Číslo 9 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s kardinálem.
Dominikem Dukou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

Polovičaté představení praotce Zycha

Alois Zych: Zátiší (1929)V komorní Galerii Josefa Sudka na pražském Úvoze je do 22. dubna k vidění průřez fotografickým dílem Aloise Zycha (1874–1943). Patří mezi dávno zapomenuté – aktuální výstava je první samostatnou přehlídkou jeho práce po nějakých osmdesáti letech. A přitom Zych spoluzaložil v roce 1908 důležitý Klub fotografů amatérů a řadil se v desátých a dvacátých letech, vlastně ještě před nástupem avantgardy, mezi průkopníky fotografického aktu.

To nebylo z řady důvodů v té době nic snadného: fotografie neměla ještě postavení samostatné umělecké disciplíny, na erotiku se v rámci dobové pruderie hledělo jako na špinavou pornografii – a k tomu Zych pracoval za první republiky jako vrchní technický rada na ministerstvu veřejných prací, takže umění se věnoval jen o nedělích. Fotil i město a venkovskou krajinu, ale v tomhle směru novátorský nebyl ani náhodou.

V galerii jsou akty nasnímané zhruba od roku 1910 do třicátých let. Takhle dávno si troufl zvěčňovat tělesnou nahotu snad jen Drtikol anebo Mucha. Stačí otevřít publikaci Akt v české fotografii, a vše je jasné: V 19. století v Čechách, na rozdíl od Evropy, především Francie, nikdo žádné snímky nahých těl nepořizoval – anebo se o nich neví.

Zych je sice průkopníkem, pokud jde o žánr, ale stylizované pózy jeho modelek, častokrát braných z vlastní rodiny, ovšem ladí s dobou víc než dobře. Dámy jsou na snímcích strnulé, chladné a netečné, jakoby vytesané z bílého mramoru – cudně odvracejí tvář a zakrývají své intimní partie rukou. Působí sošně, jaksi anticky, nikoli však smyslně, jako třeba fotoakty jmenovaného Drtikola nebo později Miroslava Stibora.

Alois Zych: Akt (1930)

A přece mají své nepopiratelné kouzlo, a sice patinu – háv starobylosti, čehosi dávného, dávno minulého. Škoda jen, že na výstavě není aktů víc, vlastně je jich necelá desítka. Převažují krajina a město. A přitom Alois Zych vydal v roce 1926, ve svých dvaapadesáti letech, album Dvacet aktů. Že by příště?

Radim Kopáč, výtvarný a literární kritik



  Wenders na cestách
  Dívejte se
 
  Divoké matky a Manson

  Nalaďte si  
 
  Představení praotce Zycha
  Navštivte