, ne „pouze“ o podložená fakta. Petr Nový je autorem mnoha publikací odborných i populárně naučných – v této knize se v nejlepším slova smyslu pohybuje na hranici mezi nimi.

Hana Primusová, spisovatelka a publicistka



  Hra o lásce i zradě
  Nalaďte si
 
  V hlavách máme rampouchy

  Pořiďte si  
 
  Doma u Rafaela Kubelíka
  Téma